Aşı Haktır ve Sorumluluktur

Corona günleri devam ediyor; günler haftalara, haftalar aylara dönerken neredeyse bir seneyi doldurduk. Hepimizin kafası çok karışık. Ne olacak ne bitecek bilmeden çalışmaya devam ediyoruz. Bir yandan sevdiklerimizi, insanlarımızı kaybederken..

Aşı Haktır ve Sorumluluktur
Son Güncelleme: Whatsapp

Corona günleri devam ediyor; günler haftalara, haftalar aylara dönerken neredeyse bir seneyi doldurduk. Hepimizin kafası çok karışık. Ne olacak ne bitecek bilmeden çalışmaya devam ediyoruz. Bir yandan sevdiklerimizi, insanlarımızı kaybederken bir yandan geçim sıkıntısıyla boğuşuyoruz. “Yoksulluk sorun olmaktan kalktı” gibi laflar duyuyoruz örneğin, üstelik bir bakanın ağzından. 

Her neyse, birbiriyle oldukça ilintili de olsa konuyu pek dağıtmak istemiyorum. Bugün değinmek istediğim farklı bir mevzuu var: Aşı yaptırmalı mıyız?

Ortalıkta dolaşan ne çok asılsız, bilim dışı bilgi var… Hepimizin aklı sürecin başından bu yana o kadar karıştırıldı ki salgın karşısında ne yapacağımızı bilmez hale geldik. Şimdilerde ise aşı karşıtlığı yeniden gündemde. Hepimize çip takacaklarmış, köle edeceklermiş, isteyen aşı olur isteyen olmazmış… 

Tıpkı gericilik gibi aşı karşıtlığı da bugünden başlamadı, yalnızca bugünün sorunu değil. Aydınlanmanın karşısında dinci-gerici politikalarıyla AKP hükümeti uzun zamandır bilimsel düşüncenin üzerinde tepinmekte, toplumsal hayattan ebediyen silmenin yollarını aramakta. Aşı karşıtlığının bir diğer ayağı ise bireyci zırvalarla bunu kişisel bir özgürlük alanı gibi servis etmeye çalışan liberalizmdir. Oysa aşı zorunlu bir hak olmanın yanında toplumsal bir sorumluluktur da. Özünde dayanışmanın ve örgütlülüğün çok güzel bir örneğidir. 

Liberal, gerici politikaların bizi getirdiği nokta malumdur. Ne mutlu ki emekçi halkı bu zırvalara mahkum bırakmayıp bilimsel verilerle bizleri bilgilendirmeyi sorumluluk bilmiş bilim insanlarımız var. Bilim ve Aydınlanma Akademisi geçtiğimiz günlerde “Türkiye’de COVID-19 Pandemisini Durduracak Bir Aşılama Yapılabilecek Mi?” başlıklı çok değerli bir rapor hazırladı.

“Aşı ve aşılanma toplumsal bir sorumluluktur. Hastalıkların kökünü kurutmanın başlıca yoludur.

Oysa 1990’lardan beri, Özal döneminden AKP’ye, sağlıkta pompalanan piyasacı görüşlerin emekçi halkımızın sağlıklı düşünmesine de büyük bir zarar verdiği anlaşılıyor. Bize şunu söylediler: “İnsanların sağlığından devlet değil, kişiler sorumludur. Bir markete gittiğinizde nasıl zevkinize ve cebinizdeki paraya göre alışveriş yapıyorsanız, sağlık hizmetleri de bir market gibidir. Cebinizdeki paraya göre sağlık hizmeti alacaksınız.”

Bu insanlık dışı görüş toplumsal düşünmeyi, kamucu anlayışı kemirdi. Tüm toplumun en az %70’inin aşılanması durumunda bir hastalığın bulaşma hızını kesebiliyorsunuz. Ancak piyasa düzeninin yaydığı ideolojinin ve aşılanmanın bir market unsuru haline gelmesinin pandemiye karşı etkili bir aşılama çalışmasını boşa düşürecek düzeye geldiği görülüyor.

Öte yandan aşı üretiminin Küba’da olduğu gibi devlet eliyle yürütülmemesi ve aşı tekelleri tarafından yapılıyor olması bu güvensizliği pekiştiriyor. Türkiye’de ve dünyada tüm ilaç ve aşı şirketlerinin devletleştirilmesi talebi çok önemlidir, bugün pandemiyle mücadelede acil olan ise yurttaşlarımızın aşı hakkı için sesini yükseltmesidir.”

Çağrısını “Eşit, parasız, etkili bir aşılama talebinin yükseltilmesi gerekiyor. Piyasanın akılsızlığına karşı en iyi şey emekçi halkın ne istediğini bilen örgütlülüğüdür!” savıyla bitiren BAA; yalın ve anlaşılır bir dille, bilimsel bir zeminde aşı tartışmalarına yanıt üretiyor. 

Sağlığımızı ve canımızı tamamen piyasanın eline bırakmış bu düzenin kökünü kurutacağımız, mücadeleyi yükselteceğimiz aydınlık günlere…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.