ÇİN AŞISI UYGUR TÜRKLERİNİN İADESİ İÇİN Mİ BEKLETİLİYOR

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 50 milyon doz Çin aşısının geliş tarihinin sürekli ertelenmesini TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kaya, soru önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Çin..

ÇİN AŞISI UYGUR TÜRKLERİNİN İADESİ İÇİN Mİ BEKLETİLİYOR
Son Güncelleme: Whatsapp


CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 50 milyon doz Çin aşısının geliş tarihinin sürekli ertelenmesini TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kaya, soru önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Çin aşısı Uygur Türklerinin iadesi için mi bekletiliyor.” diye sordu.
Kaya, “Türkiye günlerdir Çin’den alınan 50 milyon doz Covid-19 aşının gelmesini bekliyor. Ancak Çin aşısının Türkiye’ye getirilmesi sürekli erteleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk olarak aşılamanın 11 Aralık 2020 tarihinde başlayacağını duyurdu. Ancak, açıklanan tarihte aşı sevkiyatı dahi yapılamadı. Sağlık Bakanı Koca, 10 Aralık’ta aşıların 3-4 gün içerisinde ülkemize gelebileceğini, 23 Aralık’ta ise bir gün sonra ülkeye geleceği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.” hatırlatmasını yaparak, “Bilim Kurulu üyeleri de benzer açıklamalar yaparak, 23-25-26 Aralık 2020 tarihlerinde aşılamanın başlayacağı açıklamalarını yaptılar.” dedi.
Kaya, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son olarak, 27 Aralık 2020 Pazar gecesi Türkiye’ye gelmesi planlanan Çin aşısının Pekin’deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası nedeniyle 2 gün ertelendiği açıklamasını yaptı.” dedi.
“Diğer yandan, 27 Aralık 2020 tarihinde Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan, TBMM’nin henüz onaylamadığı ‘Suçluların İadesi Antlaşması’nı oylayarak kabul ettiğini duyurdu.” diyen Kaya, soru önergesinde “Çin’in Suçluların İadesi Antlaşması’nı onaylaması Çin’den kaçıp Türkiye’ye sığınan, henüz Türk vatandaşı olmayan Uygur Türkleri arasında büyük panik yarattı. Çin’in Türkiye üzerinde ekonomik baskı uygulayabileceği, antlaşmayı imzalamamasından rahatsız olduğu ve aşıları bu nedenle beklettiği iddiaları ortaya atıldı.” ifadelerine yer verdi.
“Ayrıca Covid-19 aşı temininde yaşadığımız zorluklarla birlikle, Dr. R. Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünün kapatılma gerekçeleri de kamuoyunda yeniden tartışılmaya ve sorgulanmaya başlandı.” diyen Kaya Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya şu soruları sordu:
Bu bilgiler kapsamında;

  1. Çin aşısının geliş tarihleri neden sürekli etlenmektedir?
  2. Çin dışında aşı üreten diğer ülkelerden neden aşı talep edilmemiştir?
  3. Çin’in aşı sevkiyatını erteleyerek, Türkiye’nin de “Suçluların İadesi Anlaşması”nı onaylaması için baskı yaptığı iddiaları doğru mudur?
  4. Türkiye’nin “Suçluların İadesi Anlaşması’nı onaylayarak Uygur Türklerini Çin’e iade edeceği iddiaları doğru mudur?
  5. AKP hükümeti Dr. R. Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünü neden kapatmıştır?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.