Koronalı hastalar sınava girdi

Acayip bir ülke olduk…

Sokağa çıkması yasak olan Kovid hastalarının sınava girmesi serbest…

Oturduğu enden çıkacak ve bir yerlere mutlaka dokunacak…

Toplu taşıma aracına binecek mutlaka bir yerlere dokunacak ve temas edecek…

Sınava gireceği Okula gelecek ve mutlak şekilde insanlarla temas edecek…

Dedim ya bir acayip ülke olduk…

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF), 8-9 Ocak’ta yapılacak sınavlarının yüz yüze yapılacağını, sınavlara temaslı ve PCR testi pozitif olanların da girebileceğini ancak bu öğrencilerin ayrı sınıflarda sınava alınacağını açıkladı. AÖF’ün bu kararına tepki gösteren öğrenciler, “Hem eğitim hakkımız hem sağlığımız hiçe sayılıyor” diyor.

“SOKAĞA ÇIKMAM YASAK, SINAVA GİRMEM SERBEST”

Sınava giren bir yurttaş yaşadıklarını işte böyle anlatmış…

SKANDAL
Bugün Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sınavları vardı.
Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’ nda 1.Kat Amfi 1 04107507 nolu salonda sınava girecek olan 30 ve 33 sıra nolu Nevin Havva Calgın ve Sevinç İscan isimli öğrenciler coronaydı.
Binaya girişte polis aramasına noktasında polislerin yanına geldiği sırada ben covit-19 um dedi.
Sınava gireceği sınıfta değil başka bir sınıfta tüm pozitif olan öğrenciler sınava girdiler.
Pozitif olan ve karantina da olması gereken covit-19 hastası kişi, bugünkü sınava girmek için evinden çıktı. Evden çıktığı sırada bina giriş kapılarını tutmuş, minibüse bindiyse minübüste bazı noktalara el temasında bulunmuş, binaya geldiğinde binadaki merdiven küpeştelerine dokunmuş ve tüm bunları sınav bitiminde eve dönüşte de yapmış ise başkaca insanlara bulaştırma riski degilmidir bu. Corona testi pozitif çıkanlara evde karantinada kalması söyleniyor, dışarı çıkarsa ceza kesiliyor, hatta yakalanıp karantina alanlarında tutuluyordu.
Oysa AÖF sınavlarına girecekler icin hiçte öyle olmadı. Karantinada olmaları şart iken korona olmayan kişilerinde girdiği binaya ayrı sınıfta girerek tedbir alınmış sayıldılar.
AÖF sınavları geçtiğimiz yıl online yapılmıştı. Tamamen risksizdi.
AÖF öğrencileri daimi okula gitmesi gereken öğrenciler değiller. Zaten senede iki defa sinava giriyorlar. Böylesine riskli ve ölümcül bir hastalık hala devam ediyorken, ve daha önce yani geçtiğimiz yıl AÖF sınavları online yapılmışken yani online olması mümkün iken covit-19 lu hastaları evlerinden çıkartıp sınav binasına kadar geleceği sürede ve dönüş süresinde birden fazla insanın hayatını tehlikeye atmak nasıl izah edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir