PEMBE KÖŞK’ün ENSAR’a TAHSİSİ USULSÜZDÜR!

Ensar Vakfı KBB’nin hangi asli görev ya da hizmetini üstlenmiştir ki kendisi ile tahsis protokolü imzalanacaktır?

PEMBE KÖŞK’ün ENSAR’a TAHSİSİ USULSÜZDÜR!
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Kocaeli İl Bşk. Yardımcısı Av. Nazım Gençtürk Pembe Köşk’ün Ensar Vakfına tahsis edilmesine sert bir şekilde karşı çıkarak böyle yapamazsınız dedi…

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Tahir Büyükakın’a “Keyfi olarak, ihalesiz, teklifsiz, “fikirdaşa sahip çıkalım” mantığıyla doğrudan tahsis yapılamaz.” dedi, açıklamanın devamı ise şöyle…

Sayın Büyükakın, Tarihi Pembe Köşk’ü belediye projeleri kapsamında kullanmak üzere meclisten yetki alıyor sonra da 10 yılllığına Ensar Vakfı’na tahsis edeceğini açıklıyor!

Belediyelerin mülkiyetlerinde ya da kullanımlarında bulunan gayrımenkullerin kiraya verilmesi ancak 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilebilir.

Keyfi olarak, ihalesiz, teklifsiz, “fikirdaşa sahip çıkalım” mantığıyla doğrudan tahsis yapılamaz.

Sayın Büyükakın, meclisi kandırmıştır (aynı oturumda, farklı maddelerde belediye mülkiyetindeki yerlerin kiralanmasına ya da kurumlara tahsisine ilişkin açıklayıcı ibareler bulunmasına karşın, Pembe Köşk ile ilgili sadece protokol yetkisi alınarak) ancak sanki meclisten Pembe Köşk’ün Ensar’a verilmesine onay çıkmıs gibi kendini ve halkı da kandırmasın.

Nitekim 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre ise belediyeler meclis kararı ile mülkiyetlerindeki taşınmazları sadece asli görev ve hizmetlerinde kullanmak üzere mahalli idareler ile diğer kurum ve kuruluşlara tahsis edebilir.

Ensar Vakfı KBB’nin hangi asli görev ya da hizmetini üstlenmiştir ki kendisi ile tahsis protokolü imzalanacaktır?

Kaldı ki kanunda vakıf ve dernekler doğrudan tahsis yapilabilecek kurumlar arasında zaten sayılmamış.

Yani bu karar hukuken yok hükmündedir.Ensar karanlığından hiç bahsetmeden diyorum ki; Pembe Köşk, restarasyonuna başlanırken verilen kurumsal söze bağlı kalınarak Kocaeli halkının kullanımına açılmalıdır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.