Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike

Ekonomi, göçmen politikası, siyasal bataklık, savaş, terör derken, en önemli konulardan birini unutuyoruz. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’yi çok büyük bir su kıtlığı beklliyor… Çağrı Deveci Oda tv Yeraltı suyu dünyanın..

Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike
Son Güncelleme: Whatsapp

Ekonomi, göçmen politikası, siyasal bataklık, savaş, terör derken, en önemli konulardan birini unutuyoruz. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’yi çok büyük bir su kıtlığı beklliyor…

Çağrı Deveci Oda tv

Yeraltı suyu dünyanın her yerinde o kadar agresif bir şekilde pompalanıyor ki, topraklar batıyor, iç savaşlar yaşanıyor ve tarım dönüştürülmek zorunda kalıyor.

Bu sırada, Türkiye’nin suları da çekiliyor… 

Yeraltı suyu o kadar hızlı tükeniyor ki Türkiye 2040 yılına kadar en fazla su stresi yaşayacak ülkeler arasında başı çekiyor. 

Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin başını çektiği su sorunu yaşayacak ülkeler arasında, Libya, Cezayir, Suriye, Suudi Arabistan, Azarbaycan ve Türki Cumhuriyetler yer almakta. Çin, Amerika, Güney Afrika Cumhuriyeti de bu ülkeleri izliyor. 

Dünyanın dört bir yanında, yeraltı su kaynaklarının tükenmesiyle ilgili alarmlar çalıyor. Birleşmiş Milletler 2030 yılına kadar küresel bir su kıtlığı öngörüyor. Gezegenin mevcut tatlı suyunun yaklaşık yüzde 30’u her kıtanın altında yatan akiferlerde.

SAVAŞLARIN SEBEBİ SU MU?

Dünyada tüketilen yeraltı suyunun üçte ikisinden fazlası tarımı sularken, geri kalanı şehirlere içme suyu sağlıyor. Bu akiferler, uzun süredir, nehirleri ve akarsuları yenilemek için yeterli kar erimesinin olmadığı kuraklıklar ve ılık kışlar boyunca bölgeleri ve ülkeleri taşımak için bir yedek görevi gördü. Şimdi Afrika, Avrasya ve Amerika kıtasındaki dünyanın en büyük yeraltı su rezervleri baskı altında. Birçoğu sürdürülemez oranlarda aşağı çekiliyor. Yaklaşık iki milyar insanın hayatının tehlikede olduğu gelen iddialar arasında. 

Yaklaşık 60 yıldır Fırat ve Dicle Havzası, Türkiye, Suriye ve Irak arasında birçok anlaşmazlığın başında geliyordu. 2000’li yılların başında işbirliği çabaları yenilense de, savaşla birlikte işler yine karıştı. 

Bloomberg’in araştırmasına göre su kaynakları

Geçmişte Türkiye, Japonya ve Libya gibi ülkelerde çalışan emekli bir NATO subayının söylediği kadarıyla, Suriye’de yaşanan iç savaşın da, Arap Baharı’nın da, altında petrolden ziyade “su” olduğu kulağıma çalındı. Türkiye’nin doğusunda yaşananların da ‘Su’dan sebepler olabileceği konuşuluyor. 

18 yıl, 1 ay… Şunun şurasında 2040 fazla bir şey kalmadı. Tarım, içme suları, filtrasyon gibi konularda adımlar atılmazsa, Türkiye için ‘Su’ birkaç yıl içinde en önemli gündem olacak.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.