EMEP: Provokasyon iklimini yaratanlar HDP’ye saldırının sorumlusudur

HDP’nin İzmir binasına yönelik saldırıyı kınayan EMEP, “Sadece tetikçi değil saldırıya azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır” dedi. Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu..

EMEP: Provokasyon iklimini yaratanlar HDP’ye saldırının sorumlusudur
Son Güncelleme: Whatsapp


HDP’nin İzmir binasına yönelik saldırıyı kınayan EMEP, “Sadece tetikçi değil saldırıya azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıya dair açıklamasında saldırıyı kınadı, “Nefret iklimini oluşturanlar elbette göz göre göre gelen provokasyonların da sorumlularıdır” dedi. Açıklamada “Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırı ve provokasyonlara karşı emek ve demokrasi güçleri dayanışmayı büyütmelidir” denildi.

EMEP’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıda parti çalışanı ve HDP üyesi olduğu açıklanan Deniz Poyraz
hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı alçakça bir provokasyondur ve en sert şekilde kınıyoruz.

Tetikçinin kim olduğundan öte nereden güç aldığı ve hangi siyasal iklime sırtını dayadığı sorgulanmalıdır. Öyle ki, aylardır HDP iktidar blokunun hedefinde bulunuyor. Hükümet sözcüleri her ağızlarını açtıklarında HDP’nin kapatılması için talimat üzerine talimat yağdırıyor. Yargı siyasal iktidarın söylemlerine paralel olarak kapatma davası açıyor. Egemen medyada HDP siyasi linçe uğruyor ama HDP sözcülerine savunma hakkı için bile ekranlar açılmıyor. Bu nefret iklimini oluşturanlar elbette göz göre göre gelen provokasyonların da sorumlularıdır.

Benzer provokasyonların ‘Kobane Davası’ duruşmalarında Sincan’da da yaşandığını hatırlatırız. TBMM’de 3’üncü büyük parti durumundaki HDP’ye yapılan bütün bu saldırılar siyaset yapma hakkına, siyasal özgürlüklere vurulan birer darbedir. Tek adam yönetimi HDP üzerinden aslında bütün toplumsal mücadele dinamiklerini kriminalize etmeye çalışmaktadır. Çete-mafya düzeninin ülkeyi ne hale getirdiği bu vahim olayla birlikte düşünülmelidir. Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırı ve provokasyonlara karşı emek ve demokrasi güçleri dayanışmayı büyütmelidir. Çünkü aslolan halkın iş, ekmek, özgürlük, demokrasi ve adalet talepleridir.

Sadece tetikçi değil saldırıya azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.