Kocaeli’de Ulaşım Zamlarına Karşı Kampanya

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin kasım ayında aldığı kararla il genelindeki ulaşım hizmetlerine 1 Ocak 2021’de uygulanmaya başlanacak şekilde %16,7 zam yapıldı.  Binlerce işletmenin, yüzlerce fabrikanın ve Türkiye’nin..

Kocaeli’de Ulaşım Zamlarına Karşı Kampanya
Son Güncelleme: Whatsapp

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin kasım ayında aldığı kararla il genelindeki ulaşım hizmetlerine 1 Ocak 2021’de uygulanmaya başlanacak şekilde %16,7 zam yapıldı. 

Binlerce işletmenin, yüzlerce fabrikanın ve Türkiye’nin en kalabalık öğrenci sayısına sahip üniversitelerinden birinin  yer aldığı kentte ulaşım emekçiler ve öğrenciler için oldukça kritik, çünkü yüzbinlerce emekçi ve öğrenci işlerine ve okullarına gidip gelebilmek için toplu taşımayı kullanıyor. 

TKP Kocaeli il Örgütü kentte yürürlüğe giren ulaşım zammı ile ilgili bir açıklama yaparak, ulaşım zamlarının geri çekilmesi için bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdu. 

http://t.ly/gerialinsin adresinden ulaşılacak imza kampanyası için yapılan açıklama şöyle;

Ulaşım zamları derhal geri alınmalıdır!

“Ulaşım her yurttaşın temel ihtiyaçlarından ve haklarından birisidir. İşe gitmek için, okula gitmek için, yakınlarımıza gitmek için ulaşım araçlarını kullanmak zorundayız. Eğitim gibi, sağlık gibi ulaşım da halka ücretsiz olarak sunulması gereken bir hizmettir. Ancak karları hiçbir zaman kendilerine yetmeyen sermayedarlar ve onların temsilcileri, kent için ulaşımın en pahalı olduğu illerin başında gelen Kocaeli’de ulaşıma bir zam daha yaptı!

Hali hazırda birçok bölgeye sefer sayılarının yetersiz kaldığı, sağlık açısından gerekli önlemlerin alınmadığı, kontrollerin olmadığı zamanlarda fazla sayıda yolcu ile seyahat ettiğimiz “bu kaliteli” ulaşım hizmetlerini, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kasım ayının sonunda daha pahalıya sunmaya ve 2021 yılında ulaşıma %16,7 oranında zam yapmaya karar verdi. Zamlı fiyatlar şehir için ulaşım 3,5 TL, indirimli tarife 2,55 TL ve öğrenci 1,75 TL olarak 1 Ocak itibari ile uygulanmaya başlandı. Her zamanki gibi zam haberi önden servis edildi, tepkilerin aylar önceden sönmesi planlandı, halkı yeni zamlara hazırlamaya çalıştılar.

Patronlar Kocaeli’nin Türkiye ekonomisine en fazla katkı yapan illerden biri olduğunu sık sık dile getirirken büyük üretimlerin yapıldığı, binlerce fabrikanın olduğu ilimizde işçilerin payına giderek artan yoksulluk düşüyor. 2021 asgari ücret miktarı açlık sınırında belirlenerek emekçilerin aç kalacağı açıkça ilan edilirken işçi kenti olan Kocaeli’nde emekçilere bu son artış da çok görülmüş olacak ki daha maaşlar cebimize girmeden yeni yıla ulaşım zamları ile girdik. Üstelik özel halk otobüsü işletenler bu zamların “beklentilerini karşılamadığını” ifade etmekten çekinmiyorlar.

İşçilerin neye ihtiyaçları olduğu, nasıl geçinecekleri ise bu kesimlerin gündemine bir türlü girmiyor. Televizyonlarda, haberlerde hep onların şikayetlerini dinliyoruz. Onların işleri kötü, onların karları azaldı, onlara daha fazla teşvik gerekiyor…

Madem öyle, o zaman biz de kendi sözümüzü daha güçlü söylemeliyiz!

2021 yılı başımıza ne tür felaketlerin geleceğini bekleyerek geçireceğimiz değil işçi sınıfının sözünü daha güçlü söyleyeceğimiz bir mücadele yılı olmalıdır. Ulaşım bir lüks değil temel ihtiyaçlarımızdan ve haklarımızdan birisidir, karları yetmeyen patronların derdini işçiler çekmek zorunda değil!

Ulaşım zammı sadece bir başlangıç ve biliyoruz ki zamların ardı arkası kesilmeyecek. Ulaşıma yapılan zamların geri alınmasının yolu birlikte mücadele etmemizden geçiyor.

Çağrımız Kocaeli’ndeki tüm emekçileredir,

2021 itibari ile Kocaeli’nde uygulanmaya başlanan ulaşım zamları derhal geri alınmalıdır!

Sen de imza kampanyasına katıl, arkadaşlarını, aileni imza kampanyasının parçası hali getir!

 Ev ev, iş yeri işyeri bu mücadeleyi örgütlüyoruz…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.