Kadınlar adalet sarayını ateşe verdi.

Arjantin’de 14 yaşındaki Florencia Romano’nun bir erkek tarafından yakılarak katledilmesi binlerce kadını sokağa döktü. Romano’nun çığlıklarını duyan bir kadının aradığı acil durum hattının ihbarı dikkat almadığı ortaya çıktı. Cinayetin önlenebileceğine..

Kadınlar adalet sarayını ateşe verdi.
Son Güncelleme: Whatsapp

Arjantin’de 14 yaşındaki Florencia Romano’nun bir erkek tarafından yakılarak katledilmesi binlerce kadını sokağa döktü. Romano’nun çığlıklarını duyan bir kadının aradığı acil durum hattının ihbarı dikkat almadığı ortaya çıktı. Cinayetin önlenebileceğine dikkat çekerek devleti suçlayan kadınlar adalet sarayını ateşe verdi.

https://twitter.com/i/status/1340390359365525507

KAYIP BAŞVURUSU DİKKATE ALINMADI

Arjantin’in Mendoza kentinde 12 Aralık’ta bir arkadaşına gideceğini söyleyerek evden çıkan 14 yaşındaki Florencia’dan bir daha haber alınamadı. Ailesi kayıp başvurusunda bulundu. Polis, başvuruya rağmen sokak gösterileri başlayana kadar Florencia’yı ciddi olarak aramaya başlamadı. Florencia’nın cesedi 17 Aralık 2020 Perşembe akşamı Maipú’daki bir sulama kanalında bulundu. İlk otopsi sonuçlarına göre, kafatası ve burun kemiği kırılmış, sert bir cisimle ve yumruklarla vücuduna vurulmuştu. Vücudunda 50 kadar çizik vardı. Ceset yakılmaya çalışılmış, bir kısmı kömürleşmişti. Florencia’nın vahşice katledilmesinin yarattığı öfke ve kızgınlık, başta yaşarken ikamet ettiği Mendoza olmak üzere, Arjantin’in pek çok yerinde protestolara neden oldu.

ACİL DURUM ARAMASI GÖRMEZDEN GELİNDİ

Yapılan soruşturmada 14 yaşındaki çocuğun internetten tanıştığı 33 yaşında Pablo Arancibia ve Micaela Méndez’in evine gittiği anlaşıldı. Florencia’nın o gece çığlıklar atarak yardım istediği, bunu duyan bir komşunun da acil durum hattını arayarak şiddet ihbarı yaptığı ancak ihbarın dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Polis acil durum çağrısını görmezden gelmeseydi muhtemelen bugün Florencia yaşayacaktı. Devlet Florencia’nın ölümündeki sorumluluğunu kabul etmedi.

Yapılan protestoların en büyüğü Ni Una Menos (Bir kişi eksilmeyeceğiz) Mendoza’nın yaptığı çağrıyla gerçekleşti. 10 binden fazla kadın cumartesi akşamı toplanarak Hükümet Konağı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca bu cinayetten devletin sorumlu olduğu haykırıldı. Taşınan dövizlerde ve yapılan konuşmalarda bu cinayetin baş suç ortağının polis sistemi olduğu, bu cinayetin önlenebilir olduğu, devletin Florencia’yı savunmasız bıraktığı ve kadına yönelik şiddete karşı acil durum ilan edilmesi gerektiği dile getirildi. Cinayeti protesto eden kadınlar Mendoza’da adliye binasını ateşe verdi. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.