Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, son günlerde gelen zamlara karşı basın açıklaması yaptı.

Gebze Kent Meydanında gerçekleştirilen eylemde “Bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri alınsın”, “Vergide adalet istiyoruz” ve “Zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın” sloganları atıldı. Açıklama, Gebze’de yaşanan elektrik kesintisi dolayısıyla karanlıkta gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri adına Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır okudu. Ülkeyi yönetenlerin büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsettiğini dile getiren Bahadır, “Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor” dedi.

“İKTİDARIN YAPTIKLARI YAPACAKLARININ TEMİNATI”

“Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz” diyen Bahadır, “Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Bu zorlu süreçte TBMM’de hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren, 2022 Bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bütçede gelirlerin kimlerden sağlanacağı ve kimler için harcanacağı belirleniyor. Anayasasında sosyal-hukuk devleti yazan bir ülkede, oluşturulacak bütçeler ile toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan sabit gelirliler, işçiler, memurlar, çiftçiler, köylüler, asgari ücretliler, emekliler, EYT’lilerin oluşturduğu çoğunluk korunabilir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de yıllardır bütçeler ülke kaynaklarının, emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye-patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüşmüştür. İktidarın bugüne kadar yaptıkları yapacaklarının teminatıdır” dedi.

“HERKESE TEMEL GELİR GÜVENCESİ SAĞLANSIN”

Bütçeye dair taleplerini sıralayan Bahadır, “Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükü hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın. Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın. Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Herkese temel gelir güvencesi sağlansın. Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin. Kısacası bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz” diye konuştu. (Gebze/EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir