Kılıçdaroğlu selden etkilenen Bozkurt’ta

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Karadeniz’deki sel felaketinin dördüncü gününde afetten en çok etkilenen Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine geldi. Kılıçdaroğlu, Bakan Soylu ve belediye başkanı ile görüştü. DUVAR Serkan Alan – CHP Genel Başkanı Kemal..

Kılıçdaroğlu selden etkilenen Bozkurt’ta
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Karadeniz’deki sel felaketinin dördüncü gününde afetten en çok etkilenen Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine geldi. Kılıçdaroğlu, Bakan Soylu ve belediye başkanı ile görüştü.

DUVAR Serkan Alan – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve çok sayıda milletvekili sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine ziyarette bulundu. Kılıçdaroğlu, burada yıkılan ve hasar gören binaları inceleyip bilgi aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanım ile kısa bir görüşme gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, selzedelerle de konuştu.

‘CENAZELERİNİ BULSAK SEVİNECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, Bozkurt ziyaretinde arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı alana gitti. Tamamen yıkılan ve çok sayıda kayıp olan Ölçer Apartmanı’nda torunları ve kızı olduğunu belirten bir kişi Kılıçdaroğlu’na yaşadıklarını anlattı. “Başkanım var mı böyle bir şey?” ifadelerini kullanan selzede binayı yapan müteahhite tepki göstererek, “Solucan gibi demir koymuş. Benim canlarım gitti. 19 tane canımız gitti. Cenazelerini bulursak sevineceğiz. Başkanım gözün görüyor, solucan gibi demir kulübeye yapamazsın. Can bu ya. Ölüsü dirisi torunlarım, kızım yok” dedi. Kılıçdaroğlu ise geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı salgında yıkılan binalara dair Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi. Bölgede incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu burada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla karşılaştı. Bu görüşme sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Kayıplar bulunmuş sevindirici” dedi. Soylu, kayıplara ilişkin Kılıçdaroğlu ile konuştu.

Bu sırada Özkoç, “Köy yolları kapalı, köye ulaşılamadığı için onları da kayıp sayıyorlar, siz kayıp saymıyorsunuz” dedi. Bu sözler üzerine Soylu, “Yok bir kayıp yok. Helikopterle ulaşıyoruz oradan bir şey yok” dedi. Görüşmenin ardından Soylu, CHP heyetine “Ayağınıza sağlık” diyerek Kılıçdaroğlu ile farklı yönlere doğru ayrıldı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BELEDİYE BAŞKANINA ‘DERE YATAKLARINDAKİ BİNA’ RİCASI

Kılıçdaroğlu, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık’la da görüştü. Yanık, “İnşallah bu yaralarımızı saracağız. Can kayıplarımız var, Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi ve “Baraj patladı” söyleminin doğru olmadığını belirterek, “45 kilometrelik mesafeden bütün derelerin birleşmesiyle gelen bir su. Çok büyük birleşmeyle gelen bir su ve HES’in duvarı duruyor” ifadelerini kullandı.

Baş sağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, CHP’li ve AK Partili belediyelerin Bozkurt’a yardımlar yaptığını, yangınlarda da CHP’li belediyelerin bölgede olduğunu belirterek, “Biz hiçbir zaman ayrım yapmadık, ayrım yapmayız. Böyle bir kültürümüz yok. Bayrak bizim bayrağımız yaraları sararız. Elbette devletimiz güçlüdür” dedi.

Yakınlarından haber alamayan bir babanın dramını dinlediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Yanık’a dere yataklarındaki binalara ilişkin, “Sizden bir ricam var. Dere yataklarındaki binalar, sizin döneminizde değil daha önceki dönemde yapılmış, bunlara izin vermezseniz… Dere yataklarına yapılan binalar konusunda dikkatli olmakta fayda var” diye belirtti.

KILIÇDAROĞLU: NASIL OLUR DA DERE KENARLARINA YAPILAŞMA İZNİ VERİLİR?

Dere kenarlarındaki yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bilindiği halde ciddi önlem alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına geliyor. Sayın belediye başkanımıza da ifade ettim. Dere kenarlarında yapılaşmaya izin vermememiz lazım. İzin verirseniz, az önce ifade ettiler sekiz katlı bina çökmüş. Yanında yurt binası var çökmüş, hasarlı binalar var. Bu yağmurlar belli. Bunu tüm Karadeniz yüzyıllardır yaşıyor. Peki nasıl olur da bu gerçekler bilindiği halde dere kenarlarına yapılaşma izni verilir. Bu çok acı bir şey, bundan ders çıkarmalıyız. Belediye başkanı arkadaşlarımızın dikkat etmesi lazım. İzin verilmemesi konusunda düşüncelerimi belediye başkanı arkadaşlarıma da açıkladım. Bozkurtlulara geçmiş olsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralarımızı müşterek sarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının ardından Bozkurt’tan ayrılan Kılıçdaroğlu, selin etkilediği bir başka yer olan Abana’ya doğru hareket etti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.