Durum vahim memleket alarm veriyor…

Tarım ve Hayvancılığın geldiği nokta bu… Kendi ülkende Tarımı bitirip Tarım topraklarını inşaat ve maden sahası yapıp yabancıları ihya edersen, bir takım insanları zengin etmek için özel kanunlar çıkartırsan ki..

Durum vahim memleket alarm veriyor…
Son Güncelleme: Whatsapp

Tarım ve Hayvancılığın geldiği nokta bu…

Kendi ülkende Tarımı bitirip Tarım topraklarını inşaat ve maden sahası yapıp yabancıları ihya edersen, bir takım insanları zengin etmek için özel kanunlar çıkartırsan ki bunlar bilerek ve isteyerek yapıldı işte böyle ülkeni dışarıdan getireceğin tarım ürünleri ile doldurursun.

Anadolu toprakları insanlarını doyuramaz hale geldi…

Ve şimdi fiyatlarda dengesizlikler yüzünden yine birilerini zenginleştirmek adına hububatın gümrük vergilerini düşürüyorlar, öyle görünüyor ki bu halk daha çok bedel ödeyecek…

Nohut, mercimek, buğday, arpa, mısır, yulaf gibi ürünlerde ithalattan alınacak gümrük vergisi sıfıra indirildi.

Hububat ve bazı hububat tohumlukların ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfır olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre tarımsal ürünlerde dışa bağımlılık artış gösterecek.

İthalat rejimi kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı ekinde yer alan listeye göre, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, buğday, mahlut, tohumluk çavdar, beyaz ve maltlık arpa, tohumluk yulaf, mısır ve buğdaygiller ailesinden bir yem bitkisi olan sorgum tohumu ithalatında gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

Gümrük vergisi sıfırlanan ürünler, ülkede bu yıl yaşanan kuraklıktan etkilenen ve üretimi düşen ürünlerden oluşuyor.

KAHVEDE GÜMRÜK VERGİSİ İNDİRİMİ

Reuters’in aktardığına göre ithalat rejimi kararında değişiklik yapan diğer Cumhurbaşkanı kararına göre ise kahve ithalatının gümrük vergisi AB ve EFTA ülkeleri için yüzde 11’den yüzde 6’ya, Kosova için yüzde 13’den yüzde 8’e, D-8 ülkeleri için yüzde 10’dan yüzde 8’e, ve diğer ülkeler için yüzde 13’den yüzde 8’e düşürüldü. Bu ürünün en az gelişmiş ülkelerden yapılan ithalatında ise gümrük vergisi yüzde 11’den yüzde 6’ya indirildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.