EMEP: Ekmek zammı yerel yönetimlerce karşılansın!

Kocaeli muhalefetinden hiç bir parti ekmek zammı ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Tıpkı su, doğalgaz, elektrik zamlarında olduğu gibi. Muhalefetin diğer unsurları sanki bu kentte yaşamıyor gibi… Kent muhalefetinde ve..

EMEP: Ekmek zammı yerel yönetimlerce karşılansın!
Son Güncelleme: Whatsapp

Kocaeli muhalefetinden hiç bir parti ekmek zammı ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Tıpkı su, doğalgaz, elektrik zamlarında olduğu gibi.

Muhalefetin diğer unsurları sanki bu kentte yaşamıyor gibi…

Kent muhalefetinde ve emek cephesinde her zaman halkın yanında olan, tüm samimiyetiyle sahada çalışan EMEP Örgütüne Kocaeli Halkının teşekkür etmesi gerek.

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan’ın ekmek zammı açıklaması şöyle…

Kocaeli’de ekmeğe gelen zamma tepki gösteren Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, “Ekmek zammı kabul edilemez, zam vatandaşa yansıtılmasın, artış miktarı yerel yönetimlerce karşılansın” dedi.

Kocaeli’de bu kez de ekmeğe zam geldi. Cumartesi gününden itibaren 230 gram ekmek 2 liradan satılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl “gizli zam” yapılarak ekmeğin gramajı 280 gramdan 230 grama düşürülmüş, fiyat artışı yapılmamıştı. 

“MİLLETİN MİDESİNE KURU EKMEK BİLE ZOR GİRECEK”

“Bu yapılan zamla, bu kentin emekçileri bir kuru ekmeği bile alamayacak hale getirildi” diyen Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Hatırlanacaktır, 2021 yılı Bütçe Kanunu görüşmelerinde; AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHP’li Engin Altay’ın ‘Millet aç, milletin midesine kuru ekmek giriyor’ sözlerine ‘O zaman aç değiller’ yanıtı verebilmişti. Evet, sayın Tin eserinizle övünebilirsiniz, artık Kocaeli’de milletin midesine kuru ekmek bile zor girecek, acaba o zaman milletin aç olduğuna inanacak mısınız? İşte bu sizin, işte bu 18 yıllık iktidarınızın eseri” dedi. 

“VATANDAŞ AÇLIĞIN KUCAĞINA İTİLİYOR”

Yeni yılla birlikte tüm temel tüketim ürünleri, elektrik-doğalgaz gibi temel hizmetlere ard arda zam yapıldığını hatırlatan Erkan, “Ekonomik kriz pandemi ile derinleşirken iktidar ve yerel yönetimler krizin tüm yükünü emekçilerin sırtına yıkmak için adeta seferber oldu! Çıkarılan ekonomik paketler, patronlara vergi affı ve indirimler, teşvikler olarak dönerken, emekçilere ise hak gasbı ve yoksulluk reva görüldü. Hatırlanacaktır, geçtiğimiz günlerde partimiz pandemi sürecinde işçi ve emekçilerin durumunu ortaya koyan bir rapor açıklamıştı. O raporda ortaya koyduğumuz gerçek şuydu, pandemi sürecinde bu kentte çalışan her 10 işçiden biri ücretsiz izne çıkarıldı, her 4 işçiden biri gelirinin dörtte biri kaybetti. Bu kentte yaşayan, ücretsiz izne çıkarılan 60 bin işçiden ayda 1420 lira ile yaşaması bekleniyor, 60 bin insan yoksulluğun, açlığın kucağına itiliyor. Yetmiyor, bu durumda olan yada gelirinin dörtte birini kaybetmiş işçiler; yapılan zamlarla bir kuru ekmeğe bile muhtaç hale getiriliyor. Kentimiz zamma doymuyor, iktidarca yapılan zamların üzerine yerel yönetimler marifetiyle yeni zamlar ekleniyor. 1 Ocak’ta, yeni yılın ilk gününde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ulaşıma yüzde 16,7 oranında zam yaptı. Artık bu kentte en kısa mesafeye emekçiler 3,5 liraya gidebiliyor!” diye konuştu. 

“EMEKÇİ AÇ, EMEKÇİ YOKSUL, EMEKÇİ BORÇLU”
Asgari ücretin gelen zamlarla emekçinin cebine girmeden eridiğini aktaran Erkan, “Asgari ücrete ‘500 liralık zam yaptık’ diye övünen iktidar, her ücretli çalışanın hakkı olan AGİ (Asgari Geçim İndirimi) ile birlikte 2021 yılı asgari ücretinin 2.825 liraya çıktığını, AGİ çıkarıldığında asgari ücretin 2600 lira olan açlık sınırında olduğu gerçeğini gizlemeye çalışıyor. Ama iktidarın çizdiği bu pembe tablo, gerçeklerin duvarına çarpıp tuzla buz oluyor. Yalın gerçekse şu: ‘Emekçi aç, emekçi yoksul, emekçi borçlu!’ Yeni asgari ücret gelen zamlarla birlikte daha emekçilerin cebine girmeden eridi. Yapılan artış, zamlar ve artan enflasyonun gerisinde kaldı. Ekmek başta olmak üzere temel tüketim ürünleri ve temel hizmetlere gelen zamlar geri alınmalı, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler artırılmalıdır. İnsanca bir yaşam tüm emekçilerin hakkıdır, bunu elde etmek için birleşmek, taleplerimizi birlikte dile getirmek, birlikte mücadele etmekse kaçınılmazdır” dedi. 

“HEM EKMEĞİ ALAN, HEM DE ÜRETEN ZOR DURUMDA”
Bu süreçte pandemi nedeniyle zor durumda olan küçük esnafın da desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Erkan, “Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı; yapılan zammın nedenini un, elektrik, doğal gaz ve asgari ücrete gelen zam olarak açıklamıştır. Hem ekmeği alan emekçi, hem de ekmeği üreten emekçi zor durumdadır. Gerek ekmeğe gelen zam, gerekse de ulaşıma gelen zam düşünüldüğünde; esnafın mağduriyetinin giderilmesi için artış miktarı vatandaşa yansıtılmadan, yerel yönetimlerce karşılanmalıdır. Yerel yönetimler ‘şov’ amaçlı mega projeler peşinde koşacağına, emekçilerin gerçek sorunlarını çözmek üzere harekete geçmelidir. Biliyoruz ki; ne iktidar, ne de yerel yönetimler bu ülkenin ve de kentin emekçilerine hizmet etmiyor. Onlar için varsa yoksa patronlar! O halde biz emekçiler kendi ekmeğimizi büyütmek için birlikte mücadele edelim!” ifadelerini kullandı. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.