GERİCİLİĞE KARŞI SAVAŞIN SEMBOLÜDÜR

Eğitim İş Kocaeli 1 No’lu Şb. Bşk. Sabri Mutlu ve Yönetim Kurulu Cumhuriyetin inançlı neferi Öğretmen Asteğmen Kubilay’ın gerici yobazlar tarafından Menemen’de katledilişinin 90. yılında bir açıklama yaparak Kubilay “gericiliğe..

GERİCİLİĞE KARŞI SAVAŞIN SEMBOLÜDÜR
Son Güncelleme: Whatsapp

Eğitim İş Kocaeli 1 No’lu Şb. Bşk. Sabri Mutlu ve Yönetim Kurulu Cumhuriyetin inançlı neferi Öğretmen Asteğmen Kubilay’ın gerici yobazlar tarafından Menemen’de katledilişinin 90. yılında bir açıklama yaparak Kubilay “gericiliğe karşı savaşın sembolüdür” dediler…

Açıklamanın tamamı şöyle…

90 YIL ÖNCE DÜŞTÜĞÜ YERDE ÖLÜMSÜZLEŞEN KUBİLAY,

GERİCİLİĞE KARŞI SAVAŞIN SEMBOLÜDÜR

Bugün bizler için hem gururun, hem acının günüdür. 90 yıl önce bugün Menemen’de Cumhuriyet’e ve Atatürk’e karşı ayaklanan yobaz bir grup, Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katletmiş ve Atatürk’ün başlattığı aydınlanma rüzgarını haince ve acizce kesmeye çalışmışladır. Bu kanlı kalkışma, Cumhuriyet’e karşı yapılan başarısız girişimlerden biri olmakla beraber, katledilen devrim şehitlerimizi ölümsüzleştirmiştir.

Cumhuriyet’e ve Atatürk devrimlerine inanmış Mustafa Fehmi Kubilay, bağlı olduğu değerler adına canını hiçe saymış, Cumhuriyet’in korunması uğruna ulusumuzun hiçbir özveriden kaçınmayacağının göstergesi olmuştur. Kubilay, Büyük Önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi “Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren” bir simge olarak ulusumuzun gönlünde “devrim şehidi” olarak ölümsüzleşmiştir.

Kubilay’ın yeni harflerle eğitime karşı çıkan gericiler tarafından şehit edilmesinin ardından Atatürk yayınladığı taziye mesajında; “……Kubilay Bey şehit edilirken, mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında, ahaliden bazılarının onlara alkışla destekte bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir…” demiştir.

İşte o gün orada alkışlayan zihniyet, maalesef Menemen’den bu yana defalara ama defalarca Cumhuriyet’e, değerlerine ve aydınlarına saldırmaya devam etmiştir.  Her dönemde Cumhuriyet’i yıkmayı, toplumumuzun Cumhuriyet döneminde elde ettiği çağdaş kazanımları yok etmeyi amaçlayan oluşumlar ortaya çıkmış, Türkiye, benzer gerici kalkışmaları Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta daha geniş katliamlar halinde defalarca yaşamış; Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice aydınımız katledilmiştir. 

Ve bugün hala Cumhuriyet’i içine sindiremeyen bazı çevreler, o alçak alkışların yankısı olarak varlık göstermektedir. Türk alfabesinin kaldırılmasını, Osmanlıca ve Arapça’nın okullarda zorunlu olarak öğretilmesini istemektedir. Kadınların iş hayatından ve toplumsal yaşamdan soyut bir şekilde evlerine hapsolmasını, insanların şeriat kurallarına göre yaşamasının zorunlu hale getirilmesini, karma eğitimin son bulmasını arzulamaktadır. Kısacası Cumhuriyet’in ne kadar kazanımı varsa tersini isteyen bu çağdışı anlayış, mevcut iktidarın gerici politika ve söylemleriyle her zamankinden pervasız hale gelmiş, bilim yuvası olan üniversitelere ve üniversite gençliğine hakaret eder duruma gelmiştir.

Unutulmamalıdır ki Ülkemizi ortaçağ karanlığına götürmek isteyen gerici anlayış halen varlığını sürdürüyorsa, Cumhuriyet kazanımları savunucusu Kubilay’larda buradadır!

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Eğitim-İş olarak, tıpkı devrim şehidimiz Kubilay gibi, her gerici saldırıya karşı ne pahasına olursa olsun göğsümüzü siper etmeye devam edeceğimizin altını çiziyoruz. Hainleri ve onları alkışlayanları değil düştüğü yerde ölümsüzleşen Kubilay’ları yazan şanlı tarih, bizim pusulamızdır!

Cumhuriyet için, Türk Ulusu’nun hak ettiği yönetim ve yaşam şekline kavuşabilmesi için, aydınlık için kendini feda eden Devrim şehidimiz Kubilay’ı şükranla ve minnetle anıyor, huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Adına

       Şube Başkanı

       Sabri MUTLU

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.