Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı

Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı: ‘Berkin’imizi bizden alan katil 16 yıl hapis cezası almasına rağmen bugün hala sokakta’

Haziran Direnişi sırasında gaz fişeği ile vurularak öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan için vurulduğu yerde bir anma gerçekleştirildi. Anmaya Berkin’in anne ve babası da katıldı.

Berkin Elvan, Gezi Direnişi’nde İstanbul Okmeydanı’nda gerçekleşen eylemler sırasında polis Fatih Dalgalı’nın attığı gaz fişeğiyle 16 Haziran 2013’te vurulmuş, 9 ay komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybetmişti. 

VURULDUĞU YERDE ANILDI

Berkin Elvan için vurulduğu Okmeydanı Gaziler Sokağı’nda bir anma gerçekleştirildi. 

Anmaya Berkin’in annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da katıldı. 

Anmada, Berkin’in fotoğrafının yanına geçtiğimiz ay Gezi davasında haklarında 18 yıl hapis cezası verilen Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Tayfun Kahraman’ın da fotoğrafları konuldu. 

”BERKİN’İN KATİLİ ARAMIZDA”

Berkin Elvan’ın avukatlarından Çiğdem Akbulut burada yaptığı açıklamada, Berkin’i öldüren polisin 16 yıl ile cezalandırılmasına rağmen bugün dışarıda ve görevinde olduğunu belirtti.

Akbulut, ”Adliye önlerinde, hapishane kapılarında adalet arıyoruz 9 yıldır. Berkinimizi vuran katil cezalandırıldı. Ama bizim adalet isteğimiz sona ermedi. Çünkü Berkinimizi bizden alan katil 16 yıl hapis cezası almasına rağmen bugün hala sokakta gezerken; biz Berkinimizin avukatlarını kaybettik sırayla. Bugün bu sokaktayız, bir aradayız, eksiğiz, tüm arkadaşlarımızın kalbi bizimle ama Berkin’in katili sokaktayken, elinde silah görevi başındayken; Berkin’in katili yargılansın. Bu ülkede barış ve huzur içerisinde yaşabilmemiz için çalışan avukat arkadaşlarımız tutsak. Bugün 9 yıldır verdiğimiz adalet mücadelesini vermeye devam edeceğimizi ilan etmek için buradayız” diye konuştu.

”SADECE KATİLİ DEĞİL ERDOĞAN’I DA YARGILAYIN”

Elvan Ailesi adına basın açıklamasını ise Özge Elvan okudu.

Yapılan açıklama şöyle:

”Tam 9 yıl oldu. 

Oğlumuz Berkin Elkvan, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin hedef göstererek sıktığı gaz kapsülüyle 16 Haziran 2013’te başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, daha fazla dayanamadı ve 11 Mart 2014’te yanımızdan ayrıldı. 

Berkinimizi kaybettik sonra Berkimiz nezdinden katledilen bütün çocuklar için adalet mücadelesi yürütmeye başladık. 

Davamız, oğlumuz vurulduktan dört yıl sonra görülmeye başladı. 

Davas sonucu katil Fatih Dalgalı 16 yıl hapis cezasında çarptırıldı. Fakat tek bir gün bile hapiste yatmadı, üstelik hala görevinin başında. 

Biz katillere verilen cezaların uygulanmasını beklerken avukatlarımız Oya Aslan ve Selçuk Kozağaçlı hapis cezasıyla cezalandırıldı. 

Avukatımız Ebru Timtik adalet ararken hayatını kabetti. 

Son olarak yoldaşımız, arkadaşımız, dostumuz, kardeşimiz, avukatımız Can Atalay, haksız ve hukuksuz şekilde hapis cezası ile cezalandırıldı. 

Bedenimizle ruhumuzla hapislerde bıraktılarımız, kaybettiklerimiz ve sonsuza kadar yaşatacaklarımzla Ali İsmail ile, Abdocan ile, Mehmet ile, Hasan Ferit ile, Medeni ile, Ahmet ile, Ethem ile ve Berkinimiz ile bu yalancı düzene karşı bir kez daha Gezi Parkı’nın sahiciliğine sarılıyoruz. 

Berkinimiz davasından Fatih Dalgalı’nın cezalandırılması için bizimle birlikte mücadele eden avukatımız Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Taygun Kahraman başta olmak üzere Gezi Parkı davasında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını, bu hukuksuzluğun derhal sonlanmasını istiyoruz. 

Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın. 

Yargı makamına sesleniyoruz: Sadece Fatih Dalgalı değil, ”emri ben verdim” diyen dönemin başbakanı, şimdiki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılayın. 

Başka Berkinler olmasın, çocuklar öldürülmesin diye adalet aramaktan vazgeçmiyoruz. 

Berkinimiz, oğlumuz, yavrumuz, 

Daima bizimlesin, daima seninleyiz.

Senin için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz. 

Sevgi, saygı ve özlem ile 

Elvan Ailesi. ”

CAN ATALAY’DAN MESAJ

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası alan avukat Can Atalay, anmaya bir mesaj gönderdi.

Atalay mesajında şunları söyledi:

”Biz umutla bekledik. On milyonlar olduk uğurladık onu. Öyle bir İstanbul gördük. Berkinimizi vurdular. Vurdukları yetmedi, ’emri ben verdim’ dediler. Annesini ve inancını miting meydanlarında yuhalattılar. Berkinimiz umudumuzdur. Umutlu geleceğimizin adıdır. Ali İsmail, Abdocan, Ethem, Medeni, Hasan Ferit ve Berkin, Berkin, Berkin, Berkin. ”

”ÇOK UĞRAŞTIK, YİNE DE UĞRAŞACAĞIZ”

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası alan Mücella Yapıcı ise şu mesajı gönderdi:

”Seni ve aileni bu kokuşmuş düzene mahkum eden koşulları düzeni değiştiremediğimiz için ancak özür dileyebilirim. İnan çok uğraştık, yine uğraşacağız. O senin güzel gözlerin gibi bir dünyayı kurabilmek için. Sen rahat uyu güzel oğlum.”

Anmada ayrıca Berkin Elvan ölümsüzdür sloganları atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.