Avrupa’da açık ara birinciyiz, suç cenneti olduk

Küresel Organize Suç endeksinde dünya genelinde suç oranı 4.88 olarak açıklandı. Endekste suçlar “insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, eroin ticareti, kokain ticareti, sentetik ilaç ticareti, esrar ticareti” olarak sıralandı.

Odatv, Avrupa’daki suç oranlarını inceledi. Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin de oranları Odatv için yorumladı.

Avrupa’da en yüksek suç oranı 6.89’la Türkiye olarak açıklandı. Türkiye’yi 6.24 ile Rusya, 6.18 ile Sırbistan takip etti.

Suç oranlarındaki artışın nedenini Odatv’ye değerlendiren Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin, şu tespitleri yaptı:

“- Sınırlarımız kesinlikle savunmasız durumdadır. Sınır aşan suçların yüksekliğindeki en önemli neden de budur. Kaçakçılığa konu olan insan ve sınırdan metalar rahatlıkla girip çıkabilmektedir.

– Organize suçların yaratmış olduğu toksik (zehirli) gelirler yolsuzluğa yol açmaktadır. İlgili taraflar arasında paylaşılan bu kirli para kamu düzeninin gereği gibi sağlanmasının önünde bir engel olmaktadır.

– FETÖ’cüler ile başlayan paralel devlet kurma hayali sonucunda bürokrasideki devletine bağlı personel tasfiye edilmiştir. Bugün kendi aidiyetinin sırrını saklayan, soruşturmayan, yok sayan bürokrasi suçların engellenmesinde aktif bir rol oynayamamaktadır.”

Türkiye’de suçun artık bir sorun haline geldiğini vurgulayan Erdin “Bugün başlansa, bu suçları azaltmak çok uzun zaman alacaktır ki bunun için de topyekun bir zihniyet değişikliği gereklidir.

Bu endekse bakarak halkın, uyuşturucu, mafya, adam kaçırma, cinayet gibi organize suçlar karşısında savunmasız olduğunu ve gelecekte çok daha zarar göreceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Odatv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir