CHP Sağlık Bakanına çağrı yaptı “açıkla”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi sürecinde Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği ancak Sağlık Bakanlığının uygulamadığı konuların açıklanmasını talep ederek, “Sağlık Bakanlığı Bütçesi..

CHP Sağlık Bakanına çağrı yaptı “açıkla”
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi sürecinde Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği ancak Sağlık Bakanlığının uygulamadığı konuların açıklanmasını talep ederek, “Sağlık Bakanlığı Bütçesi öncesinde bu çağrıyı yapmıştık, bakan bugüne kadar çağrımıza kulak tıkadı, şimdi bir de soru önergesi ile talep ediyoruz: Bilim Kurulunun tavsiyeleri açıklansın” dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, salgının başından beri testlerin doğruluğu, hasta sayıları, yoğun bakım kapasitesi, tedavi protokolleri, temaslı takibi, “milli” aşı çalışmaları ve ülkenin aşı politikası konusunda tartışmalar yaşandığını vurgulayarak, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Daha önce yaptığı çağrıya yanıt alamayan İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi vererek, “Bilim Kurulunun tavsiyelerini neden açıklamıyorsunuz?” diye sordu.

Şeffaflık vurgusu yapan İlgezdi, “Salgının başlangıcından bu yana gerçek, doğrulanmış olgu ve ölüm sayılarını ne zaman açıklayacaksınız?” diye sordu. İlgezdi’nin yanıtlanmasını istediği soruları şöyle:

  • Bir Bilim Kurulu üyesi, “vaka sayısı ve hasta sayısı ifadelerinin eş anlamlı olarak kullanılmadığını düşünüyordum. Öyle değilmiş” dedi. Vaka sayılarını Bilim Kurulu’ndan neden gizlediniz?
  • Vakaları ve yayılım hızını gizlediğiniz, gerçek rakamları paylaşmadığınız Bilim Kurulu üyelerinin doğru tavsiyelerde bulunmasını nasıl beklediniz? Bilim Kurulu üyelerinden veri saklamanızı size kim emretti?
  • Yaşanan can kaybı tablosu karşısında sorumluluk duyuyor musunuz?
  • Test sayısı ile övünüyorsunuz! Peki, testlerin ne kadarının hastalık belirtisi gösteren kişilere, ne kadarının temaslılara yapıldığını neden açıklamıyorsunuz? Mükerrer testleri gizleyerek hayati öneme sahip bu bilgileri kimden ve neden saklıyorsunuz? Bilim Kurulu üyeleri bu verilerin açıklanmasını önerdiyse, bu verilerin açıklanmasını kim, neden engelliyor?
  • Bilim Kurulu toplantılarının tutanakları tutuldu mu? Bu tutanakları açıklayacak mısınız? Toplumu yanıltan ve sonuçları itibariyle salgını çığırından çıkararak, ölümleri katlayan bu “yaratılmış iyimserliğin” sorumluluğunu üsteleniyor musunuz?
  • Sayın Bakan, salgın döneminde birinci basamak sağlık hizmetleri aksadı. Hastalık takibi yapılamamakta. Türkiye’nin Kovid-19 sonrası yaşayacağı hastalık tsunamisi karşısında hangi önlemleri aldınız? Bu durum bilginiz dahilinde miydi, gerekli uyarılar, öneriler tarafınızdan yapıldı mı?
  • Bugüne kadar Bilim Kurulu üyelerinin önerdiği tavsiyeler nelerdir? Bunların hangileri, hangi gerekçe ile yapılmamıştır? Tüm önerileri ne zaman kamuoyu ile paylaşacaksınız?” (HABER MERKEZİ)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.