KODA, “2021-2022 Dönemi Akademik Yıl” açılışını gerçekleştirdi

Kocaeli Dayanışma Akademisi, “2021-2022 Dönemi Akademik Yılı” açılışını yaptı. Dönemin ilk dersini yaklaşık iki ay önce Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. Aslı Kayhan gerçekleştirdi. Akademideki ihraçlar sonrası kurulan Kocaeli..

KODA, “2021-2022 Dönemi Akademik Yıl” açılışını gerçekleştirdi
Son Güncelleme: Whatsapp

Kocaeli Dayanışma Akademisi, “2021-2022 Dönemi Akademik Yılı” açılışını yaptı. Dönemin ilk dersini yaklaşık iki ay önce Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. Aslı Kayhan gerçekleştirdi.

Akademideki ihraçlar sonrası kurulan Kocaeli Dayanışma Akademisi, “2021-2022 Dönemi Akademik Yılı” açılışını gerçekleştirdi. Eğitim Sen, Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Sinan Muşlu ve KODA üyelerinin katıldığı açılışta dönemin ilk dersini yaklaşık iki ay önce Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Doç. Dr. Aslı Kayhan gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğrenim Sekreteri Sinan Muşlu, “Ders vermek sadece sınıfa girip bir şeyler anlatmak değildir. Hayatın içindeki duruşunuz ile de ders verirsiniz, öğretmenlerin bilim insanlarının da böyle bir yükümlülüğü vardır. Bir üniversitede 17 yıl akademik çalışmalar yapacaksınız, 10 yıl boyunca kadronuz verilmeyecek. Ülkede mafyalaşma çeteleşme artacak, haysiyetsizlik artacak. Hukuksuzca yapılan işlemlerin altında imzası olanlar günü gelince bedelini ödeyecek. Üniversite bilim üretmek için vardır, bilim itirazla, eleştiriyle oluşur. Üniversitelerden gerçek bilim insanlarını uzaklaştırarak bu itirazın, eleştirinin önünü kesmeye çalıştılar” dedi.

Muşlu’nun ardından söz alan KODA üyesi Ruhi Demiray, “1 Eylül 2016’da 16 akademisyen, üniversiteden atıldığımızda ve KODA’yı kurarken Eğitim Sen’ in desteği biz için çok önemliydi. Biz KODA olarak pandemi döneminde her kurum gibi zor bir dönem geçirdik, etkinliklerimizi çevrimiçi yapmak zorunda kaldık. Şimdi bu durumu aşmayı diliyoruz. Buna yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönem itibariyle çarşamba seminerlerimizi yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaların ardından, dönemin ilk dersi Doç. Dr. Aslı Kayhan’ ın sunumuyla başladı. Kayhan, “KHK’ lerden Sonra Türkiye’de Üniversiteler” başlıklı sunumunda, “2016 yılından önce de bizler üniversite içerisinde nasıl bir üniversite istiyoruz tartışmasını sürdürüyorduk. 2016 yılı itibariyle birlikte Türkiye genelinde üniversitelerde başka bir dönem başladı. Bu dönemde yaşananları ve bunun akademiye olan etkisinden bahsedeceğiz” şeklinde konuştu. (Evrensel/Kocaeli)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.