Yardım alabilmek için yoksul olmak yetmiyor

TBMM Çocuk Hakları Komisyonu’nda ‘yoksulluğun’ sosyal yardımlardan faydalanmak için yeterli olmadığını söyleyen Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Tekbıyıkoğlu, “Özellikle düzenli yardımlarda bazı şartlar da aranıyor. Yoksul olacak ama engelli, kronik hasta,..

Yardım alabilmek için yoksul olmak yetmiyor
Son Güncelleme: Whatsapp

TBMM Çocuk Hakları Komisyonu’nda ‘yoksulluğun’ sosyal yardımlardan faydalanmak için yeterli olmadığını söyleyen Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Tekbıyıkoğlu, “Özellikle düzenli yardımlarda bazı şartlar da aranıyor. Yoksul olacak ama engelli, kronik hasta, öksüz olacak” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu’nda yoksulluk ve çocuk işçiliği konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Bülent Tekbıyıkoğlu ile Prof. Dr. Murat Gülcan, yoksulluk konusuna devletin bakışını anlattı.

Devletin geliri olmayan yurttaşlara yaptığı yardımları anlatan Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Tekbıyıkoğlu, yardım için yoksulluğun tek başına yeterli olmadığını kaydetti. Tekbıyıkoğlu, “Bizde yoksul oldu diye insanlar kesinkes hak sahibi olamıyorlar. Yoksulluğun yanında bazı şartlar da aranıyor, özellikle düzenli yardımlarda. Yoksul olacak ama yoksulluğun yanında engelli, kronik hasta, yanında okula giden bir çocuk, yaşlı, öksüz, muhtaç asker ailesi olacak şeklinde, bizim kurgumuz o şekilde. Yani vatandaşlık geliri diye bir şey şu an bizim kurgumuzda bulunmuyor” dedi.

TEHLİKE ALTINDAYIZ

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Gülcan ise yoksul çocukların durumuna değindi. Bu çocukların uyuşturucuya alışma tehlikesi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülcan, “Bazı bölgelerde çocukların uyuşturucuya alıştırılmasıyla başlayan problemlerle karşı karşıyayız. Okullar ve özellikle İçişleri Bakanlığı bu konuda iş birliği yapıyorlar ve bunun güçlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu konuda biraz tehlike altındayız” dedi.

TARIMDA İSTİSNA VAR

Çocukların mevsimlik tarım işçiliği riski ile de karşı karşıya olduğunu anlatan Gülcan, siyasi partilere çağrıda bulundu. Tarımda çeşitli istisnaların olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülcan, “Tarımdaki istisnanın kanunlardan çıkarılması gerekir. 50 kişinin altında işçiyi tarlasında çalıştıran adam, hiçbir denetime tabi değil. Bu istisnaların kaldırılması gerekir. Bu biraz da Çalışma Bakanlığı’nın konusu. Mevzuatta bazı problemler var. Bunun giderilmesi lazım” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.