MİLLİ EĞİTİM DAHA 1. HAFTADA SINIFTA KALDI

VELİ DER adına açıklama yapan Beyhan Korkmaz yüz yüze eğitimde MEB’in saha ilk hafta sınıfta kaldığını söyleyerek şöyle devam etti… Türkiye’nin dört bir yanından ,  karantina, vaka, okul güvenligi,  temizlik..

MİLLİ EĞİTİM DAHA 1. HAFTADA SINIFTA KALDI
Son Güncelleme: Whatsapp

VELİ DER adına açıklama yapan Beyhan Korkmaz yüz yüze eğitimde MEB’in saha ilk hafta sınıfta kaldığını söyleyerek şöyle devam etti…

Türkiye’nin dört bir yanından ,  karantina, vaka, okul güvenligi,  temizlik personeli eksiklikleri, fakir mahallelerden öğrenci okul terki, haberleri gelmeye başladı.

Kocaeli Ögrenci-Veli Derneği olarak , yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte raporlarımız sonucu ,okul terkinin ciddi bir risk olduğu, yoksul mahallelerin olduğu okullarda, meslek liselerinde, dezavantajlı kesimlerin olduğu her yerde, çocuklarımızın örgün eğitimden kopuşunun hızlandigini ve bu konuda hicbirsey yapılmadığıni gözlemlemekteyiz. Talebimiz,  Okul terkini  önlemek için önlemler alınmalı ve ilk iş olarak yoksul ailelere eğitim desteği sağlanıp,  ekonomik olarak rahatlatılarak, okuldan kopuşların önüne geçilmeli  ve okul terk  verileri kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

* İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığında ve farklı kurumlarda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlilerinin görevlendirilmeleri ,her yıl Ekim ayı içeresinde başlıyor ve Haziran ayında işten çıkarılıyorlar.

Takvim yüz yüze eğitimden önce başlatılmadığı için okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik görevlisi hala yok. Görevlendirilecek temizlik, güvenlik görevlileri farklı kurumlarda da görevlendirildiği için ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzak sayıda görevlendirmeler yapılıyor.

Örneğin; Keşan’ da 56 tane okul var. Sadece 35 okulda TYP’ li personel görevlendirilecek. 21 okulda temizlik, güvenlik görevlisi sorunu devam edecek. Bu tablo ülkemiz ve Kocaeli  genelinde de geçerli…

*TYP’ li personel görevlendirme takvimi bir an önce başlatılmalı, tüm okulların ihtiyacını  karşılayacak sayıda görevlendirme acilen yapılmalıdır.

*15 bin öğretmen atamasının gerçekleştirileceği açıklandı. MEB’ in verileri ile dahi en az 170 bin öğretmen ataması ihtiyacı varken bu sayı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Açıklanan öğretmen atama takvimi ile de görüyoruz ki; öğretmenlerin ataması Şubat ayında gerçekleşecek. 2022’ de göreve başlayacak öğretmenler hemen göreve başlatılacakmış imajı yaratılmaya çalışılan bir algıyla karşı karşıyayız.

 Çocuklarımızın,  öğretmenlerine hemen şimdi ihtiyacı var. Söz konusu olan çocuklarımızın eğitim hakkıdır. Egitim emekçilerinin atanmasi ise en zaruri  haktir. Yeterli öğretmen var algısini reddediyoruz.

*15 bin öğretmen bir an önce göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması acilen yapılmalıdır.

*Ders telafi programları için yeterli bütçe ayrılmalı, hazırlıklar yapılmalı, örgün eğitimden kopuşlar ilgili önlemler hızla hayata geçirilmelidir.

*Kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam ediyor. MEB hiçbir önlem almadan tam zamanlı tüm kademelerde, yüz yüze eğitimi başlattığından, yoksul mahallelerde bulunan okullar başta olmak üzere salgında yüz yüze eğitim 40-50-60 kişilik sınıflarda fiziki mesafe sağlanması mümkün olmadan devam ettiriliyor. Bu koşullar devam ederse önümüzdeki haftalarda salgın yayılımı okullarda daha da artacaktır.

*MEB; ülke genelinde bağlayıcı kararlar almalıdır. 13 Eylül Pazartesi gününden önce mutlaka ders süreleri azaltılmalı, sınıflar seyreltilmeli, okulda bulunan süre azaltılmalıdır.

*40-50-60 kişilik sınıflar ikili öğretime geçirilmeli ve  öğretmenler bir an önce ekonomik olarak desteklenmelidir. Ek ders ücreti artırımlı ödenmeli ve bir düzenleme ile 30 saatin üzerinde görevlendirmeler her ders saati için en az %100 artırım sağlanmalıdır.

Ulaşımla ilgili sağlık, güvenlik sorunları da devam etmektedir. Öğrenci Veli Derneği olarak Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere yüz yüze eğitim süreci boyunca tüm öğrencilere ve öğretmenlere toplu ulaşımın ücretsiz sağlanması için gerekli görüşmeleri yapacağız.

*Ulaşım kamusal bir haktır. Yüz yüze eğitim süresince toplu ulaşım öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanmalıdır.

* Ülke genelinde çok sayıda yerde deprem güçlendirmesi veya yıkım vb. nedenlerden dolayı birleştirilen okullarda sorunlar ciddi boyuta ulaşmış durumdadır. Örneğin; Tekirdağ’ da bize ulaşan en az 34 okulda deprem güçlendirmesi ve/veya yıkım sebebi ile okullar birleştirilmiş durumdadır.

*Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe, maske dağıtımı, tüm önlemler bir an önce hayata geçirilmelidir.

Salgının birinci haftasında ve her hafta çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı, çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlık hakkı için yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, demokratik tüm haklarımızı alınması gereken önlemler için kullanmaya devam edeceğiz. Vaka tespit edilen, karantinaya alınan, deprem güçlendirmesi, tadilat vb. nedenlerle sorunlar yaşayan tüm okulları her hafta basın metnimizde ekte paylaşacağız.

MEB ve siyasi iktidar çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından, çocuklarımızın, biz velileri, eğitim emekçilerinin sağlık hakkından ve yaşanılan, yaşanılacak her türlü olumsuzluktan birinci dereceden sorumludur ve daha fazla gecikmeden işler çığırından çıkmadan gereğini yapmalıdır.

Kocaeli Veli-Der Baskan Yardımcısı

Beyhan Korkmaz

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.