Son Dakika… Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son Dakika… Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Faizlerde 100 baz puan indirime gidildi.

Son Dakika… Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu dolardaki sert yükselişle birlikte toplantısını gerçekleştirdi.

Saat 12 bandında 10.83’e kadar tırmanan dolar faiz kararına dakikalar kala 10.55’e kadar indi. 

Toplantıdan 100 baz puan indirim kararı çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü.

TCMB, son iki ayda 300 baz puan faiz indirimine gitmişti.  

Faiz indiriminin ardından dolar 10.55 iken 10.94’e kadar çıktı. 


“İŞLER BOZULMAYA DEVAM EDECEK”

Ekonomist Yalçın Karatepe kararı Odatv’ye değerlendirdi. Karatepe kararın ekonomik hiçbir gerekçesi olmadığının altını çizerek şunları söyledi:

“Bu kararın ekonomik hiçbir gerekçesi yok. Cumhurbaşkanının açık bir şekilde ortaya koyduğu faiz – enflasyon konusundaki görüşüne Merkez Bankası’nın birebir katılmasıdır. Ekonomik olarak yorumlanacak bir şey de görmüyorum burada. Çünkü kararın gerekçesi ekonomik değil. 3 gün önce “Eyvah Dolar 10 lira oldu” diye açıklamalar yaparken şimdi doların geldiği seviyeye baktığımızda yüzde 7’lik bir değer kaybından bahsediyoruz. Bu Türkiye’de işlerin bozulmaya devam edeceğini gösteriyor. Alınan karar ekonomik bir karar değil.”

Hazar Şahsuvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir