Emekçiler “asgari ücret” zokasını yutmaz

Masada “yoksulluğu bitirdik” diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, işçi düşmanlığı tescilli bir patron temsilcisi ve güdümlü bir işçi konfederasyonu başkanı var. Buradan işçiye asgari ücrette müjde çıkmaz.

Emekçiler “asgari ücret” zokasını yutmaz
Son Güncelleme: Whatsapp

Emekçiler “asgari ücret” zokasını yutmaz
İnsanca yaşanabilecek bir ülke için mücadeleye!

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleyecekler. Kimler mi?

Masada “yoksulluğu bitirdik” diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, işçi düşmanlığı tescilli bir patron temsilcisi ve güdümlü bir işçi konfederasyonu başkanı var. Buradan işçiye asgari ücrette müjde çıkmaz.

Hep beraber işçiye kaşıkla verip kepçeyle almanın hesabını yapıyorlar. Asgari ücret artışından daha fazlasını patronlara aktarmaya devam edecekler. Koç, Sabancı, Cengiz, Limak vd. sermaye grupları ellerini ovuşturup mizanseni izlemektedir.

Ancak daha önemlisi, asgari ücret yıllardır ülkemizde ücretlerin genel seviyesini düşürmek için temel araç haline getirilmiştir. Ortalama ücretler, asgari ücret seviyesine giderek yaklaşmaktadır.

Patronların cebini şişirmek için kurulan teşvik sistemi, patronları işçiyi asgari ücrete çalıştırmaya teşvik etmektedir.

İktidarın yerli ve yabancı sermayeye yaptığı yatırım çağrılarında ucuz işçilik hâlâ en büyük kozudur.

Öte yandan ülkemizde asgari ücretin, ücretlerin asgari düzeyini belirleme işlevi yoktur.

Salgında milyonlarca emekçi, ücretsiz izne gönderildiği ve patronlar kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı için asgari ücretin çok altında bir gelirle yaşamak zorunda bırakılmışlardır.

Esnek ve kısmi zamanlı çalışmanın yaygınlaşması da ücretlerin bir kısım çalışanlar için asgari ücretin altına inmesine yol açmıştır.

Kayıtdışı çalışan emekçiler ise yıllardır asgari ücretin altında kazanmaya ve bu zor koşullarda hayatını idame etmeye çalışmaktadır.

Sadece işsizler değil, çalışmakta olan ya da işsizden sayılmayan geniş kitleler açlık sorunuyla karşı karşıyadırlar. Yoksulluk sınırı 8 bin TL’nin üzerine çıkmıştır.

Bu gerçekler ortadayken, muhalefetin de belirlenecek asgari ücret için yoksulluk sınırının yarısına dahi ulaşmayan rakamlar önermesi utanç vericidir. Hep birlikte asgari ücret mizanseninde rol kapma yarışına girmişlerdir.

Ücretin asgarisi için mücadele edilmez.

TKP emeğiyle geçinenleri; insanca yaşanabilecek, herkesin çalışma hakkının olduğu, eğitim, sağlık, barınma ve ısınma gibi en temel hakların ücretsiz ve eşit olarak sağlandığı bir ülke için mücadeleye çağırmaktadır.

Türkiye Komünist Partisi
TKP Kocaeli il örgütünden açıklama

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.