İstanbul’da “Geçinemiyoruz” eylemlerine yasak getirildi, gözaltılar var

İstanbul’da TL’nin yaşadığı rekor değer kaybı ve art arda gelen zamlarla yükselen enflasyona karşı “Geçinemiyoz”, “Hükümet istifa” diyerek sokağa çıkan yurttaşlar, polis engeliyle karşılaştı.

Avcılar ve Bakırköy ilçelerinde polis, kaymakamlıklar tarafından 1 aylık eylem yasağı kararı alındığını bildirdi. Bakırköy’de 1 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Kadıköy’de birçok noktayı abluka altına alan polis, yurttaşlara müdahale etti. Eylemde gözaltına alınanlar oldu.

Beylikdüzü’ndeki eylemde de en az 10 kişi gözaltına alındı.

AVCILAR

Avcılar’da Emek ve Demokrasi güçleri, artan hayat pahalılığına karşı bir araya geldi. Açıklama yapılacak meydanı abluka altına alan polisler, kaymakamlık kararıyla eylemlerin yasaklandığını duyurdu. Karara tepki gösteren emekçilerin meydanda bekleyişi devam ediyor.

BAKIRKÖY’DE 1 GÖZALTI

Bakırköy’de yurttaşlar saat 19.00’da Zuhuratbaba top sahasında bir araya geldi. “Artık yeter geçinemiyoruz , yönetemiyorsunuz; istifa edin” çağrısıyla yapılmak istenen açıklama Kaymakamlık kararıyla yasaklandı.

Polis açıklama yapmanın anayasal hak olduğunu ifade eden yurttaşlara sözlü olarak eylemin kaymakamlık kararıyla yasaklandığını bildirdi, açıklama yapmaları halinde de gözaltı yapılacağını duyurdu.

Polis anonsunun ardından tencere tava ile yasak kararını protesto eden yurttaşlara polis müdahale etti 1 kişi gözaltına alındı.

Eylem sonrası vatandaşlar yürümek istedi ancak polis bir kez daha engel oldu.  “70 yaşındayım, geçinemiyoruz” diyen vatandaşı polis gözaltına almaya çalıştı. Bunun üzerine tepki gösteren vatandaş, “Geçemeyeceğimizi de söylemeyeceğiz. Bu devran böyle gitmez” dedi.

Bir süre daha yürüyen vatandaşlar daha sonra dağıldı.

BEYLİKDÜZÜ’NDE 10 GÖZALTI

İstanbul Beylikdüzü’nde zamlar, rekor kıran döviz kurları ve hayat pahalılığını protesto etmek isteyen yurttaşlar polis tarafından gözaltına alındı.

Beylikdüzü Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Beylikdüzü Metrobüs Meydan’ında bir araya gelmek isteyen yurttaşların önü polis tarafindan kesildi.

Açıklama yapmak istediklerini belirten kitle, “Taleplerimizi söylemek için buradayız. Senin ve benim maaşım gün gün eriyor. Bugün burada tepkimizi göstereceğiz. İnsanların tenceresi kaynamıyor. Bunu yapamazsınız. Sizin yaptığınız anayasal suçtur, yanlış yapıyorsunuz. Geçinemiyoruz diyeceğiz. Bu suçsa bu suçu işleyeceğiz” dedi.

Polis amiri, “Yazılı emre ne gerek var, 2911’e göre sözlü talimatta geçerli.  Yazılı talimatta elimizde mevcut. 7 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasak” diyerek yasak kararını kitleye göstermedi. Bu sefer kitle bulundukları alanda basın açıklaması yapmak istedi.

Herhangi bir uyarı yapılmadan yaklaşık on kişi gözaltına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir