BELEDİYE EMEKÇİLERİ KOCAELİ’DEN HAYKIRDI

TÜM BEL-SEN Kocaeli şube Başkanı Erdal Karakuş İzmit Belediyesi önünde yaptığı basın açıklamasında Belediye emekçilerinin 3600 ek gösterge kapsamından çıkartılmasına tepki göstererek şunları söyledi… Değerli basın emekçileri, değerli Kocaeli halkı…

BELEDİYE EMEKÇİLERİ KOCAELİ’DEN HAYKIRDI
Son Güncelleme: Whatsapp

TÜM BEL-SEN Kocaeli şube Başkanı Erdal Karakuş İzmit Belediyesi önünde yaptığı basın açıklamasında Belediye emekçilerinin 3600 ek gösterge kapsamından çıkartılmasına tepki göstererek şunları söyledi…

Değerli basın emekçileri, değerli Kocaeli halkı.

Bizler bugün Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi olarak, bu alanda, yakın zamanda kamuoyuna “devrim gibi reform” diye sunulan “3600 ek gösterge”  Yasa tasarısındaki vahameti, Belediye İşkolu gibi onlarca kamu idaresindeki milyonlarca memurun aslında masada nasıl satıldığını ve 3600 ek göstergeyi verdik dedikleri kesimlerin aslında 3600’e yaklaşmasının dahi söz konusu olmadığını, kısaca gerçekleri ifade edeceğiz.

Gerçekleri ifade edeceğiz çünkü öfkemiz çok büyük. Gerçekleri ifade edeceğiz çünkü bu Ülkeyi yöneten siyasilerin ve sarı sendika temsilcilerinin emekçilerin gözünün içine baka baka gerçeği yansıtmayan ve kelime oyunları ile göz boyamalarına müsaade etmeyeceğiz.

Geçtiğimiz pazartesi Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile başlayan, Salı günü Sarı Konfederasyon Genel Başkanının “kıvrana kıvrana” yaptığı açıklama ile devam eden ve dün nihayet Çalışma Bakanlığının açıklaması ile ortaya çıkan manzaranın karşılığı nettir. Mahalli İdarelerde çalışan yüz binlerce emekçi önce toplu sözleşme masasında ve ardından bunu izleyen 3600 ek gösterge masasında ortada bırakılmış yok sayılmıştır.

Bu açıklamalarda basına ifade edilen 1. Derece memurların ek göstergelerini 3600 seviyesine çıkartacağız beyanatı sadece 4 meslek kolu için geçerlidir. (Eğitim, Sağlık, Diyanet, Emniyet ). Bunun dışında kalan işkolumuz Mahalli İdareler ve bunu takiben, Büro, Maliye, Adliye, Gümrük, Tapu Kadastro, Enerji Maden, Ulaştırma ve Haberleşme, Tarım Orman,  Bakanlıklar ve Taşra teşkilatları, gibi onlarca kamu kurumunda alın teri döken milyonlarca emekçinin umudu ve beklentisi “iflas” ile sonuçlanmıştır.

Oysa biz başından beri bu düzenlemenin, adil ve eşit bir standarda oturtulması gerektiğini ve 1. Dereceye haiz kamuda tüm çalışanların istisnasız 3600 ek göstergeye çıkartılması gerektiğini ifade etmiştik. Ancak böyle olmadı.

Maalesef yerel basınımızda hükümet kanadından iletilen beyanatlarını esas alarak verdikleri haberlerde, “3600 sorunu tüm kamuda çözüldü” şeklinde haberler ve köşe yazıları yayımlandı. Sürecin içinde olmayanların anlamasının mümkün olmadığı ve kelime oyunları ile süslenmiş bu saptırmanın gerçek yüzünü değerli yerel medyamız ile paylaşmayı bu yüzden çok önemli buluyoruz.

Pandemi döneminde olağanüstü fedakârca hizmet üstlenen, bunu bedelini yüzlerce meslektaşımızın covid-19’a yakalanarak canıyla ödediği Belediye emekçileri bugün yok sayıldı. Can ve mal sahiplerinin kaçtığı 3000 dereceyi aşan yangın felaketlerinin içerisine gözünü kırpmadan giren İtfaiye emekçileri, sokakta, pazarda, trafik kontrollerinde karbon yutan, yazın sıcağı kışın ayazında sokakta saatlerce görev yapan zabıta emekçileri, temiz içme suyu için arazide kanalda gece gündüz görev yapan Su Genel Müdürlükleri emekçileri, evde bakım,  yaşlı ve hastalara hizmet götüren Belediye Sosyal Hizmet emekçileri ve yerel yönetimlerimizin her kademesinde görev yapan emekçilerimizin % 95’i yok sayıldı.

Belediyelerde görev yapan, Ekonomist, Hemşire, Arkeolog, Müfettiş Yardımcısı ve Avukat gibi özel kadrolara 3600 vererek bu rezaleti örtbas edemezsiniz. Bu kadrolarda emek veren arkadaşlarımız Belediye Memurlarının %1’inden daha azdır.

Diğer yandan, emekçilere verdiklerini ifade ettikleri 600 puan artışı için yurttaşlarımız “ciddi bir zam ve kazanım” olarak görebilir. Bu komediyi de izah edelim hemen. Değerli Kocaeli halkı 3600’ün altında kaldığınız sürece ki Belediye Çalışanlarının %95’i öyle kalacaktır; bu artışın çalışırken getirisi 1,5 kilo domates (45-60 TL) emekli maaşına getirisi ise 3,5 kilo domates (115 TL) parasından ibarettir.

Üstelik bu 600 puanlık artışın karşılığı “hayalet bir ek gösterge rakamıdır” zira örneğin 2200 ek göstergeye haiz bir emekçinin puanını +600 ile 2800 yaptığınızda; bu şekilde bir barem çizelgede yoktur. Ayrıca 600 puan artışın karşılığı olan tazminat oranları arttırılıp yasal düzenlemesi yapılmadıkça, bu “hayalet ek gösterge artışları” kelime oyunu olmaktan öteye geçemeyecektir. 

Ülke ekonomisinin dibe vurduğu, sabahtan akşama istisnasız zam ile uyandığımız, asgari ücretin açlık sınırın yarısı bile etmediği, kamu emekçilerinin %99’unun yoksulluk sınırı altında ve açlık sınırına yakın ücret aldığı, ev araba almanın hayal ötesi bir imkânsızlığa dönüştüğü, gerçek işsizliğin %25’lerde gezindiği, metropollerde çalışan yüz binlerce memurun bu karabasan içinde Anadolu’ya tayin için dilekçe verdiği Türkiye’de gerçekte bizler için 55 TL zamdan fazlası olmayan bu düzenlemeyi, “devrim, reform” gibi satmaya kalkanlara diyoruz ki;

Emekçiler ve biz gerçek emek örgütleri olarak bu palavralara karnımız tok. Gerçekler su kabarcıkları gibidir ve eninde sonunda ortaya çıkmak gibi bir alışkanlıkları vardır. Sizin palavranız sadece 3 gün sürdü. Bugün gerçeğin;  yarın da bizlerin mücadele günü.

Salı günü ekranlarda zerrece utanmadan “kıvrana kıvrana” açıklama yapmaya çalışan Sarı Konfederasyon Genel Başkanına buradan tekrar sesleniyoruz. Sizin temsil ettiğiniz şeyin sendikacılık olmadığını, en başta üyeleriniz ve kamuoyu bilmekte. Siz İktidar Partisinin açıkça güdümünde bir taşeron sendikasınız. Değil hak almak, bunun yanına dahi yaklaşma şansınız yoktur. Sarı Konfederasyon Başkanı kıvrana kıvrana yaptığı açıklamada, Bakanlığın yaptığı düzenlemeyi basından duyduklarını itiraf etmiştir. Hiç utanmadan sıkılmadan bunu söylemiştir. Tabaklarına servis edilen şeyi, emekçilere ikram etmiştir. İşte bu yüzden emekçiler, kendi gelecekleri için  bu zihniyetlerden acilen kopmalı, istifa etmeli ve gerçek sendikalarda örgütlenmelidir.  

Diğer yandan bu kentte siyaset yapan tüm Siyasi Parti İl Başkanlarına, Milletvekillerini açıkça uyarıyoruz. Bu tasarı TBMM’ye geldiğinde, hangi partinin nasıl tutum aldığını, hangi milletvekilinin nasıl oy kullandığını göreceğiz. İşte o zaman Belediye emekçisini Meclis’te de satanları, bu kentte kahve kahve, işyeri işyeri, köy köy dolaşarak teşhir edeceğiz. Tüm Bel-Sen’in gücünü bu kent çok iyi bilir, ekmeğimiz ile oynayanları asla unutmayız, bu halkın unutmasına da izin vermeyiz. Belediye emekçisi sahipsiz değildir. Onun çelik iradesinde yetişmiş Tüm Bel-Sen vardır. Bu rezalete asla boyun eğmeyeceğiz.

Buradan Sarı Konfederasyon dışındaki diğer Sendikaları da uyarıyoruz. Gün, ölü taklidi yapma günü değildir. Ya üyelerinizin hak ve menfaatleri gibi alana çıkacaksınız;  ya da bu rezalete ortak olacaksınız. Bu konuda Sarı Konfederasyon dışında her kurum ile ortak çaba göstermeye hazırız çünkü bu süreç Belediye emekçileri açısından bir kez kaçırıldığında on yıllar boyunca bu mağduriyet devam edecektir.

Son olarak tüm Belediye emekçilerine, ekmek, gelecek ve aileleri için çok hızlı ve acil olarak, ifade ettiğimiz bu gerçekler üzerinden tavır ve tutum almaya, gerçek sendikalarda örgütlenmeye, hakları için bizler ile mücadele etmeye çağırıyor ve davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile ifade ederiz. 09.06.2022

                                                                                         Erdal KARAKUŞ

                                                                         Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.