PARTİLİ REKTÖR DEĞİL, ÖZGÜR ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ!

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine Rektör olarak atanmasına tepki göstererek şu açıklamayı yaptı… Siyasi iktidarın sistematik saldırıları nedeniyle uzun süredir derin bir çürüme..

PARTİLİ REKTÖR DEĞİL, ÖZGÜR ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ!
Son Güncelleme: Whatsapp

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine Rektör olarak atanmasına tepki göstererek şu açıklamayı yaptı…

Siyasi iktidarın sistematik saldırıları nedeniyle uzun süredir derin bir çürüme yaşayan Üniversitelerimizde, şimdi de Partili Rektörler dönemi yaşanıyor. Geçmiş yıllarda AKP İlçe ve İl Yönetimlerinde yer almış, Milletvekili ve Belediye Başkanı Aday Adayı olmuş Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanması bu dönemin son adımlarından birisi oldu.

Bugün itibariyle aralarından Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de bulunduğu 20 Üniversitemizin Rektörü, bir dönem AKP yöneticisi veya milletvekili olan isimlerden atanmıştır. Her yeni atamayla bu sayı hızla yükselmektedir.

Üniversite gibi köklü bir eğitim geleneği olan kurumların yöneticilerinin akademik liyakate değil siyasal aidiyete göre belirlenmesi hiçbir biçimde kabul edilemez. Üniversitelerimizi ve akademik yaşantımızı pranga altına alan idari ve siyasi baskıları kurumsallaştıran bu atamalar, üniversitelerin en çok ihtiyaç duyduğu özgürlük ortamını tümüyle imkansız hale getirmektedir.

İktidar baskıları ve atamalarıyla üniversitelerimizin, öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin zapturapt altına alınmak istenmesini asla kabullenmeyeceğiz. Üniversitelerimizin ihtiyacı olan akademik özgürlüğü, kurumsal özerkliği, birlikte yönetme fikrini savunmaya devam edeceğiz.

Üniversite kapılarına kelepçe vuranlara, hak arayan öğrencileri gözaltına alanlara karşı üniversitelerini ve değerlerini savunan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinin, öğrencilerinin ve çalışanlarının yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.
Akademik özgürlüklere, özgür bilim ve düşünceye, insan, toplum ve doğa yararına üniversitelere sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.

Yaşasın insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelemiz!
Eylem Bahadır Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.