Sedat Peker gözaltında mı?

Al Jazeera’den kafaları karıştıran haber: Sedat Peker gözaltında mı?

Katar merkezli medya platformu Al Jazeera’nin internet sitesinde yayınlanan bir yazıda Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alındığı iddiasına yer verildi. Kurum daha sonra yazıyı değiştirerek gözaltına alındı iddiasını geri çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a gittiği gün, Katar merkezli Al Jazeera’nin internet sitesinde yayınlanan bir yazıda Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alındığı bilgisine yer verildi. 

Erdoğan’ın Katar ziyaretinin ve ziyaretin gündem maddelerinin değerlendirildiği bir haber yayınlayan Al Jazeera, haberin içerisinde Türkiye ile BAE’nin son dönemdeki yakınlaşmasını da mercek altına aldı. Türkiye-BAE ilişkilerinin incelendiği bölümde Sedat Peker’in gözaltına alındığı belirtilirken, Türkiye’nin uzun süredir iade talebinin bulunduğuna da dikkat çekildi.

AL JAZEERA HABERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Al Jazeera’nin yayınladığı haberin ardından Sedat Peker, Twitter’da en çok konuşulan başlıklardan biri olurken, Katar merkezli medya kuruluşu kısa süre içerisinde haberin içeriğini değiştirdi.  Haberde ‘gözaltına alınan Peker’ ifadeleri ‘bir süredir sessizliğe gömülen Peker’ ifadeleriyle değiştirildi.

Yazının girişine ise bir düzeltme metni konularak, Al Jazeera’nin yazıda verilen bilgiyi doğrulayamadığı bu nedenle cümlenin yazıdan çıkarıldığı belirtildi.

Al Jazeera, ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin Suriye’deki ‘terör’ gruplarını finanse etmekle suçlanan ve 2018’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Mehmet Ali Öztürk’ü de serbest bıraktığını ve Öztürk’ün Türkiye’ye döndüğünü öne sürdü.

Geçtiğimiz haftalarda Erdoğan ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, uzun yıllar sonra ilk kez bir araya gelmişti. Ziyaret iki ülke arasında tesis edilecek yeni ilişkiler için bir başlangıç noktası olma niteliği taşıyor. Erdoğan’ın da Şubat ayında Abu Dabi’ye bir ziyaret düzenlemesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir