Devlet korumasındaki çocuğa uyuşturucu verip defalarca istismar ettiler

Manisa’da kan donduran olay… Devlet korumasındaki çocuğa uyuşturucu verip defalarca istismar ettiler Manisa’da, devlet korumasında olan 15 yaşındaki kız çocuğu A.D.’nin 10 sanıklı cinsel istismar davasının ilk duruşması bugün Manisa..

Devlet korumasındaki çocuğa uyuşturucu verip defalarca istismar ettiler
Son Güncelleme: Whatsapp

Manisa’da kan donduran olay… Devlet korumasındaki çocuğa uyuşturucu verip defalarca istismar ettiler

Manisa’da, devlet korumasında olan 15 yaşındaki kız çocuğu A.D.’nin 10 sanıklı cinsel istismar davasının ilk duruşması bugün Manisa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava kapsamında cezaevinde olan 3 sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi, önümüzdeki duruşmada cinsel istismar mağduru kız çocuğu dinlenecek.

Ağrı’da devlet korumasında olan, ardından Aydın’a ve son olarak Manisa’ya gelen 15 yaşındaki kız çocuğu A.D., 24 Aralık 2020 tarihinde Manisa Çocuk Destek Merkezi’nde yapılan kütüphane etkinliği sırasında kurumdan kaçtı. Mağdur çocuk A.D., kurumdan kaçmasının ardından sokakta tanıştığı kişiler tarafından fuhşa ve uyuşturucuya sürüklendi.

10 Aralık 2021 tarihinde sokakta bulunarak hastaneye götürülen, ardından pedagoglar eşliğinde görüşmeler yapılan A.D.’nin ifadeleri kan dondurdu.

İSTİSMAR DEHŞETİNİ ANLATTI

A.D., pedagog eşliğinde Çocuk İzlem Merkezi’nde alınan ilk ifadesinde Ağrı’da T.Y. isimli bir kişiyle 1 buçuk ay boyunca aynı evde kaldığını, T. Y.’nin uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve kendisine şiddet uyguladığını, ardından yaşadığı yerden kaçarak kendi evine döndüğünü, daha sonra devlet korumasına alındığını, bu sırada dışarıda kaldığı sürede uyuşturucuya sürüklendiğini anlattı.

A.D. daha sonrasında devlet korumasındayken Ağrı’dan başka bir ile naklettirilmek istediğini ve Manisa’ya gönderildiğini, burada yurttan kütüphane etkinliği sırasında kaçtığını ve dışarıda ilk olarak 24 Aralık’ta bir parkta 17 yaşındaki F.K. ile 19 yaşındaki F.B ile tanıştığını, kendisini bir dükkana götürdüklerini ve burada kendisine cinsel ilişki teklif ettiklerini, ilk olarak ilişkiyi kabul etmediğini ama daha sonrasında kendisini kandırdıklarını anlattı.

Mağdur kız çocuğu, 26 Aralık tarihinde S.S. ile tanıştığını, S.S.’nin kendisine uyuşturucu hap verdiğini ve cinsel ilişkiye zorladığını ve evlilik vaadiyle kandırdığını ifade etti. S.S.’nin daha sonra kendisini H.T. ile tanıştırdığını, H.T.’nin uyuşturucu satıcısı olduğunu ve kendisine uyuşturucu verdiğini, cinsel ilişkiye zorladığını ifade eden mağdur çocuk A. D.; barınma, uyuşturucu temini ve evlilik vaadiyle K.T., O.K., T.O., M.E., B.U., Y.N., O.G. tarafından da defalarca cinsel istismara uğradığını söyledi.

3 SANIĞIN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Tanıkların dinlenmesi ve savunmaların alınması ardından mahkeme heyeti; dosya kapsamında hali hazırda tutuklu olan F.K., H.T. ve T.O.’nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Eylül 2021 tarihine ertelendi. Bu duruşmada cinsel istismar mağduru çocuk A.D.’nin de ifadesinin alınacağı öğrenildi.

MANİSA BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU ÜYESİ YANGÖZ: “BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Ezgi Yangöz, duruşmanın sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, devletin koruması altında olan bir çocuğu koruyamadığını, çocuğun fuhuşa ve uyuşturucuya sürüklendiğini söyleyerek hem sanıklar, hem de sorumlular hakkında gerekli hukuki sürecin yürütüleceğini ve bu davayı bırakmayacaklarını ifade etti. Yangöz, mahkemenin müdahillik taleplerine olumlu yanıt vermemesini, “Ne yazık ki her defa olduğu gibi bu kez de katılma talebimiz reddedildi” sözleriyle yorumladı.

Berfin Adıcan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.