“Gebze bizim için önemli bir kent”

EMEP GENEL BAŞKANI AKDENİZ GEBZE’DEYDİ: “Gebze bizim için önemli bir kent”Önceki gün Gebze’de bir takım ziyaretlerde bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, patronların tek adam, tek parti iktidarına güvendiğini..

“Gebze bizim için önemli bir kent”
Son Güncelleme: Whatsapp

EMEP GENEL BAŞKANI AKDENİZ GEBZE’DEYDİ: “Gebze bizim için önemli bir kent”
Önceki gün Gebze’de bir takım ziyaretlerde bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, patronların tek adam, tek parti iktidarına güvendiğini söyledi. 
Gebze’deki ziyaretlerine Baldur grevi ile başlayan Akdeniz, Baldur işçilerinin yanında olduklarını belirterek, “Burası bir yabancı sermaye, emek düşmanı politikalarla palazlanıyorlar. Tek adam rejiminden güç alabililirler ama burada işçi sınıfı var, partimiz var. İşçilerle kol kola bu grevi başarıya taşıyacağız” dedi. Akdeniz’e ziyaretlerinde Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ve Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar da eşlik etti. 


“ÖNCÜSÜ İŞÇİ SINIFI OLMALI”Grevin ardından ziyaretlerine devam eden Akdeniz ilk ziyaretini Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş Sendikası’na gerçekleştirdi. Güncel gelişmelere dair sohbet etti, Gebze Sendikalar Birliği’ne dair düşüncelerini iletti. Özçelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, yeni bir söyleme ihtiyaç olduğunu belirterek, “Türkiye ilerlemiyor, geriye gidiyor her alanda. Bu gerileme işçilerde ve sendikalarda da var. Aynı organize sanayi içerisinde olan greve veya eyleme sendikalar, işçiler gitmiyor. Birlikteliğin olması gerekiyor. Biz Gebze Sendikalar Birliği olarak Türkiye’yi dönüştürmeyeceğiz belki ama bir farkındalık yaratacağız. Türkiye’nin yeni bir söyleme ihtiyacı var. Toplumu yeniden düzeltecek havaya ihtiyaç var. Bunun öncüsü de işçi sınıfı olmalı” dedi. 
“BÜTÜN GÜCÜMÜZLE YANINIZDAYIZ”Özçelik-İş ziyaretinin ardından Türk-İş’e bağlı Petrol-İş’i ziyaret eden Akdeniz burada, “Karşımızda çok sert bir duruş var. Tek tek mücadeleleri kıracaklar, o yüzden beraber topyekûn mücadele etmemiz gerekiyor. Demokrasi alanında da mücadele etmeliyiz. Bu süreci beraber aşmalıyız. Biz sizin sorunlarınızı sadece sizin olarak görmüyoruz. Sizin sorununuz bizim sorunumuz, bütün gücümüzle yanınızdayız” diye konuştu. Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir ise, “Çalışma hayatı yeni bir süreçle karşı karşıya. Bu süreçte de her sendikanın kendi içindeki yoğunluk Gebze Sendikalar Birliği’ni aksatıyor. Zorluklar var, kendi sorununla boğulup kalıyorsun ama bu böyle gidecek değil. Yeniden toparlanacak, bu geçiş sürecini atlatacağız. Eksikliklerimizi görmezsek hata yaparız, çuvaldızı biraz da kendimizi batırmamız gerekiyor” dedi. 

“GREV TOPYEKUN SAHİPLENİLMELİ”
Sendika ziyaretlerinin ardından EMEP Gebze İlçe binasında basın emekçileriyle buluşan Akdeniz, onlarla da gündeme dair sohbet etti. “Siyaseti emek üzerinden kuran bir parti olarak Gebze bizim için önemli bir kent” diyen Akdeniz, grev gündemiyle konuşmasını sürdürdü: “18 yıllık AKP iktidarı döneminde 200 bin işçinin grevi yasaklandı. Artık grev hayal oldu. Patronlar, ‘Milli güvenlik’ bahanesinin arkasına sığınarak bunu önce sağlık, sonra temizlik işkolunda denediler. Şimdi işkolu farkı da gözetmiyorlar. Metalin, petro-kimyanın milli güvenlikle ne alakası olabilir? Bu gerekçeyle grev yasaklıyorlar. Dolayısıyla grev yasakları tıpkı Demokles’in kılıcı gibi işçi sınıfının tepesinde sallanıyor. Her bir grev bütün işçi sınıfının grevidir ve topyekun sahiplenilmesi gerekir. Her birinin bir mevzii olarak görülmesi gerekir. Bizim partimiz de bu anlayışla çalışıyor. Bu grevin ve olası grevlerin başarısı için kent halkını aydınlatmaya çabalıyor.”


“FRANCO REJİMİNDEN BESLENİP, TEK ADAM REJİMİNİ FIRSATA ÇEVİRMİŞ”Baldur patronunun tek adam ve tek parti iktidarına güvenerek rahat davrandığını söyleyen Akdeniz, “Baldur’a baktığımızda Franco rejiminden beslenen, tek adam tek parti iktidarının tüm meziyetlerini kendi çıkarı için fırsata dönüştürmüş bir şirket, bir patron görüyoruz. O dönem İspanya’sında uygulanan bütün yöntemleri Baldur’da uygulamış. İşten atmak, ücretsiz izne çıkartmak, işçiler sendikaya başvurduğunda bunu mahkemeler yoluyla uzatmak, işyeri temsilcilerini tanımamak gibi… Biz bunları Franco’nun tarihinden okuduk. Aynı uygulamalarını burada da görüyoruz. Çünkü bunlar buradaki tek adam ve tek parti iktidarına güvenerek bu kadar rahat at oynatıyorlar” dedi. EMEP olarak oynanan oyunun farkında olduklarını söyleyen Akdeniz, “Halkımızı buradan uyarmak istiyoruz. Gebze halkı kim millidir, kim yerlidir görsün. Özellikle Erdoğan ve Bahçeli iktidarını kast ediyorum. Milliyetçilik üzerinden caka satanlar burada açık bir biçimde İspanyol kapitalistten yana taraf olurken Türkiyeli işçileri ezmekte, zulüm etmekte, haklarını engellemekteler. Bu tabloyu bugün biz bir kez daha çok açık yaşadık” ifadelerini kullandı. Akdeniz ayrıca asgari ücret, pandemi ve demokrasi gündemine dair de gazetecilerle uzun uzun sohbet etti. 

“EYT ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUN DEĞİL”Basın emekçileriyle buluşmasının son olarak Gebze EYT Derneğini ziyaret eden Akdeniz, “Mezarda Emeklilik Yasası çıktığı zaman o dönem çok büyük eylemler düzenledik. 17 Ağustos Depreminden sonra oldu bittiye getirip yasalaştırdılar. Biz o zaman ‘geleceğimizi yok edecek’ demiştik, öyle de oldu. Ama bu mücadeleyi genç kuşağa anlatmamız lazım. Biz sizin için elinizden geleni yapacağız, her zaman yanınızdayız” ifadelerini kullandı. Gebze EYT Dernek Başkanı Nuh Erdoğan ise, Akdeniz’e EYT ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. “Çözülemeyecek bir sorun değil” diyen Erdoğan, “Sorunlarımızı bıkmadan, usanmadan anlatmaya çalışıyoruz. Mağduruz diyoruz, bunu anlatıyoruz ama kapı duvar. Yapmadığımız iş kalmadı, en sonunda örgütlü bir yola koyulduk, dernekleştik” dedi. Artık bir çözüm istediklerini vurgulayan Erdoğan, “İnsanlar hayal dahi kuramıyor. Emekli olmamak geleceğe güvenle bakamamamızı sağlıyor. İntiharlar neden artıyor, hep geleceksizlikten. Biz çözüm istiyoruz. Artık bir adamın ağzına kaldık, parlamenter sistem olsaydı belki bu sorunu çözecektik ama bir kişinin dediğine kaldık, çözemiyoruz” diye konuştu. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.