KÖRFEZ ZAMLARA HAYIR PLATFORMU AÇIKLAMA YAPTI

Körfez Zamlara Hayır Platformu dün yaptığı basın açıklaması ile ard arda gelen zamları protesto etti ve “zamlar geri alınsın” dedi… ADD, Eğitim Sen, Eğitim iş, Kögyar Derneği, Kapıkaya derneği, Ordulular..

KÖRFEZ ZAMLARA HAYIR PLATFORMU AÇIKLAMA YAPTI
Son Güncelleme: Whatsapp

Körfez Zamlara Hayır Platformu dün yaptığı basın açıklaması ile ard arda gelen zamları protesto etti ve “zamlar geri alınsın” dedi…

ADD, Eğitim Sen, Eğitim iş, Kögyar Derneği, Kapıkaya derneği, Ordulular Derneği, Arık Derneği, Demirtaş Derneği, CHP, İYİ Parti, HDP, Saadet partisi, Deva partisi, Emek partisi’nin destek verdiği açıklamayı DİSK EMEKLİ SEN Körfez Şb. Bşk. Ali Oral okudu…

Basına ve kamuoyuna

Bizler işçiyiz. Bizler emekliyiz. Bizler esnafız. Bizler emeğiyle geçinmeye çalışan, yüzde 21.7 büyüyen ekonomiden pay alamayan milyonlarız. Her gün gelen zamlar, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan bizlerin yaşamlarını çekilmez hale getirmiş durumdadır. Yağa şekere doğalgaza elektriğe iğneden ipliğe gelen zamlarla nefes alamaz duruma geldik. İşçilere ve emeklilere verilen zam oranı yüzde 15’lerde kalırken, temel tüketim mallarına yüzde 30 ile yüzde 120 arasında zamlar gelmiş durumdadır. 2018’den bu yana mesken abonelerinin elektrik faturaları yüzde 122 civarında zamlandı. Kışın arifesindeyiz. Daha kombileri yakmadık ama sadece 2021 yılında doğalgaza 8 kez zam geldi.

Sözün kısası dar gelirli yurttaşlara kaşıkla verilen ücret zamları, fahiş fiyat ve zamlarla yani kepçelerle bizden geri alınmış durumdadır.

Geçinemiyoruz, Tükeniyoruz!

Her ay açıklanan resmi enflasyon rakamları tıpkı virüs tablosu gibi gerçekleri yansıtmıyor. Bu rakamları açıklayanlar başka ülkede mi yaşıyor? TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamların en az iki katı enflasyon var. Rakamlarla oynayarak gerçekleri gizleyemezsiniz.

Vergiler biz emekçilerin belini bükmüş durumdadır. Verginin vergisinin vergisini veren başka bir ülke yoktur. Sadece musluktan akan suya 5 vergi veriyoruz. Vergi sistemi zenginleri pas geçiyor. Vergi yükü emekçilerin sırtındadır.

Binler değil, yüzbinler değil evet bu ülkede milyonlar işsiz. Gerçek işsizlik 10 milyona yaklaşmış durumdadır.  Artık TÜİK bile işsizliği gizleyemiyor. Her 4 gençten biri işsiz durumdadır. Ülkede açlık sınırı 3.049 lira iken, milyonlarca emekli bırakın açlık sınırını asgari ücretin altında aylık almaktadır.

Büyüyen ekonomiden pay alan işçi ve emekçiler değil, milyonerlerdir. Ekmeğimiz, ekonomimiz küçülmüştür. Cengizler, Limaklar, Rönesanslar, Kalyonlar, Kolinler, MNG’ler için ekonomi büyümüştür.

  Sayıştay raporlarına göre 2020 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı, tek başına 3 milyar liraya yakın harcama yaptı. Saray’ın bir günde harcadığı tutar, 10 milyon TL’yi geride bırakıyor. Bu rakamlar 2021 bütçesinde katlanarak artmaktadır. Bizler kara kara düşünüyoruz. Biz milyonlarca emekçi bir sarayın bütçesine yetmezken, 2021 yılında yapılan saraylarla birlikte 3 Sarayın bütçesine nasıl yeteceğiz? Bizler yoksullukla boğuşurken, İtibardan tasarruf olmaz diyenlere buradan sesleniyoruz;

Aman ha itibarınıza gölge düşmesin! Unutmayın ki faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır.  Buradan sesimizi yükseltiyoruz;

Yeter artık! Geçinemiyoruz!

-Temel tüketim ürünlerine gelen tüm zamlar geri çekilmeli, yeni zamlar yapılmamalıdır.

-Ücretlerde iyileştirmeler yapılmalı, ek zam verilmelidir.

-Asgari ücret vergiden muaf tutulmalı, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

-Gelirleri açlık sınırının altında olanların ve işsizlerin faturaları devlet tarafından ödenmelidir.

-Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz.

Tüm halkımızı bu taleplere sahip çıkmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.