Ülkesini terk eden Afgan lider, “dönmek istiyorum” dedi ama… ABD Üstünü çizdi

Ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) sığındığı ortaya çıkan Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı Eşref Gani, Facebook sayfasında yayınladığı videoda, ülkesini kendi isteği ile terk etmediğini söyledi. Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi ile..

Ülkesini terk eden Afgan lider, “dönmek istiyorum” dedi ama… ABD Üstünü çizdi
Son Güncelleme: Whatsapp

Ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) sığındığı ortaya çıkan Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı Eşref Gani, Facebook sayfasında yayınladığı videoda, ülkesini kendi isteği ile terk etmediğini söyledi.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi ile birlikte ülkesinden ayrılan Eşref Gani, “Kan dökülmemesi ve kaosun son bulması için” Afganistan’dan ayrıldığını, Taliban ile Afganistan’ın eski cumhurbaşkanlarından Hamid Karzai arasında başlatılan görüşmeleri desteklediğini açıkladı.

Taliban’ın varılan mutabakata aykırı davranarak Kabil’e girdiğini, bu nedenle “kendi isteği dışında” ülkesinden ayrılmak zorunda bırakıldığını aktaran Gani, bu esnada ayakkabılarını değiştirmek için bile zamanı olmadığını anlattı, beraberinde yüklü miktarda para götürdüğü iddialarını ise yalanladı.

Sürgünde kalmaya niyeti olmadığını vurgulayan Gani, en kısa zamanda ülkesine dönmeyi umut ettiğini, bunu için de görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

BAE, Gani ve ailesine “insani nedenlerden ötürü” sığınma hakkı tanındığını duyurmuştu.

“GANİ ARTIK BİR AKTÖR DEĞİL”

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Gani’nin bu videosu sonrasında Washington’dan yapılan bir açıklama dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, ülkesinden ayrılarak BAE’ye sığınan Gani’nin artık Afganistan siyasetinde bir aktör olarak görülmediğini söyledi.

Sherman, Gani’ye Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sığınma hakkı verilmesi konusunda yönetilen bir soruya yanıt vermeyi reddederek, “O (Gani) artık Afganistan’da önemli bir kişi değil” dedi.

Sherman ayrıca ülkeyi terk etmek isteyenler için Kabil’deki Havaalanı’na erişimin serbest bırakılacağı konusunda verdiği sözü tutmadığı gerekçesiyle Taliban’ı suçladı.

Sherman, “Taliban’ın, kamuya açık açıklamalarının ve hükümetimize olan taahhütlerinin aksine, ülkeyi terk etmek isteyen Afgan vatandaşlarının Kabil’deki Havaalanına ulaşmasını engellediğine dair bilgiler elimize ulaştı” dedi.

Doha’da Taliban ile temas halinde olan Amerikalı diplomatlar ve Amerikan askeri yetkililerine talimat verildiğini kaydeden Sherman, bu yetkililerin, Taliban’a, tüm Amerikan vatandaşlarının, tüm üçüncü ülke vatandaşlarının ve tüm Afgan vatandaşlarının istedikleri takdirde ülkeden ayrılmalarına güvenli ve taciz edilmeden izin vermelerinin Washington tarafından istendiği mesajını doğrudan ileteceğini sözlerine ekledi.

Odatv.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.