AŞILAR NEREDE?

Bu hafta aşı meselesini ele almak istedim.  Aşılar hastalıklarla mücadelede en temel silahlardan. Birçok hastalığın ortadan kalkması yaygın aşılamayla mümkün olmuştu geçmişte. Gericiliğin ve liberalizmin aşı karşıtlığı türediğinden beri, yıllar..

AŞILAR NEREDE?
Son Güncelleme: Whatsapp

Bu hafta aşı meselesini ele almak istedim. 

Aşılar hastalıklarla mücadelede en temel silahlardan. Birçok hastalığın ortadan kalkması yaygın aşılamayla mümkün olmuştu geçmişte. Gericiliğin ve liberalizmin aşı karşıtlığı türediğinden beri, yıllar önce ortadan kalkmış olan kızamık gibi bazı hastalıklar yeniden türemişti. Halk sağlığını tehdit eden bir meselenin haklar/özgürlükler zemininde ele alınması mümkün değildir. Aşı olmak sorumluluktur. Devletler tüm vatandaşlarına ücretsiz bir şekilde aşı sağlamalıdır, maddi durumu elvermediği için aşıya erişme hakkı elinden alınmış insanların hastalıklarla baş başa bırakılması bir insanlık suçudur. Yani aşı hem bir hak hem de sorumluluktur. 

Diğer yandan günümüzde aşı pazarı tekeller arasında rekabetlerin yaşandığı, en temel sağlık hakkı üzerinden kâr elde edilmek istenen bir alandır. Kapitalist ülkelerde sağlık bir meta olduğu için aşılar da bunun bir parçası haline gelmiştir. Aşı tekeleriyle ve aşı patentlerinin tekellerin elinde tutulmasıyla mücadele edilmelidir; ancak bu mücadele sürerken aşı karşıtlığı ile de mücadele edilmelidir. İki milyondan fazla insanı kaybetmemize neden olan koronavirüsle mücadelede en güçlü silahımız aşılar olacak. 

Gelelim Türkiye’nin aşı serüvenine. “Çin aşısı” diye anılan Çin menşeli Sinovac şirketinin üretimi CoronaVac aşısıyla ilgili Aralık ortasında yandaş basında şöyle haberler vardı; “Anlaşma uyarınca aralık ve ocak ayları içinde 20’şer milyon doz, şubat içindeyse 10 milyon doz SinoVac aşısı Türkiye’ye gönderilecek…Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek.” 

Yandaşın ağzı torba değil ki büzesin! Ama sormadan da edemiyor insan, hangi dayanağa göre bu haberler yapıldı ve neden gele gele üç milyon doz aşı geldi?

Aşılar Türkiye’ye Aralık sonunda gelebildi ve ancak 12 Ocak’ta ilk uygulamalar gerçekleşti. Süreç şeffaf bir şekilde gerçekleşmediği için tedarik şekli ve gecikme nedeniyle ilgili farklı spekülasyonlar döndü. Aracısız getirildiği söylenen aşıları  bir muhabirin aşı kolileri önünde çektirdiği fotoğrafını paylaşması ile yandaş bir tedarik firması aracılığı ile getirildiği konuşulmaya başlandı. Bu bilgi Sağlık Bakanlığı’nca yalanlandı. Bakanlığın bu açıklamasındaki inandırıcılığı konusundaki takdiri, son bir yılki açıklamalarının güvenirliğiyle kıyaslamayı sizlere bırakıyorum.

Tedarik edilen üç milyon adet aşı ilk aşamada sağlık çalışanlarına uygulandı. Bu doğru bir adım. Türkiye’de yaklaşık bir ile bir buçuk milyon arasında sağlık çalışanı var. Aşının iki doz halinde uygulanması gerekiyor, bu sağlıkçıların tamamının aşı olacağı anlamına geliyor. Umarız başlandığı gibi devam eder ve bütün sağlıkçılarımız bir an önce aşılanır. Ancak devamı da gelmeli. Dört fazda gerçekleşeceği söylenen aşılama çalışmaları gecikmeksizin uygulanmalı. Bir an önce herkese ücretsiz aşı sağlanmalı. İlk tedarikten sonra pazara girecek diğer aşıların gelmesi beklenirse, “Toplumda sağlıkçılarda haklı olarak birikmiş öfkeyi dindirmek için aşı alındı, halkın geri kalanı ise çok sonra gelecek aşıyı beklemek yerine piyasada satılan aşıyı alsın” anlamına gelir. 

İktidar patronlara teşvik verme konusundaki hızını aşılar konusunda da göstermeli. Herkese bir an önce ücretsiz aşı sağlamalı. Halkımız da aşı hakkının peşinde olmalı. Aşılar nerede diye sormaktan vazgeçmeyelim.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.