23 Nisan’a farklı bir bakış 


Mustafa Kemal, vatanı korumak çocukları korumakla başlar der.

Vladimir İlyiç Lenin ise ekler; Tek ayrıcalıklı sınıf çocuklardır.

Bu iki söz de bizce doğrudur ve söylendikleri dönemin çok ilerisindedir. Peki günümüze gelecek olursak bugünün Türkiye’sinde gerçekten çocuklar ayrıcalıklı mıdır veya dünyada çocuklar adına kutlanan tek bayramın Türkiye’de olması çocukları bu topraklarda daha rahat ve özgür mü kılıyor? Yoksa bu bayram çocuklara yapılan türlü kötülüklerin üstünü örten bir görev mi üstleniyor artık?

Sorular daha da çeşitlenebilir fakat gerçekler, sorular kadar çeşitli olamazlar çünkü gerçeklerin görevi gizlenen, açığa çıkartılmayan veya üstü örtülen şeyleri ortaya çıkarmaktır. 
Türkiye’de çocuklar hakkındaki gerçekler dosyası bir hayli kabarık.

Bugün tam da 23 Nisan’da bu dosyayı irdelerken sizleri biraz da istatistiklere boğacağım. Ancak bu istatistikleri dikkatle takip edeceğinizden eminim çünkü anlatılan hikaye belki sizin çocukluğunuzun, belki çocuğunuzun çevrenizdeki çocukların hikayesidir.

Kısacası anlatılan sizin hikayenizdir. 
İlkokul sıralarından ve hatta daha öncesinden 23 Nisan’ın önemli bir bayram olduğunu biliyoruz ancak ülkenin çocuklarının önemli bir kısmı değil bayram kutlayabilmek, küçücük yaşlarda yaşam mücadelesiyle boğuşuyor.

Örneğin, TÜİK verilerine göre Türkiye’de bugün kayıtlı 720 bin çocuk işçi var bu sayıya kayıtsız çocuk işçileri de katacak olursak toplam 2 milyon. Yani Türkiye’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda toplam 2 milyon çocuk, işe gitmek için erkenden uyanacak.

Ve elbette bu çocuklar güllük gülistanlık işe gidip gelmiyor. İSİG Meclisi’nin verilerine göre 2013-2021 yılları arasında 83’ü kız, 430 u erkek toplam 513 çocuk iş cinayetlerine kurban gitti. Henüz bu yılın ilk üç ayında 6 çocuk işçiyi yine iş cinayetlerine kurban verdik.

Bu dertler sadece çalışan çocukların derdidir diye düşünmeyin, evde oturan veya okuluna gidip gelen çocuklar da dertsiz değil.

Örneğin TÜİK verilerine göre 2014 – 2017 yılları arasındaki üç yıllık dönemde 7 bin 466’ı erkek çocuğu, 51 bin 818’i kız çocuğu olmak üzere toplam 59 bin 284 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Yine Türkiye’de 2002’de başlayan AKP iktidarından beri 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Yine bu yılın ilk üç ayında 65 çocuk istismara uğradı. 
Bu verilerin ışığında, sizce de bugün bu bayramı çocukların özgürce kutlayabilmesi mümkün müdür? Bizler, 23 Nisan günü 2 milyon çocuk işçi sabah işe giderken, 440 bin çocuk gelin daha kendisi çocuk olmasına rağmen evde kendi çocuğuna bakarken nasıl bu bayramı gönül rahatlığı ile kutlayabileceğiz? Bu bayramın yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğrarken bir önemi kalmış mıdır? Bizce hayır. Ve işin daha da kötü tarafı bu kötü istatistikler sadece Türkiye’ye özgü değil dünyada da durum aynı.

2019 verilerine göre dünyada 2-17 yaşları arasında 1 milyara yakın çocuğun fiziksel, cinsel veya duygusal şiddet mağduru olduğu kaydedildi. Almanya’da 2018 verilerine göre günde 40 çocuk istismara uğruyor. Tabiki çocuklar sadece istismara veya çalıştırılmaya değil büyük oranda şiddete de maruz kalıyor ve bunun sonucunda verilere göre her yıl dünyada 41 bin 15 yaş altı çocuk ev içi şiddette hayatını kaybetmektedir. Amerika ise bugün sırf çocuk işçileri sistemde meşru kılmak için çocukların olgunluk yaşını 15’e çekmeye çalışıyor. Yakında bu mevzu evlilikleri de kapsayacak ve 15-16 yaşındaki çocukların, çocuk gelin olmadığını bizlere yutturmaya çalışacaklar. Keza kapitalist dünyada istismara zorlanan çocuklardan elde edilen gelir yıllık 32 milyar dolar. Ve ABD’de her yıl 100.000 çocuk “seks için satılıyor”. 
Sözün özü çocuklar için bugünkü dünya sistemi bir cehennemdir ve biz çocuk bayramlarında hoplayıp zıplamayı bırakmalı, çocukları nasıl kurtarırız bu konunun üzerine düşmeliyiz. Bugünkü kapitalist sistem devam ettiği sürece çocuklar fabrikalarda, restoranlarda çalışma yaşı düşürülerek en düşük ücretlere çalıştırılmaya devam edilecek. Onların bedeni üzerinden yüksek kâr elde edilmeye devam edilecek. Çocuklarınızı seviyor ve onların gelecekte iyi bir hayat yaşamasını istiyorsanız bugün kutlamaları bir yana bırakın çünkü bizce 23 Nisan artık bir kutlama değil, değişim ve çocukları kurtarma günüdür. 
Şimdi hep birlikte çocuklarımıza yeni ve iyi bir dünya bırakma zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.