Yenikent Zamlara Hayır Platformu: “Açlık ve sefalet bütçesini kabul etmiyoruz”

Kocaeli’de Yenikent Zamlara Hayır Platformu zamlara karşı battaniyeli açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada “Bizim daha cebimize girmeden maaşımızdan kestiğiniz vergiler nerelere kaynak olarak akıtılıyor? Temel ihtiyaçlara zam üstüne zam yağarken, ülkeyi yönetenlerin evleri, ofisleri, sarayları bizden aldıkları devasa vergilerle kışın ortasında bile alev alev yanarken; kombiyi kısmak da, porsiyonları küçültmek de neden bizlere düşüyor? Açlık ve sefalet bütçenizi kabul etmiyoruz ” dedi.

“HER GÜN YENİ BİR ZAM”

Platform adına açıklamayı okuyan Av. Elif Yetigin, “Her güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz. Ülkeyi yönetenlerin ekonomi politikaları biz emeğiyle geçinmeye çalışan vatandaşların her gün daha fazla yoksullaşmasına neden oluyor. Dolar karşısında eriyen Türk Lirasının sonuçları bizlere enflasyon olarak geri dönüyor. Vatandaşı kara kışa hazırlıyorlar! Ağzını açan her politikacı vatandaşa tasarruf önerisinde bulunuyor, sanki ülkenin içinde bulunduğu durumda onların sorumluluğu yok, sanki hepimiz aynı gemideymişiz gibi!” dedi.

“PORSİYONLARI KÜÇÜLTMEK NEDEN BİZLERE DÜŞÜYOR?”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın tasarruf açıklamalarına da değinen Yetigin, “Sayın bakan, dönün de bir sorun bakalım, kombiyi yakabildik mi biz? Battaniye üstüne battaniye atmaya devam mı ediyoruz yoksa? Tüm bunlar yaşanırken mecliste bütçe görüşmeleri devam ediyor. Kâr üstüne kâr eden, pandemi döneminde emekçileri ölümüne çalıştıran firmalara 2022 yılı bütçesinde bir kıyak daha yapıyor 336 milyar TL’lik vergi borcunu silmeye hazırlanıyorsunuz. Soruyoruz yetkililere, bizim daha cebimize girmeden maaşımızdan kestiğiniz vergiler nerelere kaynak olarak akıtılıyor? Temel ihtiyaçlara zam üstüne zam yağarken, ülkeyi yönetenlerin evleri, ofisleri, sarayları bizden aldıkları devasa vergilerle kışın ortasında bile alev alev yanarken; kombiyi kısmak da, porsiyonları küçültmek de neden bizlere düşüyor? Açlık ve sefalet bütçenizi kabul etmiyoruz ” dedi.

Platform taleplerini “Zamların geri çekilmesi, yeni zam yapılmaması”, “Ücretlerin insanca yaşayacak düzeye yükseltilmesi”, “Vergide adaletin sağlanması” diyerek sıraladı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir