BEYAZ YÜRÜYÜŞ KOCAELİ’DE

Türk Tabipler Birliği’nin çağrısıyla “Beyaz Yürüyüş”e başlayan hekimler Kocaeli Derince Eğitim Araştırma Hastanesi önünde açıklama gerçekleştirdi. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, “Sağlıkta çöküşü getiren Sağlıkta Dönüşüm Projesi hekimler ve tüm sağlık çalışanlarını olanca acımasızlığı ile tüketerek olumsuzluklarını toplumun kılcal damarlarına yaydı. Koruyucu sağlık hizmetlerinin terk edildiği, sağlık hizmetlerinde basamaklandırmanın kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi üzerine kurulan sistem toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini derinden sarstı” dedi.

Ardaman yirmi yılda iktidarın sağlık politikasının iflas ettiğini belirterek, “Bu iflasın altında ezilen vatandaş ve sağlık çalışanları yalnız bırakılmıştır. Halk nitelikli sağlığa erişemezken sağlık çalışanları giderek daha zor şartlarda çalışmaya itilmiştir. Çalışma koşulları, ücretlendirme, özlük hakları konusunda dillendirilen sorunların çözümsüzlüğü; erken emeklilik, istifa, hekim göçü, tükenmişlik, hastalık, intiharlara yol açmıştır” dedi.

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan ise “Gazetelerde ve televizyonlarda ‘sağlıkta çağ atladığımız’ haberleri dönerken, kasım ayının bu soğuk günlerinde sadece ‘temel haklarımız’ için yine meydanlardayız. Sistematik ve planlı bir şekilde elimizden alınmaya çalışılan haklarımız yerine, yapanların dahi ne olduğu konusunda bir fikirlerinin olmadığı dengesiz iş yükleriyle karşı karşıya bırakıldık. Günü kurtarmaya yönelik hamleler yerine bu coğrafyanın hak ettiği hizmet anlayışı taleplerimiz ise hep cevapsız kaldı. Emeklerimizin hiçe sayıldığı ortamda yapılan dayatmaları kabul etmiyoruz”  dedi.

TALEPLERİMİZ BÜTÜN TOPLUMUN TALEPLERİDİR

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise “Sağlıkta çöküş projeleri başlamadan önce sağlık bütçesinin yüzde yetmişinden fazlası sağlık emekçilerine ayrılırken 2022 bütçesinbde bu oran yüzde otuzlara düştü.  Emeğimizin karşılığını vermiyorlar, vermeyecekler bizler yaşamdan yana bir mücadelede her gün yüzlerce insanı yitirmek istemiyoruz. Beş dakikaya sığmayan sağlık hizmetiyle karşı karşıya kalan ve bir aynı hastanın 252 kez hastanelere başvurmak zorunda kalmasına karşı mücadele ediyoruz. Hastalarımızın nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi için mücadele ediyoruz. Bizim taleplerimiz sadece sağlık emekçilerinin, hekimlerin değil tüm toplumun talepleridir” şeklinde konuştu.

Beyaz Yürüyüş, 25 Kasım’da Bursa’da, 26 Kasım’ da Eskişehir’de yürüyüşün sonunda ise 27 Kasım’ da Ankara’da gerçekleştirilecek olan “‘Beyaz Forum” ile sonlandırılacak. (Kocaeli/Evrensel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir