Marmara Denizi İsyan Ediyor

Yakın tarihlere kadar Marmara Denizi ve İzmit Körfezi’nin kirliliğinden bahsedilirdi, uzmanlar uyarıda bulunurlardı, alınması gereken önlemleri sıralarlardı..  Marmara Denizi artık kirli değil!.. Uzmanların deyimiyle Marmara Denizi can çekişiyor, ölüyor çünkü. Plansız..

Marmara Denizi İsyan Ediyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Yakın tarihlere kadar Marmara Denizi ve İzmit Körfezi’nin kirliliğinden bahsedilirdi, uzmanlar uyarıda bulunurlardı, alınması gereken önlemleri sıralarlardı.. 

Marmara Denizi artık kirli değil!.. Uzmanların deyimiyle Marmara Denizi can çekişiyor, ölüyor çünkü. Plansız yapılaşmanın, betonlaşmanın, kontrolsüz sanayileşmenin, atık sorununu olması gerektiği gibi çözülmeyişin belli bir süre sonra bir bedeli olacaktı. Ekonomik bedeller yerine, fatura Marmara Denizine kesildi.Doğaya, öncelikle deniz canlılarına ve insana kesildi. İnsan faaliyetlerinin doğa ile uyumlu olmayışının bedeli bir zaman sonra doğanın verdiği tepkilerle ödeniyor. Biz bunu 1999 yılında Marmara Depremi ile de acı bir şekilde yaşadık ve gördük. Uzmanların deprem gerçeğine uygun yapılaşma uyarılarına büyük bir aymazlıkla kulaklarını kapayan ve gereğini yapmayan mercilerin, sakat müteahhitlik anlayışının ve kar hırsının faturasını binlerce can ile, beraberindeki birçok kayıp ile ödedik…  

Ekolojik sisteme zarar vereceği bilinmesine rağmenülkemizde birçok tehlikeli yatırıma izin verildi. Ve bu örnekler uygulamada gözümüzün önünde iken, İzmit Körfezi’miz ve Marmara Denizi ile ilgili uzmanların yıllardır bilimsel temelde ortaya koyduğu doğrulara ve uyarılara rağmen, sivil toplum kuruluşlarının,meslek odalarının, sendikaların ve duyarlı tüm kesimlerin sayısız etkinlik ve çalışmalarla dile getirdiği kirleticiliğin engellenmesi, çözüm adımlarının atılması taleplerine rağmen bugünkü sonuca mahkûm edildi. Bilimsel gerçeklere, uyarılara, toplumsal çağrılara kulaklarını tıkayan ve gözlerini kapayanlara Marmara Denizi’nin isyanıdır bu. Müsilaj olarak adlandırılan bu sorunun çözümü ve yeniden canlılığın sağlanabilmesi bilim insanları tarafından bir umutla ifade edilemese de, geçiştirici önlem ve girişimlerle bir şey yapılamayacağı açıktır. Yetkili ve sorumlu kurum ve kuruluşlarla üniversitelerin, bilim insanları ve meslek odalarının içinde yer aldığı bir koordinasyonla gerçekçi ve kalıcı çözümlerin üretilmesi ve uygulanması elzemdir. Sanayileşmenin, yapılaşma ve kent sorunlarının bu çerçevede ele alınması, biyolojik arıtmaların mutlaka çalıştırılması, altyapı eksiklerinin acilen tamamlanması çözüm için öncelikli olmalıdır. 

Yetkili ve sorumlu tüm kesimleri öncelikler sıralaması ile kalıcı çözümler için görevlerini yapmaya, yurttaşları sürece daha duyarlı ve sorumlu davranmaya,  sürecin takipçisi olmaya davet ediyoruz. 

      Kocaeli Çevre İnisiyatifi 

      İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Kooperatifi 

      Karamürsel Kızderbent Dayanışma Derneği 

      Batı Karadeniz Çevre Platformu 

      Türkiye Çevre Platformu         

           

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.