İstanbul Sözleşmesi Kocaeli İnisiyatifi basın açıklaması

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi olarak bileşeni olduğumuz EŞİK (Eşitlik İçin Kadın) Platformu’nu olarak hazırlanan basın açıklamamızı basın ve kamuoyuna sunarız.  TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu Toplandı  Görev Bölüşümü Yapıldı  İktidar bloğunun kendi kendini..

İstanbul Sözleşmesi Kocaeli İnisiyatifi basın açıklaması
Son Güncelleme: Whatsapp

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi olarak bileşeni olduğumuz EŞİK (Eşitlik İçin Kadın) Platformu’nu olarak hazırlanan basın açıklamamızı basın ve kamuoyuna sunarız. 

TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu Toplandı 

Görev Bölüşümü Yapıldı 

İktidar bloğunun kendi kendini seçtiği, katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak bir komisyon, kadına şiddeti nasıl araştıracak? 

9 Mart 2021 tarihinde “Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi” amacıyla bir meclis araştırması komisyonu kurulmuştu. Komisyon, 21 Nisan 2021 Çarşamba günü 13.30’da toplanarak görev paylaşımı yaptı. EŞİK konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında komisyondaki görev paylaşımının bilgi ve deneyime dayalı liyakat kriterleri çerçevesinde yapılmasını önermişti. Buna rağmen her zamanki gibi, TBMM’deki partilerin vekil sayısını esas alan bir görev paylaşımı yapıldı. 

Bu nedenle muhalefet partileri aday göstermedi ve oylamaya katılmadı. Böylece iktidar bloğu kendi seçimini kendi yaparak, kendi kendini seçti. Komisyon başkanlığına AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, başkanvekilliğine ise AKP Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal seçildi. AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek komisyon sözcülüğüne, MHP Konya Milletvekili Esin Kara katip üyeliğe seçildi. Katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak olan bu seçim sonuçları, komisyonun iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemeyeceğini bir kez daha gösterdi. 

Nitekim, muhalefet partilerinden mazeret belirtilmesine rağmen, Komisyon 22.04.2021 Perşembe günü (yarın) tekrar toplanmaya karar verdi. 

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) 20 Nisan 2021 günü yaptığı basın açıklaması ile Komisyonun iktidar bloğundan olan üyelerini, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme girişimlerine derhal son verilmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması için girişimlerde bulunmaya çağırmıştı. (https://esikplatform.net/bu-kacinci-komisyon/) 

Partilere göre Komisyon üyeleri şöyle: 

Adalet ve Kalkınma Partisi-10 milletvekili: Mehmet Şükrü Erdinç-Adana, Tuba Vural Çokal-Antalya, Pakize Mutlu Aydemir-Balıkesir, Nilgün Ök-Denizli, Mahmut Atilla Kaya-İzmir, Habibe Öçal-Kahramanmaraş, Hacı Ahmet Özdemir- Konya, Öznur Çalık-Malatya, Yelda Erol Gökcan-Muğla, Çiğdem Erdoğan Atabek-Sakarya 

Cumhuriyet Halk Partisi-4 milletvekili: Gamze Taşcıer- Ankara, Aysu Bankoğlu-Bartın, Suzan Şahin-Hatay, Neslihan Hancıoğlu-Samsun 

Halkların Demokratik Partisi-2 milletvekili: Filiz Kerestecioğlu Demir-Ankara, Semra Güzel-Diyarbakır 

Milliyetçi Hareket Partisi -2 milletvekili: Hayati Arkaz-İstanbul, Esin Kara-Konya 

İYİ Parti-1 milletvekili: Şenol Sunat-Ankara 

Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak komisyonun çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz. 

 İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçemeyiz, vazgeçmeyeceğiz! 

22.04.2021 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.