SINAVLAR DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır salgın döneminde yüz yüze sınav yapılma kararını protesto ederek şu açıklamayı yaptı… Salgının can almaya devam ettiği, toplumsal yaşamın dünya genelinde salgına göre..

SINAVLAR DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR
Son Güncelleme: Whatsapp

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır salgın döneminde yüz yüze sınav yapılma kararını protesto ederek şu açıklamayı yaptı…

Salgının can almaya devam ettiği, toplumsal yaşamın dünya genelinde salgına göre yeniden yapılandırıldığı bir dönemde MEB’in 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren okullarda yüz yüze sınav yapma kararını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir.

Bir taraftan kabine toplantısında salgına karşı önlem olarak 31 Aralık 2020 ile 4 Ocak 2021 tarihleri arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı kararı alınıyor, diğer taraftan MEB, gerekçesi açık ve tatmin edici olmayan, sınavları yüz yüze yapma kararını alıyor.

Milli Eğitim Bakanı sokağa çıkma yasağı kararını alan kabinenin bir üyesi değil mi?

Kabinenin aldığı karar gereği yılbaşında insanlar bir araya gelmeyecek ama hemen arkasından okullarda sınavlar için toplanacak.

Bu durumun açıklanabilir bir tarafı yoktur.

Salgının yayılmasını ve daha fazla zarar vermesini önlemek, can kaybı yaşanmasının önüne geçmek, sağlık sisteminin üzerinde bulunan yükü hafifletmek tüm kamu kurumlarının ve kamu yöneticilerinin öncelikli görevi ve sorumluluğudur.

MEB, aldığı karar ile, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeniden milyonlarca öğrencinin ve yüzbinlerce öğretmenin hareketlenmesine neden olacaktır. Sınavlara katılmak durumunda bulunan öğretmenlerin ve öğrencilerin, özellikle büyük kentlerde, okullara toplu taşımayla ulaşacağı da dikkate alındığında oluşacak sağlık riski büyümektedir.

MEB’in kimsenin sağlığını riske atma hakkı yoktur ve yapılması gereken açıktır; sınavlar iptal edilmelidir.

Sınavların iptal edilmesi sadece sağlık açısından değil öğrencilerimizin eğitim hakkı açısından da bir zorunluluktur.

Salgından öncede eğitim alanında eşitsizlikler yaşanmaktaydı. Eşitsiz koşullar ve olanaklardan veya olanaksızlıklardan kaynaklı öğrencilerin eğitim yaşantısında ve buna bağlı olarak oluşan geleceklerinde de eşitsizlikler ve mağduriyetler hep vardı.

Özellikle merkezileşmiş ve standartlaşmış sınavlar bu eşitsizliklerin meşrulaştırıldığı ve “yasal” hale getirildiği araçlar olarak her dönemde kullanıldı.

Eğitim Sen, bu nedenle, öğrencileri yarıştıran, eleyen, sıralayan ve rekabet etmelerini isteyen eğitim sistemlerine karşı çıktı ve çıkmaya da devam ediyor.

Eğitim Sen, sınav üzerine inşa edilen eğitim sistemlerinin sermayenin ve “egemenin” tercihi olduğunu ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini her dönemde ifade etti, bugün de etmeye devam ediyor.

Salgın var olan eşitsizlikleri daha da derinleştirdi ve etkisini artırdı.

Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini biz de, kamuoyu da, MEB’de biliyor. Resmi kayıtlara göre uzaktan eğitime erişiyor olarak kabul edilen öğrencilerin % 64’ünün bu eğitime cep telefonu ile eriştiğini MEB açıkladı.

Bu öğrencilerin aslında uzaktan eğitime gerçek anlamda erişemediği sadece izlediği anlamına geliyor. Ayrıca salgınla beraber etkisi giderek artan ekonomik kriz ve bunun ev içine yansıması da dikkate alındığında tüm koşulların öğrencilerin aleyhine olduğu bir dönemde olduğumuz görülmektedir.

Bu koşullarda yapılması gereken öğrencilere destek olmak, salgınla baş etmelerine katkı sunmak ve eğitim içerisinde kalmalarını sağlamak olmalıdır.

Bunu yapmak yerine öğrencilerin sınava zorlanmasının sonuçlarının milyonlarca öğrenci açısından olumsuz olacağı açıktır.

Burada bir kez daha hatırlatmak isteriz: eşitlik yoksa eğitim hak değil ayrıcalıktır.

Sınavlar, bu koşullarda öğrencilerimizin eğitim hakkının önünde engel oluşturmaktadır. Bu nedenle MEB tüm sınavları iptal etmelidir.

Eğitim Sen olarak, dün olduğu gibi bugünde, öğrencilerimizin eğitim hakkı, öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlığı için mücadele etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Eylem BAHADIR

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.