TEDBİRİMİ ALDIM, SİLAHLA GEZİYORUM”

Eski MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, bir dönem MHP’ye yakın isimlerin art arda saldırıya uğramasının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Eski MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, bir dönem MHP’ye yakın isimlerin art..

TEDBİRİMİ ALDIM, SİLAHLA GEZİYORUM”
Son Güncelleme: Whatsapp

Eski MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, bir dönem MHP’ye yakın isimlerin art arda saldırıya uğramasının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Eski MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, bir dönem MHP’ye yakın isimlerin art arda saldırıya uğramasının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Son haftalarda, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu ve KRT programcısı Afşin Hatipoğlu saldırıya uğradı.

Öte yandan, milliyetçi camiadan gelen üç ismin uğradığı saldırılar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, “Komplo” olarak nitelendirildi. 

“BAHÇELİ’NİN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRMESİNDE 15 TEMMUZ YÜZDE 20 ETKİLİYSE, İKBAL KAYGISI YÜZDE 80 ETKİLİ”

Yaşanan saldırılar, MHP’nin tutumu ve siyasetin gidişatı üzerine eski MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya konuştu.

Yeniçeri, Devlet Bahçeli’nin AKP’ye yanaşmasının da parti içindeki iktidar savaşına bağlayarak “15 Temmuz’da herkes devletin yanındaydı. Bahçeli, aldığı pozisyonu meşrulaştırmak için, 15 Temmuz’dan sonra yaşanan süreçte ‘Devletin yanında duruyoruz.’ şeklinde açıkladı. Gelinen noktada 15 Temmuz yüzde 20 etkiliyse, ikbal kaygısı yüzde 80 etkili” dedi.

“ABDÜLHAMİD HAN NE İSE ERDOĞAN’IN SIFATI DA ODUR”

Çözüm Süreci’nin sonlanmasının ardından AKP ile MHP’nin siyaset bir araya geldiğini ifade eden Yeniçeri, o süreçte zıt görüşlerde olan tabanların da yakınlaştığını belirtti ve şu tespitte bulundu:

“Adalet ve Kalkınma Partisi gerçekleri gördü. Türk toplumu lider eksenlidir. Liderinin aldığı pozisyona bakar. ‘Padişahım çok yaşa’, ‘Başbuğ Türkeş’, ‘Karaoğlan Ecevit’, ‘Türkiye seninle gurur duyuyor Erdoğan’ şeklinde ilerleyen bir süreç var. Toplumun yaklaşımında hiçbir değişiklik yok. Abdülhamid Han ne ise, Sayın Cumhurbaşkanı’nın sıfatı da odur halk nezdinde.”

“ATATÜRK DE ABDÜLHAMİD DE ERDOĞAN DA BİZİMDİR”

Yeniçeri, Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı 2. Abdülhamid’e “Kızıl Sultan” denildiğini de hatırlatmamız üzerine şunları söyledi:

“Onu söyleyenler, bu işi bilmeyenlerdir. Abdülhamid’i eleştirebilirsiniz, biz de eleştiriyoruz. Ama Abdülhamid tam 33 sene bu ülkeyi yönetmiştir. Bu yüzden eleştirebiliriz ama başımızın üzerinde de tutarız. Kızıl Sultan diyenler, ülkeyle bağlantısını en aza indirenler olmuştur. Politikalarını yanlış bulabiliriz ama değerimizdir. Abdülhamid de Atatürk de Erdoğan da bizimdir.”

“CUMHURBAŞKANI LÜZUMSUZ LAF EDİYOR, KILIÇDAROĞLU ‘SÖZDE CUMHURBAŞKANI’ DİYOR”

Şu anda iktidarın da muhalefetin de kullandığı dilin çok tehlikeli olduğunu ifade eden Yeniçeri, “Cumhurbaşkanı çıkıp bir yığın lüzumsuz laf ediyor ana muhalefet lideri hakkında. Ana muhalefet lideri de çıkıp ‘Sözde cumhurbaşkanı’ diyor. Bu kabul edilemez. İktidarın muhalefetle, muhalefetin de iktidarla savaşmak gibi bir görevi yoktur. İktidarın da muhalefetin de görevi, yoksulluğu ortadan kaldırmak, yolsuzlukla savaşmaktır” diye konuştu.

“DİYEMEZSİN KARDEŞİM”

Yeniçeri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı ‘Sözde cumhurbaşkanı’ ifadesine tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

“Siz seçilmiş, halkın oyunu almış bir cumhurbaşkanına ‘sözde’ diyemezsiniz kardeşim. İktidar ve muhalefet, birbirlerinin varlık nedeni olduğunu, düşman olmadıklarını anlamak zorunda.”

“BİR ARAYA GELİP EL SIKIŞMIYORLAR”

İktidarın muhalefete yüklenerek kendi kitlesi içinde birliktelik sağladığına yönelik tespitlerin olduğunu ve bu görüşe katıldığını söyleyen Yeniçeri, “Kitleni ne kadar konsolide edersen et. Bunun ülkeye bir yararı yok. Türkiye’deki siyaset toplumun gerisinde, bir siyasi gecikme söz konusu. Toplumda, dışarı çıkıldığında birbirini tanımayanlar bile el sıkışıyor. Ancak cumhurbaşkanı ile ana muhalefet lideri bir araya gelip el sıkışmıyor” dedi.

“TÜRK TOPLARI SURLARI DÖVERKEN, BİZANS PAPAZLARININ MELEKLERİN CİNSİYETİNİ TARTIŞMASI GİBİ”

Siyasetçilerin git gide halktan uzaklaştığını söyleyen Yeniçeri, “Şu andaki durum, Türk topları İstanbul’un surlarını döverken, Bizans’taki papazların meleklerin cinsiyetini tartışmasına benziyor” derken, eleştirilerini iktidarın yanı sıra muhalefete de yöneltti.

“MUHALEFET, KENDİ AYAKKABI KUTUSUNDA DOLAR OLMADIĞI İÇİN İTİRAZ EDİYOR”

“İktidar işine geldiği zaman demokrasicilik oynuyor. Ama muhalefet de böyle. Muhalefetin de kaygısı demokrasi değil. Muhalefet, ayakkabı kutularında dolarların olmasına, yanlış olduğu, suç olduğu için değil, kendilerinin ayakkabı kutularında dolar olmadığı için itiraz ediyor.” diyen Yeniçeri, milletvekili olduğu dönemde karşılaştığı bir örneği anlattı:

“Sayın Davutoğlu Başbakan olduğu dönemde Dışişleri Bakanlığı’nın konutunda oturuyordu. Ben de bu konutun kirasını sordum. O dönem 56 bin 820 lira aylık kira verildiği söylendi. Milletin aylık 56 bin 820 lirasını harcamayın dedim. Bu örneği, iktidarın da muhalefetin de samimi olmadığını anlatmak için verdim. İktidarın da muhalefetin de derdi topluma katkı sağlamak değil.”

“ELEŞTİRİDEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADILAR”

Yeniçeri, sözü tekrar eski partisi MHP’ye getirerek, Devlet Bahçeli’ye yönelik eleştirilerin ardından yaşanan saldırılara değindi.

“Bu süreci çok yanlış, tehlikeli ve demokrasiye aykırı bir yapılanmanın gündeme girdiğini görüyorum” diyen Yeniçeri, şunları söyledi:

“Selçuk Özdağ benim arkadaşımdır. Orhan Uğuroğlu’yla aynı gazetede yazarız, çok yakın dostumdur. Onlar, kullandıkları ifadeler nedeniyle bu muameleyi görmemeliydi. Eleştiriden başka bir şey yapmadılar. Sözlerinde hakaret yoktu.”

“ÖZDAĞ’IN SÖYLEDİKLERİ, MHP’NİN KAMPANYASIYDI”

Devlet Bahçeli’ye 17-25 Aralık operasyonlarını hatırlatan tweetlerinden sonra saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ’ın kullandığı ifadelerin, bir dönem MHP’nin kampanyası olduğuna vurgu yapan Yeniçeri, şöyle konuştu:

“Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, 17 – 25 Aralık’ı Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası ilan etmiştik. Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası’nı yakamızda gezdirmiştik. Yolsuzluğa ve rüşvete hayır demiştik. Selçuk Özdağ bunu soruyor. Buna çıkıp uygun cevabı verirsiniz. ‘Biz 17 – 25 Aralık’ın bir darbe hevesi olduğunu gördük. Ayakkabı kutularından çıkan dolarlar da Merkez Bankası’na giden paralardı’ dersiniz, bunun bir karşılığı olur. Bunu birtakım unsurların şiddetle yönlendirmesi enteresan. Ama tabii ben bu şiddetin MHP’yle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Birileri durumdan vazife çıkarmıştır. Partinin saldırıya uğrayan arkadaşlara geçmiş olsun demesi ve saldırıyı düzenleyenlerin cezalandırılması için gerekenin yapılacağı yönünde bir açıklama yapması gerekiyordu.”

“ALLAHTAN BAŞKA KİMSEDEN KORKMAM, TEDBİRİMİ ALDIM, SİLAHLA GEZİYORUM”

Yeniçeri, “AK Parti’ye MHP’ye yönelik eleştiri yöneltiyorsunuz. Saldırıya uğramaktan korkmuyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Ben Allah’tan başka kimseden korkmam. Tedbirimi alıp ona göre hareket ediyorum. Silahla geziyorum ben. Üzerimde silah var. Dün birlikte olduğum insanlarla bugün karşıt görüşte olmam, benim ülkücü olmam sonucunu değiştirmiyor. Ben, MHP’nin bugünkü anlayışıyla sorun yaşıyorum, parti üyesi değilim. Ben doğal MHP’liyim, partidekiler resmi MHP’li.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.