DEVA DERİNCE’DEN ANLAMLI KUTLAMA

Deva Partisi Derince İlçe Başkanı Zeynep Sudan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü mesajında Neşet Ertaş’ın unutulmayacak en anlamlı vecizlerinden biri ile selamladı Dünyanın emekçi Kadınlarını… “KADIN İNSANDIR, BİZDE İNSANOĞLUYUZ”..

DEVA DERİNCE’DEN ANLAMLI KUTLAMA
Son Güncelleme: Whatsapp

Deva Partisi Derince İlçe Başkanı Zeynep Sudan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü mesajında Neşet Ertaş’ın unutulmayacak en anlamlı vecizlerinden biri ile selamladı Dünyanın emekçi Kadınlarını…

“KADIN İNSANDIR, BİZDE İNSANOĞLUYUZ”

Ve eğer düşünebiliyorsan ve eğer insan gibi vicdanlı düşünebiliyorsan, ve dahi eylemlerinde insancıl ve vicdani ise işte o zaman sen bir insan oğlu olabilirsin…

Ötesi değersiz bir yaratık olmaktan öteye gitmez, varlığında bu dünyaya bir şey katmaz sadece acı ve zulüm getirir.

İşte Zeynep Sudan’ın mesajı da bu bağlamda şöyle….

8 Mart 1857 yılında 120 kadının can vermesi ile başlayan hak arama mücadelesi tam 110 yıl sonra Birleşmiş Milletler Genel kurulu’nda 8 Mart Dünya kadınlar günü olarak anılmasına karar verilmişti.

Neşet Ertaş’ın dediği gibi kadın insandır, bizde insanoğluyuz.

İşte bu insanoğlu dediğimiz kesimlerce son yıllarda kadınlarımıza yapılan zulüm ve ölümler karşısında sessiz kalınması bizleri daha derinden üzmektedir.

Oysa ki; dünyada kadının yeri olmadığı zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermiş, her alanda ve siyasette kadının yeri ve önemini anlatmış, ailenin ve toplumun ilk öğretmeni kadındır demiş ve bu haklar ülkemizde hayata geçirilmişti.

Peygamber efendimizin özellikle kadınlar üzerine birçok hadis-i şerif olduğunu biliyor ve hepimizin dilinde olan “Cennet anaların ayakları altındadır” ifadesi maalesef bugün sadece bir slogan halini almıştır.

Dünyada eşi ve benzeri görülmemiş nice Kahraman kadınlarımıza sahip olan ülkemizde bugün kadın cinayetleri ile anılır olduk. Oysa içimizde o kadar çok kahraman kadınlarımız çıkmıştı ki bunlardan bazıları;
Halide Edip Adıvar, Nezahat onbaşı, Şerife Bacı, Kara Fatma (Fatma Seher Erden), erkek kılığına giren Halime Çavuş, Hafız Selman izbeli, Gördesli Makbule, Çete Emir Ayşe, Tayyar Rahmiye, Nenehatun, İlk kadın doktorumuz Safiye Ali, ilk kadın pilotumuz Bedriye Tahir Gökmen gibi daha onlarca yüzlerce kadınlarımızı sayabiliriz.

Peki bugün bu ruhu neden yakalayamıyor ve neden tarihin tozlu raflarında bu ruhu bıraktık.
Şunu unutmamak gerekir ki; toplumun iyileştirilmesi ve geliştirilmesinin en önemli yolu kadınlarımızdan geçmektedir. Ülkesine, ailesine ve yetiştireceği nesile verimli olabilen güçlü kadınlarımızın çoğalmasını umut ediyorum.
Biliriz ki; kadın iyileşirse toplum iyileşir.
İşte bu duygu ve düşüncelerimiz ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü ve günümüzü kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.
Zeynep Sudan
Deva Partisi Derince İlçe Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.