BELEDİYE BAŞKANININ HOBİ BAHÇESİNE TARIM PROJESİ DENMEZ

Büyükşehir Belediyesi çiftçilerimize yaklaşık 2 milyon litre akaryakıt desteğinde bulunuyor… 2 milyon litre çok önemli bir rakam ve kentimizde 13 bin çiftçiye ciddi bir nefes aldıracaktır… Kocaeli tarım topraklarının ve..

BELEDİYE BAŞKANININ HOBİ BAHÇESİNE TARIM PROJESİ DENMEZ
Son Güncelleme: Whatsapp

Büyükşehir Belediyesi çiftçilerimize yaklaşık 2 milyon litre akaryakıt desteğinde bulunuyor…

2 milyon litre çok önemli bir rakam ve kentimizde 13 bin çiftçiye ciddi bir nefes aldıracaktır…

Kocaeli tarım topraklarının ve çiftçiliğin korunması için yapılan samimi atılımları desteklemek gerek.

Pek çok defa söyledim tekrar söylemek zorundayım.

Tarım projesi dediğimiz projelerde köylü yoksa, istihdam yoksa ve üretim 3-5 dönümle sınırlı kalıyorsa ona tarım projesi denmez kişinin veya Belediyenin hobi bahçesi denir ve Belediye Başkanı burada halkın parası ile kendi kendini tatmin eder… Amacı baştan sona göz boyamadır…

Bu açıdan baktığımızda Kocaeli’de sınıfı geçen tek Belediye KBB’dir…

Tarım toprakları her geçen gün sanayi ve konut alanı olarak daralıyor ve kentin toprakları betonlaşıyor.

Bununla birlikte tarım girdilerinin yüksek olması çiftçilerin tarımdan kopmasına ve artık yakın gelecekte tarihe karışacağına işaret ediyor.

Peki konu ile ilgili olarak tarımın ayakta kalması, tarım topraklarının korunması için yerel yönetimler ne yapabilir?

Eğer tarımı ve çiftçiyi desteklemekte samimi iseler…

1- Tarım topraklarını TOKİ vb. müteahhitlerin elinde rant alanı olmaması için çaba harcar.

2- Büyükşehir yasası ile köylüden Belediyelere geçen meralar, ormanlar ve ortak kullanım alanlarını yeniden köylünün kullanabileceği alanlar haline getirmeli ve sadece tarımsal faaliyetlerde kullanılması için proje üretir.

3- Köylerde modern tarım ve hayvancılığı teşvik etmeli… (Kanatlı, küçükbaş ve büyükbaş)

4- Alternatif ürünler üzerinde çalışmalı ve geliştirmeli…

5- Köyden kente göçü engelleyecek çalışmalara imza atmalı. Organik tarım gibi…

6- Köyde yaşamı ve üretimi yeniden planlamak…

6- Tarım ve hayvancılık girdilerini aşağı çekecek modeller geliştirir

7- Miras nedeniyle bölünen arazileri bütünleştirme yönünde köylüye ön ayak olabilir.

8- Et ve süt ürünleri tesisleri kurabilir. Bu ürünleri kentlerde satacak mağazalar açabilir.

İşte buna benze pek çok şey üretilebilir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Aromatik Bitkiler projesini inceledik geçer not aldı… Alternatif ürünler konusunda iyi bir çalışma yapmış ve ilk yıl için % 70-80 başarı çok iyi bir netice. Önümüzdeki dönemde başarı ortalaması çok daha yüksek olacaktır… En önemlisi eken çiftçi Belediyenin sağladığı destekten memnun. Satın alma garantisi, başından sonuna kadar ziraat mühendisleri ile birlikte üretim desteği, mamul hale getirme gibi pek çok artısı var…

Dolu ve kar nedeniyle zarar gören serası yıkılan çiftçiye sağladığı destekler olumlu, hatta bu kentte görülmemiş bir şey…

Yine akaryakıt desteği ile en önemli tarım girdisini aşağı çekmek iyi bir adım…

Organik tarım ve hayvancılık konularında da çalışıyorlar yakında duyarız…

Büyükşehir Belediyesinin bu çalışmaları umut verirken, kapasite arttıran denizi dolduran, iskelelerini büyüten firmaları engellemek için kesin tavır almalı.

Sanayi tesislerinin arıtmaları günümüz teknolojisine uygun hale getirilip, sürekli denetlenmesi için girişimlerde bulunmalı.

Derelerin ve su kaynaklarının korunmasını sağlamalı, kirletilesini engellemeli.

Tarım arazilerinin ve kamu arazilerinin maden sahalarına , konut alanlarına dönüşmesini de engellemeli…

Şuulandırmalarda sanayicilerden %2 kesilirken köylülerimizden %45 kesilmesinin önüne geçmeli…

Kocaeli sınırlarında artık sanayileşmeye dur demenin vakti gelmiştir. Pelitli ve Balçık köylerinin meraları dahi sanayici ve TOKİ tarafından yok edildi…

Konu geniş, KBB yapılan örnek çalışmaların yanı sıra yukarıda kısa, kısa değindiğimiz sorunlar üzerinde de çözümler üretir hale gelmesi gerekiyor.

Çiftçiye verilen mazot desteği ile ilgili haber aşağıdadır…

Büyükşehir’den çiftçilerimize 2 milyon litre akaryakıt desteği

‘Büyükşehir’den çiftçimize destek toprağımıza bereket’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, üretimin her geçen öneminin arttığı dünyamızda çiftçilerimize desteğini de artırarak devam ettiriyor. Bu doğrultuda Kocaeli’de bitkisel üretim ve hayvancılık faaliyetinde bulunan 13 bin çiftçimize yaklaşık 2 milyon litre akaryakıt desteği verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın katılımıyla Kandıra’da gerçekleşen toplantıda çiftçilerimize akaryakıt kartı dağımı gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılığa verdiği destekler kapsamında Türkiye’ye örnek projelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kandıra’da gerçekleştirilen çiftçilere akaryakıt kartı dağıtım törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez,  Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, ziraat odası başkanları, çok sayıda çiftçi ve vatandaşlar katıldı.

13 BİN ÇİFTÇİMİZE DESTEK

Çiftçilerin ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın” İlimiz sınırlarında aktif kayıt altında bitkisel üretim veya hayvancılık faaliyetlerinde bulunan 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığından destekleme alan 13 bin çiftçimize yaklaşık 2 milyon litre akaryakıt desteğinde bulunuyoruz. Desteğimiz 3 ay boyunca ayda 50 litre toplamda 150 litre olacak şekilde olacak. Kandıra ilçesinde 6 bin 200 çiftçimiz bu destekten yararlanacak” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından Nisan 2019- Temmuz 2021 tarihleri arasında 19 proje gerçekleştirdiklerini kaydeden Başka Büyükakın” Bu tarihler arasında yaklaşık 40 milyon 100 bin TL değerinde destekte bulunduk.  Yem Bitkisi Tohumu desteklemesi kapsamında 2 bin 500 çiftçimize 11 milyon 223 bin TL değerinde yardımda bulunduk. Yine Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği projesi kapsamında 95 çiftçimize bin 200 dekar alana 2 milyon 600 adet biberiye fidesi dikimi gerçekleştirdik. Yine Sera Naylonu Destekleme Projesi, Doğal Salma Yumurta Tavukçuluğu Projesi, Meyve Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında çiftçilerimize destekte bulunduk. Çiftçimizin her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

DOKTOR HASSASİYETİYLE BİZ DE SİZLERE KULAK VERİYORUZ

Belediyenin varlık sebebinin vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu aktaran başkan Büyükakın “Vatandaşın neye ihtiyacı varsa, kulağımız sizde. Sizden ne ses geliyorsa dinliyoruz. Doktor hassasiyetiyle biz de sizlere kulak veriyoruz. Kolları sıvadık. İlk akaryakıt kartlarını burada veriyoruz. Arkadaşlarımız ardından köy köy dağıtacaklar. İnşallah sizlere bir nefes olur. Yaptığımız desteklerin sonucunun ne kadar olduğunu göz önüne alarak çalışıyoruz. Hayvancılık konusunda da çalışmalar yapacağız. Sizlere hem bilimsel destek hem de ekonomik destek yapmaya hazırız. Sizlerin daha fazla kazanmanız için elimizden gelen her imkanı sağlamaya hazırız” dedi. Konuşmalardan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın çiftçilere verilecek ilk akaryakıtı kendi elleri ile traktöre doldurdu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.