EMEP: İşçilerin muaf tutulduğu, ekonomik desteğin olmadığı bir kapanma ‘tam kapanma’ değildir!

Önceki gün CUmhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tam kapanma” açıklamalarını değerlendiren EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Yine yeniden işçiler ve aileleri virüsün kucağına itildi. Ekonomik destek olmadan yevmiyeci, günübirlik iş yapan, işsiz, küçük esnaf..

EMEP: İşçilerin muaf tutulduğu, ekonomik desteğin olmadığı bir kapanma ‘tam kapanma’ değildir!
Son Güncelleme: Whatsapp


Önceki gün CUmhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tam kapanma” açıklamalarını değerlendiren EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Yine yeniden işçiler ve aileleri virüsün kucağına itildi. Ekonomik destek olmadan yevmiyeci, günübirlik iş yapan, işsiz, küçük esnaf ve hatta kayıt dışı-sigortasız çalışanlar açlığa terk edildi” dedi. 
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, önceki gün açıklanan ve 29 Nisan-17 Mayıs tarihlerini kapsayan “Tam kapanma” kararını değerlendirdi. Tüm pandeminin yükünün halkın omzuna yüklendiğini vurgulayan Erkan, “Artan vaka ve ölümler…

Artan işsizlik, devam eden üretim, ücretsiz izin, sözde işten çıkarma yasağıyla tazminatsız işten çıkarılanlar, cebindeki 12 lirayı eşine bırakıp intihar eden işsizler, güvencesiz çalışanlar, yoğun bakım bulamayanlar, gıda maddelerine her geçen gün gelen zamlar, kepenk indiren esnaflar… Pandemi döneminde liste epeyce uzadı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan işçi ve emekçilerin yaşadığı bu sorunların hiçbirine yanıt verecek kararlar açıklamadı. Aksine patronların ellerini ovuşturacak ekonomik paketler açıklamaktan geri durmayan Erdoğan, bu dönemde sermaye partisi olmanın gerekliliklerini aldığı kararlarla her geçen gün yineledi. Yetmedi tüm bu pandeminin yükünü işçilerin, emekçilerin, gençlerin, yani halkın omzuna yükledi” dedi.
“İŞÇİ VE EMEKÇİNİN SIRTINA YÜKLEDİLER”İktidarın emekçinin nasıl yaşadığından bir haber olduğunu söyleyen Erkan, “Emekçilerin borçları silinmezken Kolin’lerin, Limak’ların milyarlık vergi borçları bir kalemde siliniverdi. Borcunu ödeyemeyen işçi ve emekçiler hacizlik olurken elektriği suyu kesilirken yetmezmiş gibi gelen zamlarla emekçiler kuyunun en derinine çekilmeye çalışıldı. Sabancı’nın da içinde bulunduğu sözde ‘zor durumda’ olan elektrik şirketlerine 3 Milyar TL yardım yapılacağı ve bunun vatandaşın faturasına yansıtılacağı hükümet tarafından duyuruldu. Emekçinin nasıl yaşadığından bir haber olan iktidar bir de şirketlere yardım yapmakla kalmamış, bu yardımı işçi ve emekçilerin sırtına yüklemekten de hiç utanmamıştır” diye konuştu. 
“ADI TAM KAPANMA AMA FABRİKALAR AÇIK!”Yapılanın “Tam kapanma” olmadığını vurgulayan Erkan, “Pandeminin başından beri Türk Tabipler Birliği (TTB) söylüyor. TTB tam kapanmanın acil ve gerekli olduğunu sürekli yinelerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 Nisan günü kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla 29 Nisan-17 Mayıs arasında tam kapanma uygulanacağı duyurdu. Ama istisna olan o kadar çok işyeri var ki bu açıklama ile yapılacak olan uygulamanın adı ‘Tam kapanma’ değildir. İşçilerin muaf tutulduğu, ekonomik desteğin olmadığı bir kapanma tam kapanma değildir! Adı tam kapanma ama tüm fabrikalar açık!” dedi. 
“1 MAYIS’I ENGELLEMEK İÇİN ÇABA SARF EDİLDİ”“Yine yeniden işçiler ve aileleri virüsün kucağına itildi” diyen Erkan, “Ayrıca bu kapanma esnasında gelir kaybına uğrayacak işçiler, işsizler, kadınlar, çocuklar, emekliler ve küçük esnaf için herhangi bir sosyal güvence uygulanmayacağı ise işçiler emekçiler için açlık ve yoksulluktan başka bir şey değildir. Pandeminin başından beri iktidar uygulamalarıyla hem pandemiyi fırsata çevirmiş hem de pandeminin sınıfsallığını derinleştiren kararlar almıştır. Açıklanan bu kapanmayla ayrıca 30 Nisan’da planlanan 1 Mayıs etkinliklerinin de yapılması engellenmek için fazlasıyla çaba sarf edilmiş ve yasakların 29 Nisan’dan başlayacağı duyurulmuştur. Kuralsız kongreler, cemaat cenazeleri, Saray’da verilen yemekler için yasaklar uygulanmazken İşçi Sınıfının Mücadele Günü olan 1 Mayıs’ı kutlamaması için yasaklar ona göre düşünülmüştür. İktidarın aldığı bu kararla işçi düşmanı, sermayenin çıkarlarına göre hareket eden iktidar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu kararlarla ne salgını yönetebilirsiniz ne de işçi sınıfının 1 Mayıs’ını kutlamasını engelleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 
Erkan son olarak, “Tam kapanma ile salgınla mücadele etmek istiyorsanız bunları yapmalısınız. Bunlar olmadan kapanmayla işçi ve emekçiler açlığa mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Ekonomik destek olmadan yevmiyeci, günübirlik iş yapan, işsiz, küçük esnaf ve hatta kayıt dışı-sigortasız çalışanlar açlığa terk edildi. Virüsten ve açlıktan ölmemek ve insanca bir yaşam için 1 Mayıs’a” dedi ve yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: 

* Tüm işçi ve emekçilere işsizlere sosyal güvence sağlanmalı.
* Zorunlu üretim ve tedarik sektörü dışında üretim durmalı ve işçiler ücretli izne tabi tutulmalı.
* İşçi ve emekçilerin kapanma sırasında gelir kaybı karşılanmalı, kira, faturalar, gıda harcamaları devlet tarafından karşılanmalıdır.
* Bu süreçte yaygın aşılama yapılmalıdır.
* İşçi ve emekçilerin borcu silinmelidir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.