Bir günde 3 Kadın katledildi

Türkiye’de 2020 yılında 419 kadın erkekler tarafından katledildi. Bugün 3 kadın daha erkekler tarafından öldürüldü. İstanbul’da Aylin Sözer Kemal Delbe tarafından, Malatya’da Selda Taş’ın evli olduğu erkek tarafından ve Antep’te Vesile Dönmez’in..

Bir günde 3 Kadın katledildi
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’de 2020 yılında 419 kadın erkekler tarafından katledildi. Bugün 3 kadın daha erkekler tarafından öldürüldü. İstanbul’da Aylin Sözer Kemal Delbe tarafından, Malatya’da Selda Taş’ın evli olduğu erkek tarafından ve Antep’te Vesile Dönmez’in oğlu tarafından katledildi. Kadın cinayetlerine tepkiler dile getirilirken, yarın İstanbul’da 3 yerde kadına yönelik şiddet ve artan kadın cinayetlerine karşı eylem düzenlenecek.

  • Kemal Delbe isimli erkek tarafından boğazı kesilerek ve yakılarak öldürülen Dr. Aylin Sözer için öğrencileri yarın saat 14’te görev yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesinde bir araya gelme çağrısı yaptı.
  • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu saat 16.00’da Aylin Sözer’in öldürüldüğü Maltepe’deki Karanfil Sokak’ta olacaklarını duyurdu.
  • İstanbul Sözleşmesi Uygulansın Kampanya Grubu akşam saat 19.00’da Kadıköy Eminönü İskelesi önünde bir araya gelme çağrısı yaptı.
  • Ankara Kadın Platformu saat 17.30’da Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelecek.
  • Adana Kadın Platformu 31 Aralık Perşembe saat 14.00’te Düş Yolcuları Parkı’nda bir araya gelecek.

Sosyal medya platformu Twitter’da katledilen kadınlarınların isimleri #AylinSözer, #SedaTaş ve #VesileDönmez TT’de ilk üç sırada yer aldı. Paylaşımlarda iktidara kadına yönelik şiddete karşı mücadelede etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesini uygulaması çağrısı yapıldı.

Sosyal medyadan açıklama yapan muhalefet partileri genel başkanları ve bazı bakanlık temsilcilerinin paylaşımları ise şöyle oldu:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Kadın cinayetlerinin son kurbanı kıymetli akademisyen, meslektaşım #AylinSözer’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bu vahşet en ağır şekilde cezalandırılsın ki, bundan sonra her türlü kadına şiddeti aklından geçiren kirli zihniyetlere engel olsun.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “İki güzel insanımız daha ömrünün baharında katledildi. Bu cinayetleri durdurmak zorundayız, bu ilkelliğe son vermek zorundayız! Kadın cinayetlerinin durdurulması için, bizden istenen her türlü desteği vermeye hazırız.”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “İstanbul’da vahşice katledilerek hayattan koparılan Aylin Sözer’e Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Yeter artık! Yine yüreğimiz yandı. Öğretim üyesi #AylinSözer vahşice katledildi, öğrencilerinden, sevdiklerinden, hayattan koparıldı. Bu şiddet karşısında kelimeler yetersiz kalıyor. Dr. Aylin Sözer’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerim”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Genç bir meslektaşım, kıymetli bir eğitimci Dr. Aylin Sözer’in vahşice katledildiği haberinin üzüntüsü içindeyim. En hafif tabiriyle bir caninin kurbanı olması çok acı. Lanetliyor; ailesi ve öğrencilerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Akademisyen Aylin Sözer’in vahşice katledilişi hepimizi derinden yaraladı. Katilin en ağır cezayı alması için dava sürecinin yakın takipçisi olacağız” (HABER MERKEZİ)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.