‘KIDEM TAZMİNATI GASP EDİLEMEZ’ EYLEMİNE “HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞI TAHRİK” TEN DAVA AÇTILAR!

HKP GEBZE Örgütü açılan dava il ilgili olarak şu açıklamayı yaptı…..Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Kıdem Tazminatı Gasp Edilemez eyleminde yapılan basın açıklamasına dava açtı.Halkın Kurtuluş Partisi (HKP),..

‘KIDEM TAZMİNATI GASP EDİLEMEZ’ EYLEMİNE “HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞI TAHRİK” TEN DAVA AÇTILAR!
Son Güncelleme: Whatsapp

HKP GEBZE Örgütü açılan dava il ilgili olarak şu açıklamayı yaptı…..
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Kıdem Tazminatı Gasp Edilemez eyleminde yapılan basın açıklamasına dava açtı.
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 1 Kasım 2020 tarihinde Gebze Kent Meydanı’nda Kıdem Tazminatının gasp edilmesine karşı basın açıklaması yapmıştı.
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, HKP Kocaeli İl Sekreteri Murat Kızıltaş’ın aşağıda alıntılanan açıklamasına karşı “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçlamasıyla dava açtı.
“İzmir Depremi bir kez daha göstermiştir ki, yaşanan felaketin sorumlusu deprem değil, Antika ve Modern Parababaları düzenidir, özellikle de Ortaçağcı AKP’giller iktidarıdır
AKP’giller, halklarımızın tüm değerlerine, tüm kazanımlarına, saldırmaya devam ediyor. “Durmak yok yola devam” masalı ile Halklarımıza her gün yeni saldırılar geliştiren AKP’giller, bir süredir, İşçi Sınıfımızın uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği Kıdem Tazminatını kuşa çevirmenin telaşına ve çabasına girmiş durumda.
Üstelik “kıdem tazminatınızı güvenceye alıyoruz, istihdamı arttırıyoruz” diyerek her çıkardıkları yasada olduğu gibi Halkımızı uyutmaya, kandırmaya devam ediyorlar. Yüzbinlerce işçinin ücretsiz izne çıkartıldığı, pandeminin faturasının İşçi Sınıfımıza çıkartılmaya çalışıldığı bu dönemde AKP iktidarı ve Parababaları işçilerin 84 yıllık kıdem tazminatına saldırıyor.
“….Kıdem tazminatının gasp edilmesi işçi, emekçi düşmanlığıdır.”
Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Murat Kızıltaş savunma yaptı. HKP tarafından hazırlanmış olan basın açıklamasını okuduğunu belirten Kızıltaş, “Türkiye’deki her siyasi partinin yapabileceği türden basın açıklamasıdır” dedi.
“DEMOKRATİK BİR HAKKIN KULLANILMASIDIR”
Kızıltaş’ın ardından HKP MYK Üyesi Avukat Halil Ağırgöl söz aldı. Ağırgöl, “İddianame içeriğinde yer alan konuşma bir basın açıklamasıdır. Bizce gasp olarak nitelendirdiğimiz kıdem tazminatı hakkındaki düzenlemeye ilişkin haklı bir tepkinin ortaya konulmasıdır. Çünkü kıdem tazminatı Anayasada güvence alıntına alınan sosyal güvenlik hakkının bir unsurudur” ifadelerine yer verdi. Siyasi Partiler Kanunu’nun 3’ncü maddesi ve Anayasa’nın 26’ncı maddesini hatırlatan Ağırgöl, “Müvekkilin yapmış olduğu açıklama tamamen demokratik bir hakkın kullanılmasıdır” dedi.
ELEŞTİRİSEL NİTELİKTEDİR
Savcı, Murat Kızıltaş’ın açıklamasının eleştirisel, siyasi düşünce açıklama niteliğinde olduğu, üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığından beraatına karar verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.