Başaran; “Sapanca Gölü’ne kıymayın”

Gelece Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran Kocaeli ve Sakarya Valililerini Sapanca Gölü ile ilgili olarak göreve davet etti… Bir yandan Gölün etrafındaki doğal örtü yok edilirken, diğer yandan..

Başaran; “Sapanca Gölü’ne kıymayın”
Son Güncelleme: Whatsapp

Gelece Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran Kocaeli ve Sakarya Valililerini Sapanca Gölü ile ilgili olarak göreve davet etti…

Bir yandan Gölün etrafındaki doğal örtü yok edilirken, diğer yandan taş ocakları ve betonlaşma ile birlikte endüstriyel kirlenme Göle büyük zarar veriyor.

Şu anda kar yağışı ile Gölün biraz olsun su seviyesi artmıştır ancak, kirlenmenin önüne geçilecek tedbirler alınmaz ve bölge koruma altına alınıp, ciddi denetimler yapılmazsa Gölü tehdit eden unsurlar ortadan kalkmayacaktır…

Başaran yaptığı açıklama ile her iki ilin Valilerini ve Belediyelerini de bu sorunu çözmeye, önemli yaşam kaynaklarımızdan biri olan Sapanca Gölüne kıyılmamasını talep ediyor…

Ömer Faruk Başaran’ın açıklaması şöyle…

Endüstriyel kullanım ve çevre kirliliği nedeniyle her geçen gün daha da kötüye giden Sapanca Gölü için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. 

Basında yer alan haber ve fotoğrafları görünce dehşete düştüklerini belirten Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, Sapanca ve Kartepe Belediyeleri ile bağlı bulundukları Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir Belediyeleri sürekli olarak suçu ve topu birbirlerine atarak, göz göre göre Sapanca Gölü’nün yok olmasına neden olduklarını söyledi. Başaran, Sapanca Gölü konusunda belediyelerin duyarsız kaldığını vurgulayarak, iki kentin valileri ile ilgili bakanlıkları göreve davet etti. 

Basında yer alan haber ve fotoğraflarda belediyelerin çöpün muhteviyatına bile bakmadan göle yakın bölgeleri döküm sahası olarak kullandıkları, hatta kimyasal atık ambalajlarının bile görüldüğünü belirten Başaran, “Siz bakmayın şimdi son yılların en sert kışını ve yoğun kar yağışı aldığımıza.İki kentin içme suyunu karşılayan Sapanca Gölü, kuraklığın getirdiği su seviyesindeki düşüşle beraber, çevresindeki derelerin getirdiği atıklarla da aşırı derecede kirlenmiştir. Yetmiyormuş gibi vahşice çekilen su, göldeki doğal dengeyi bozmuştur. Eğer hemen önlem alınmazsa Sapanca Gölü’nü tamamen kaybedeceğiz. Bu da doğaya ve çevreye yapılabilecek en büyük ihanettir” dedi. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.