SUNGURLU BARAJ DAVASINDA BİLİRKİŞİ HEYETİ

KANDIRA GÜNLÜKLERİ SUNGURLU BARAJ DAVASINDA BİLİRKİŞİ HEYETİ  15 Şubat!ta Akçaova ve Teksen’e bilirkişi heyeti gelecek. Heyet ÇED raporuna itiraz eden yöre halkının açtığı davada karar  verilmek üzere rapor düzenleyecek. Bu..

SUNGURLU BARAJ DAVASINDA BİLİRKİŞİ HEYETİ
Son Güncelleme: Whatsapp

KANDIRA GÜNLÜKLERİ

SUNGURLU BARAJ DAVASINDA BİLİRKİŞİ HEYETİ

 15 Şubat!ta Akçaova ve Teksen’e bilirkişi heyeti gelecek. Heyet ÇED raporuna itiraz eden yöre halkının açtığı davada karar  verilmek üzere rapor düzenleyecek. Bu dava ikinci kez görülmekte.  2016 yılında hazırlanan ÇED raporuna itirazımız 2019 da iptal ile sonuçlandı ama idare ısrarlı. Bir kaç ayda alelusul hazırlanan yeni ÇED raporu için yöre halkı yeniden dava açmak zorunda bırakıldı. Bu defa davacı sayısı 17 den 67 ‘ye çıktı.

İstanbul’un içme suyunun ihtiyacını karşılamak için Melenin Istrancaların suyu taşınıyor. Başka illerin İlçelerin ahalinin ormanları dağları delik deşik ediliyor. Oraların ahalisine sorulmuyor bile. Aynı zamanda mantıklı bir gerekçe gösterilemeyen Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’un su kaynaklarının kıt olduğu Avrupa yakasının iki önemli kaynağı Sazlıdere ve Terkos riske atılıyor ve yine anlaşılmaz şekilde Sungurlu Barajı ısrarıyla yörede yaşayan vatandaşlar yurtlarından kovulmak istenerek mutsuz ediliyor.

Bu koşullar altında zaten sorunlar nedeniyle tarımdan kopartılmış vatandaş geleceğe olan ümidi iyice azalmış olarak büyük bir gerilim altında ne yapacağını bilemiyor.

Bilirkişinin hazırlayacağı rapor inanıyoruz ki bu eksik ve yanlış hazırlanan ÇED raporunun bir kez daha iptaliyle sonuçlanacaktır. Umarız idare üçüncü ÇED raporu ile aynı şeyleri tekrar dikte etmek yerine havzadan hali hazırda elde edilen ve İSKİ yönetiminin yeterli bulduğu su miktarı ile yetinirler. Biliyoruz ki havza önemli bir su kaynağı ve tarım alanıdır. Bu nedenle hem suyun temizliğini korumak hem buna uygun tarım metotları geliştirmek ve desteklemek zorunludur. Bunun yanı sıra bölgede doğmuş ve orada yaşamını sürdürmek, ekonomisini geliştirmek isteyen ailelerin kontrollü iskanı yerel yönetimlerce  projelendirilmeli ve desteklenmelidir.

Kocaeli’ndeki tüm il ve ilçe yerel yöneticileri birlikte hareket ederek Kocaeli’nin kaynakları ve insanları üzerinde yapılan bu uygulamalara kayıtsız kalmamalı ve insan hakları, havza yönetimi ve su hakkı çevresinde çözümü için gerekli çabayı sarf etmediği için gelecekte pişmanlık duymamalıdır

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.