Ve Taliban militanları konuştu: Onları öldüreceğiz

Afganistan’da ABD’nin geri çekilmesinin ardından ilerleyişini sürdüren ve büyük şehirleri bir bir yönetimine alan Taliban militanları ilk kez BBC News’e konuştu.  Militanlar şeriat politikalarını uygulayacaklarını açıklarken, Batı kültürünü yaşayanların tamamını..

Ve Taliban militanları konuştu: Onları öldüreceğiz
Son Güncelleme: Whatsapp

Afganistan’da ABD’nin geri çekilmesinin ardından ilerleyişini sürdüren ve büyük şehirleri bir bir yönetimine alan Taliban militanları ilk kez BBC News’e konuştu. 

Militanlar şeriat politikalarını uygulayacaklarını açıklarken, Batı kültürünü yaşayanların tamamını da öldüreceklerini dile getiriyor. 

BBC’den Secunder Kermani’nin haberini aktaran BBC Türkçe’de özetle militanlarla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

Görüştüğümüz Taliban savaşçıları, Afganistan’ın en büyük şehirlerinden Mezar-ı Şerif’e sadece 30 dakika uzaklıkta konuşlandırılmış.

Ağır silahlı bir kalabalığın ortasında, eski medrese öğrencisi ve Taliban’ın bölgedeki askeri komutanı sert ifadeli Ayinuddin duruyor.

Uluslararası askeri güçlerin neredeyse tamamen çekildiği ülkede Taliban neredeyse her gün yeni bir bölgeyi kontrol altına alırken, ortada kalan Afgan halkı büyük bir korku içinde.

Geçtiğimiz haftalarda yüzlerce kişinin öldürüldüğü ya da yaralandığı ülkede, on binlerce Afgan da evlerini terk etmek zorunda kaldı. Taliban savaşçıları, buluştuğumuz yerde “savaş ganimetleri” olan iki kamyonet, güçlü otomatik silahlar ve Humvee olarak bilinen zırhlı araçlarla boy gösteriyor.

Ayinuddin’e örgütün “savaşmaya değer” diye bahsettiği Afgan halkının, yine bu çatışmalar yüzünden çektiği acıları hatırlatıyor, yaşanan şiddeti nasıl savunduğunu soruyorum.

Olanca sakinliğiyle “Bu bir savaş, dolayısıyla insanlar da ölüyor” diye yanıt veren Ayinuddin, “sivillere zarar vermemek için ellerinden geleni yaptıklarını” söylüyor.

Çatışmaları başlatanın Taliban olduğunu vurguladığımda ise “Hayır. Bir hükümetimiz vardı ve devrildi. Savaşı başlatan onlar” sözleriyle ABD’yi suçluyor.

Taliban’ın diğer savaşçıları gibi Ayinuddin de, ABD’nin 2001’de Afganistan’ı işgali sonrası gücünü kaybeden örgütün ülkede kontrolü yeniden eline geçirmek üzere olduğuna inanıyor.

Kabil’deki Afgan hükümetinden “kukla hükümet” olarak bahseden Ayinuddin, “Batı kültüründen vazgeçmiyorlar… biz de onları öldürmek zorunda kalıyoruz” diyor.

Daha konuşmamız bitmeden başımızın üzerindeki helikopterin sesini duyuyoruz. Zırhlı araçlarıyla Taliban savaşçıları hızla dağılıyor. Bu, Afgan güçlerinin Taliban için halen bir tehdit olduğu, savaşın da bitmekten çok uzak olduğuna dair bir gösterge aslında.

“ŞERİAT KURALLARIMIZ AÇIKTIR”

Taliban’ın atadığı yargıç Hacı Bedruddin, dört ay önce göreve geldiğinden beri işkence gibi bir fiziksel ceza vermesi yönünde bir emir almadığını, örgütün ciddi suçları değerlendirmek için bir temyiz mahkeme sistemi olduğunu söylüyor.

Buna karşın, en ağır cezaları dahi savunan Bedruddin, “Şeriat kurallarımız açıktır, evli olmayıp seks yapanlar, kız ya da erkek, halkın önünde 100 kez kırbaçlanarak cezalandırılacaktır” diyor.

Evli olup zina yapanların ise “taşlanacağını” belirten Bedruddin, “Hırsızlık yapanların eğer suçları ispatlanırsa elinin kesilmesi gerekir” diye konuşuyor.

Bu cezaların modern dünyaya uygun olmadığı eleştirilerine ise şöyle yanıt veriyor:

“İnsanların çocukları kaçırılıyor, daha mı iyi? Yoksa bir insanın eli kesilerek topluma istikrarın getirilmesi mi daha iyi?”

Taliban’ın hızlı ilerleyişine rağmen halen hükümet ülkenin en büyük şehirlerinde kontrolü elinde bulunduruyor.

“ALLAH’IN İZNİYLE, BİZ KAZANACAĞIZ”

Ancak önümüzdeki aylarda iki tarafın güç savaşı sonucu kanlı çatışmaların daha da şiddetleneceğini görebiliriz.

“Taliban’ın askeri bir zafer kazanacağından emin misin?” diye sorduğum Hacı Hikmet de, “Evet, barış görüşmeleri başarısız olursa, Allah’ın izniyle, biz kazanacağız” yanıtını veriyor.

Afgan hükümet güçleri ve Taliban arasındaki barış görüşmeleri ise Taliban’ın “İslami bir hükümet” kurulması talebinden geri adım atmaması nedeniyle durma noktasında.

Hacı Hikmet, “Yabancıları yenilgiye uğratmıştık, şimdi de içerideki düşmanlarımızı mağlup ediyoruz” diyor.

Odatv.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.