En erken 13 veya 14 Ocak’tan itibaren geçilecek.

Sağlık Bakanlığının Çin’den gelen Covid-19 aşısına yönelik teknik analiz çalışması devam ederken sevkiyatta yaşanılan gecikme sebebiyle aşılama programına rötarlı başlanacak. Aşılamaya en erken 13 veya 14 Ocak’tan itibaren geçilecek. Getirtilen..

En erken 13 veya 14 Ocak’tan itibaren geçilecek.
Son Güncelleme: Whatsapp

Sağlık Bakanlığının Çin’den gelen Covid-19 aşısına yönelik teknik analiz çalışması devam ederken sevkiyatta yaşanılan gecikme sebebiyle aşılama programına rötarlı başlanacak.

Aşılamaya en erken 13 veya 14 Ocak’tan itibaren geçilecek.

Getirtilen üç milyon doz aşı, ilk etapta üç milyon kişiye uygulanacak.

İkinci dozlar, Çin’den gelecek ikinci parti sonrası yapılacak. Kalan aşılar, diğer gruplara vurulacak.

Alman Biontech firmasının geliştirdiği aşının Türkiye’deki uygulaması konusunda da ayrı bir planlama hazırlanacak. Bu aşının eksi 70-80 derecede saklanması gerektiğinden, aşılama bu şartları sağlayabilecek olan büyük hastanelerde yapılacak. Ayrıca yaşanan gecikme sebebiyle kısıtlamalar belli süre daha devam edecek.

Mutasyona uğrayan virüsün daha etkili olduğu belirlenirse tedbirler artırılacak.

Öte yandan, zorla aşı yaptırılmayacağı biliniyor…

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; uzmanlar, Sağlık Bakanlığına “Aşı olmayanların HES kodlarına bu durum işlensin ve bazı kamu hizmetlerinden yararlanamasınlar. Bu virüsü bitirmek istiyorsak bazı yaptırımların devreye girmesi şart” fikrini iletti.

Bu arada, Bakanlık hem broşürlerle hem de açacağı internet sitesiyle halkı bu konuda bilgilendirecek.

AYM’DEN İHLAL

Şu anda salgın nedeniyle herkesin aşı olmasını zorunlu tutan bir yasal düzenleme yok.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, beş yıl önce 11 Kasım 2015 tarihli Halime Sare Aysal kararında, yasallık unsuru bulunmadan ebeveynin rızası olmaksızın sağlık tedbiri yolu ile çocuğa zorunlu aşı yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna vurgu yapmıştı. İhlal kararı verilmiş ve bu konuda yasal düzenleme yapılması gereğine işaret edilmişti. 

SAVCININ HUKUK MÜCADELESİ

Ordu’da öğretmen eşi ile ikiz bebekleri olan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayyayla ise, aşının sağlığa zararlı birçok riskleri nedeniyle bebeklerine aşı yaptırmayınca Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çocuklar için sağlık önlemi uygulanması istemiyle Ordu Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Açılan davada Mahkeme aşı içerisinde sağlığa zararlı maddeler (civa ve alüminyum) olduğunu iddia eden, çocuklara ilerideki dönemde zarar vermemesi için aşı yapılmasını istemeyen Ayyayla çiftinin bilimsel araştırma ve verilere dayalı 8 sayfalık savunmalarını dikkate alarak ikiz bebeklere sağlık tedbiri uygulanması istemini reddetti.

BAKAN: AŞININ ZORUNLU OLMASINI ŞİMDİLİK DÜŞÜNMÜYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, koronavirüs aşısının uygulanması hakkında, “Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz. Daha çok vatandaşımızı ikna ederek kitlesel aşılamayı yaygın yapma hedefindeyiz” demişti.

Ayrıca, koronavirüs aşı faz-3 çalışmaları da gönüllülük esasına dayanıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.