SOMALİYE 30 MİLYON DOLAR FELAKETLERE 20 MİLYON DOLAR

Somali’ye 30 milyon dolar karşılıksız yardım yapma kararı alan hükümet, Türkiye’deki doğal afetler için bütçeye sadece 174 milyon liralık ödenek koydu. Bu para da 20 milyon dolar ancak ediyor. Yurdun..

SOMALİYE 30 MİLYON DOLAR FELAKETLERE 20 MİLYON DOLAR
Son Güncelleme: Whatsapp

Somali’ye 30 milyon dolar karşılıksız yardım yapma kararı alan hükümet, Türkiye’deki doğal afetler için bütçeye sadece 174 milyon liralık ödenek koydu. Bu para da 20 milyon dolar ancak ediyor.

Yurdun dört bir yanında doğal afetler yaşanırken 2021 bütçesine doğal afetlerde kullanılmak üzere sadece 174 milyon 468 bin lira ödenek konulduğu ortaya çıktı. Doğal Afet Giderlerini Karşılama Ödeneği olarak bütçede yer alan bu parayla kuraklık, yangın, sel ve depremler dahil ülke genelinde yaşanan tüm doğal afetlerde milyarlarca liralık zararlarla karşılaşan halkın yarası sarılmaya çalışılacak. Doğal afet bütçesine çok küçük miktarda ödenek koyan hükümetin, her afetten sonra halka niçin IBAN dağıtarak yardım talebinde bulunduğu da daha iyi anlaşılmış oldu.

Doğal Afet Giderlerini Karşılama Ödeneği, her yıl merkezi bütçenin ‘ek ödenek’ kalemine konuluyor. Bu ödenek, yatırım nitelikli giderler açısından yatırım programı ile ilişkilendirilmek kaydıyla genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin her türlü doğal afet giderlerini karşılamaları amacıyla gerektiğinde dağıtılıyor.

SOMALİ’YE DAHA ÇOK

Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın söndürme uçakları 4 milyon dolarlık bakımı yapılmadığı için hangarda bekletilirken, Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe yapılması büyük tepkilere yol açmıştı. Bütçedeki 20 milyon dolara karşılık gelen 174 milyon liralık afet ödeneğinin Somali’ye yapılan yardımların bile altında kalması dikkat çekti. Bu paranın hangi afete derman olabileceği de merak ediliyor. Somali’nin 30 milyon doları dışında bütçeden temmuzda 53 milyon, haziranda 24 milyon lira olmak üzere 7 ayda yabancı ülkelere toplam 94 milyon 239 bin lira yardım yapıldı.

TEK KURUŞ HARCANMADI

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, 2021 yılı bütçesine doğal afet giderlerini karşılamak amacıyla 174 milyon 468 bin liralık harcama ödeneği konuldu. Bütçe yasası gereği Cumhurbaşkanı, gerekli görmesi halinde 174 milyon 468 bin liralık ödeneği yaraların sarılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtabiliyor.  Ancak hükümet, bu ödenekten temmuz sonu itibarıyla tek kuruş harcamadı.

Bütçede, bu ödeneğin dışındaki başka bir ödenekten afet bölgesindeki kamu görevlilerinin tahliyesi için ocak-mart döneminde 45 bin liralık harcama yapıldığı bilgisi yer alıyor. Ülke genelinde yaşanan kuraklığa rağmen bütçedeki kuraklık desteği ödeneğinden de tek kuruş harcanmadığı görüldü.

Odatv.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.