işletmecisinden çalışanına yüz binlerce ailenin evinde matem havası var

Türkiye Esnaf Platformu Kocaeli Temsilcisi İzmit Marina Esnafları Ticari ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Karahasan esnafların mağduriyeti ile ilgili açıklamalarda bulundu;  Pandemi döneminde covid-19 salgını ile Türkiye genelinde mağdur olan esnafların sesini duyurmak..

işletmecisinden çalışanına yüz binlerce ailenin evinde matem havası var
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye Esnaf Platformu Kocaeli Temsilcisi İzmit Marina Esnafları Ticari ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Karahasan esnafların mağduriyeti ile ilgili açıklamalarda bulundu; 

Pandemi döneminde covid-19 salgını ile Türkiye genelinde mağdur olan esnafların sesini duyurmak için derneklerden,esnaflardan ve esnaf temsilcilerinden oluşan ortak bir platform oluşturulmuştur.Kocaeli’deki mağdur olan esnaflar ve derneklerin çoğu bu platformun içinde yer alıyor.Konu ile ilgili Türkiye Esnaf Platformu olarak ortak açıklamamız şöyledir; 

Kamuoyuna ve Basına Duyurumuzdur 

Pandemi süreci nedeniyle, tüm dünya gibi ülkemiz de zorlu bir süreçten geçiyor. Yeme-içme ve eğlence sektöründeki kafeler, nargile kafeler, restoranlar, barlar, kulüp, diskotek ve tekel bayiiler olarak pandeminin faturasının bizlere kesilmesini kabul etmiyoruz. 

Başta AB ülkeleri olmak üzere; dünya devletlerinin ne tür destekler ile vatandaşlarına, işletmelere ve çalışanlarına sahip çıktığını görüyoruz. Bu hususta hükümetten beklenen desteklerin gerçekleşmemesi sebebiyle; elimizin boş kaldığını belirterek mağduriyetimizi tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz. 

12 aydır işletmelerimizin kapalı olmasından ötürü, işletmecisinden çalışanına yüz binlerce ailenin evinde matem havası var. Toz pembe vaatlerin ve sözlerin aksine; işimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız. Ömrümüzden bir yıl gitti ama bu süreç bizden uzun yıllar telafi edilemeyecek şeyler götürdü. Göstermelik destekler bize destek olmadı. Kaşıkla verip kepçeyle alınırken, sağlığımızı etkileyecek boyutlara varan mağduriyetimiz görmezden gelindi. Sektörün kaderi, haber kanallarının alt bantlarına mahkum edildi. Her hafta sabırsızlıkla beklediğimiz, süreçle ilgili yapılan açıklamalarda tek satır dahi yer verilmediğimiz oldu.  

Bu süreçte zarar gören, kira ve fatura ödeyemeyen işletmelerden istisnasız şekilde vergiler alınmaya devam ediyor. İş yeri sahipleriyle kiracı işletmeler arasında bir mutabakat oluşturulması için devlet elini taşın altına koymuyor. Faturalar biriktikçe birikiyor, vergiler üstümüze gelmeye devam ediyor. Tam bir yıldır kapalı olmamıza ve bir kuruş ciro yapmamamıza rağmen, bizden kira stopajı, sigorta stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, çöp vergisi, tabela-reklam vergisi adı altında bir yığın vergi talep edilmeye devam ediyor.  

Yıllarca vergi verip istihdam oluşturan birçok işletme kapandı, öz sermayesiyle ayakta kalabilenler ise iflas için gün sayıyor. Fakat gelinen noktada artık bıçak kemiğe dayandı! Bizler, bundan tam bir yıl önce milyonlarca insanın ekmek yediği sektörün aktörleri olarak, şimdi tenceremizi kaynatamıyoruz. Bizi içinden çıkılmaz hale getiren bu borç batağından kurtaracak gerçek teşvikler ve düzenlemeler bekliyoruz. Esnaf zorda, çalışan zorda, ailelerimiz zorda. Ayakta kalacak gücümüz yok. Bir an önce taleplerimiz cevaplansın, geri dönüşü olmayacak bir son yaşanmasın, yeme-içme ve eğlence sektörü daha fazla yıkım almasın ve gerçekçi çözümlerle mağduriyetimize kulak verilsin istiyoruz. 

TALEPLERİMİZ 

İşletmelere yapılan kira yardımının, işletme usülüne bakılmaksızın basit usül ve gerçek usül diye bir ayrım yapılmadan bütün esnafa yardım yapılması ve miktarın daha yüksek olması, 

Kapalı kaldığımız, ya da açılmış olsa bile iş yapamayan tüm işletmelerin geçmiş bir yıla ait tüm vergilerinin silinmesi, sürecin ne zaman normalleşme başlayacağı belli olana kadar tüm vergilerin iptal edilmesi, 

Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneklerinin, en az asgari ücret düzeyinde artması,  

Elektrik, su, doğalgaz faturalarında vergilerin alınmaması, 

Bankaların işletmelerin kredi puanına, borçlarına bakmaksızın, kredi desteği sağlaması ve verilecek kredilerin ödemelerinin en az bir yıl sonra başlaması. 

Saygılarımızla 

Türkiye Esnaf Platformu 

Orhan Karahasan 

Türkiye Esnaf Platformu Kocaeli Temsilcisi 

İzmit Marina Esnafları Ticari Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.