Efsane atlar ateş çemberinde… Osmanlı’nın gözbebeğiydi

Akdeniz’i saran orman yangınları Yılkı atlarını da tehdit ediyor. Eynif Ovası’nda sürüler halinde yaşayan Yılkı atlarının sayısının sadece o bölgede bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor… Toroslar’ın efsanesidir Yılkı atları…..

Efsane atlar ateş çemberinde… Osmanlı’nın gözbebeğiydi
Son Güncelleme: Whatsapp

Akdeniz’i saran orman yangınları Yılkı atlarını da tehdit ediyor. Eynif Ovası’nda sürüler halinde yaşayan Yılkı atlarının sayısının sadece o bölgede bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor…

Toroslar’ın efsanesidir Yılkı atları… Sürüler halinde yaşayan nadir bir at türü olarak bilinirler ve şimdi yaşamları tehlike altında. Akdeniz’i saran orman yangınları Yılkı atlarını da tehdit ediyor. Eynif Ovası’nda sürüler halinde yaşayan Yılkı atlarının sayısının sadece o bölgede bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor…

Haritadan göreceksiniz beyaz çizgilerle çevrilmiş alan yangınların tehdit ettiği bölge. Ve yangın alanının bir ilerisi siyah kalemle çerçeveye alınan yer efsane Yılkı atlarının yaşam alanı.

Eynif bölgesindeki Yılkı atlarının kurtarılması gerekiyor. Bize ecdadımızdan kalan bir miras aslında Yılkı Atları…

SOYLARI OSMANLI SÜVARİLERİNE DAYANIYOR

Yılkı atlarının soyu Osmanlı Süvarilerine dayanıyor. Osmanlı ordusunun dağılmasının ardından süvariler tarafından köylerine götürülen bu atlar, Anadolu’nun değişik noktalarında doğaya bırakıldı. En son Toroslar’da yaklaşık 90 bin dönümlük arazide özgürce yaşıyorlardı. Ta ki yangınlara kadar…

Bir anlatılana göre Ormana Köyü ağaları Osmanlı’nın son döneminde Eynif Ovası’nın tapusunu padişahtan isterler. Sonrasında Ormana Köyü’nün gençleri 7 tapu karşılığı sipahi ocağına askere yazılırlar. Osmanlı’nın yıkılmasının ardın Ormanalı sipahiler askerden köye atlarıyla birlikte dönerler. Atları savaş atı olduğu için koymak isterler. Köyde daha çok iri yarı yük taşıyacak atlar olduğundan köylüler savaştan dönen bu atları işlerine yaramadıkları için doğaya salarlar. Ve o gün bu gündür Yılkı atları doğanın bir parçası olarak Eynif bölgesinde yaşarlar.

Zamanla doğaya adapte olan bu efsane atlar bölgeye gelen turistlerin ilgisini çeker ve ünleri günden güne artar.

Başka bir anlatıma göreyse Anadolu’nun çeşitli yerlerine bırakılan atların çoğunun Yılkı atı olmadığı iddiası…

Yılkı; eski yazıtlarda metinlerde sıkça kullanılan bir kelime. Eski Uygur Türkçesi’nde ve sonrasında değişik manalarda kullanılsa da Orhun Abideleri ve Dede Korkut Hikayelerinde, Yılkı at veya at sürüsü anlamında kullanılmıştı.

1900’lardan günümüzeyse Yılkı atları ihtiyaç olduğunda kullanılıyor. Doğada serbest halde bulunan bu atlar çiftçiler tarafından yakalanarak, işlerinde kullanıldıktan sonra tekrar serbest bırakılırlar. Sahipleri yoktur. Yılkı ismi de bu köylüler arasında ehlileştirilmemiş anlamında kullanır.

1500 YILKI ATI TEHLİKE ALTINDA

Her ne olursa olsun. Doğada serbest halde yaşayan sayıları bin 500’ü bulunan Yılkı atlarının kaderi şimdi sizlerin elinde. Akdeniz’de süren yangın Eynif Ovası civarında yaşayan efsane atların yaşam alanını tehdit ediyor. Eğer müdahale edilmezse turistlerin ilgi odağı bu doğa harikası değerlerimizi de yangına kurban vereceğiz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.